بنا برفرموده امام سجاد(ع) شرط مستجاب شدن دعا این است که انسان از غیرخدا نا امید باشد و از خداوند مخلصانه درخواست کند.

به گزارش خبرافلاک؛ امام سجاد (ع )فرمود آخرین وصیتی که پدرم نسبت به من کرد این بود که پدرم حسین بن علی(سلام الله علیهم أجمعین) فرمود: پسرم ایَّاکَ وَ ظُلْمَ مَنْ لَا یَجِدُ عَلَیْکَ نَاصِراً إِلَّا اللَّه»؛فرمود پسرم ظلم که برای همیشه حرام است، اما آن مظلومی که هیچ پناهگاهی جز خدا ندارد به او ستم نکن، برای اینکه او که قدرت دفاع ندارد ناچار است دعا کند نفرین کند، هیچ قوم و قبیله و عشیره‌ای هم ندارد که به آنها توسل پیدا کند؛.

چنین شخصی دعای او موحدانه و خالصانه است دلش را با خدا عجین نموده ، او وقتی گفت خدا یعنی خدا! نمی‌گوید خدا و قبیله من و قوم من و قدرت من و مسئولین من، نه! او فقط می‌گوید خدا!

اگر کسی گفت خدا و لاغیر! یقیناً دعای او مستجاب است «إِیَّاکَ وَ ظُلْمَ مَنْ لَا یَجِدُ عَلَیْکَ نَاصِراً إِلَّا اللَّه»؛ سرّش آن است که دعای خالصانه مستجاب می‌شود.

اگر کسی برای رزق دعا کند چون «لله السماوات و الارض»، فرمود تمام آسمان و زمین را ما برای شما مسخّر کردیم سَخَّرَ لَکُم مَا فِی السَّماوَاتِ وَ مَا فِی الأرْضِ هیچ چیزی در عالم نیست که در خدمت بشر نباشد و مأمور نباشد که به بشر خدمت بکند و خدمت نرساند، چون معنای تسخیر همین است.

در دعاها هم اگر انسان موحدانه دعا کند ، شرط اساسی این بود که از غیر خدا ناامید باشد قطع نظر بکند فقط بگوید «الله»، یقیناً دعای او مستجاب است؛ این اختصاصی به مسئله استغفار در برابر گناه ندارد، دعا برای شفای مرض همین طور است دعا برای سایر گرفتاریها نیز چنین است آن نقطه وصل و آن ریسمان محکم و آن عروه الوثقی و حبل المتین بی نظیر انقطاع از غیر خداست .

انتهای پیام/

  • نویسنده : حجت الاسلام دکتر جواد صیادی، نماینده ولی فقیه در سپاه ناحیه خرم اباد