رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: با وجود اینکه ۵ درصد از جمعیت لرستان متعلق به عشایر است ، اما ۱۵ درصد از شهدا استان را جامعه عشایر تشکیل می‌دهد.

به گزارش خبرافلاک؛ دکتر اسفندیار حسنی مقدم در مراسم تجلیل از عشایر که در آستانه ۱۵ مهر “روز ملی روستا و عشایر” انجام شد، عنوان کرد: عشایر لرستان در پاسداری از نظام مقدس جمهوری اسلامی ۱۰۰۰ شهید یعنی سه برابر بیشتر نسبت به جمعیت سایر جوامع روستایی و شهری تقدیم انقلاب کرده‌ است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه لرستان هفتمین استان از لحاظ جمعیت عشایری است، گفت: عشایر لرستان سالانه ۱۳۰ هزار تن انواع محصولات دامی، باغی و زراعی را تولید می کنند که ارزش ریالی آن بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال برآورد شده است که رقم قابل توجهی است.
دکتر اسفندیار حسنی مقدم با اعلام اینکه عشایر مصداق بارز و واقعی اقتصاد مقاومتی هستند تصریح کرد؛ جامعه عشایری کمترین هزینه را برای دولت داشته و بیشترین بهره وری و تولید را دارند به طوری که از ۸۵۰ هزار تن گوشت قرمز مورد نیاز کشور ۲۵ درصد آن یعنی ۲۲۰ هزار تن توسط عشایر تولید می‌شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: عشایر میراث دار آداب و کهن قدیمی است، بنابراین باید بیشترین حمایت را از این قشر تأثیر گذار داشته باشیم؛ در تحقق این امر از مهمترین برنامه ها و سیاست های وزارت جهاد کشاورزی حمایت از عشایر و روستاها می باشد و از مهمترین برنامه ها علاوه بر دامپروری، کاشت و توسعه گیاهان دارویی، توسعه باغات در اراضی شیبدار، زنبورداری و تولید عسل و همچنین توجه به ظرفیت مغفول مانده صنایع دستی از دیگر برنامه ها برای توانمند سازی جامعه عشایر می باشد.*
وی ضعف اقتصاد جوامع عشایری و روستایی را از عوامل مهم مهاجرت روستاییان و ایجاد حاشیه‌نشینی در اطراف شهرها عنوان کرد و گفت از همکاران توقع دارم با داشتن روحیه جهادی و انقلابی که یک امر اساسی می باشد با جدیت پیگیر حل مشکلات عشایر عزیز باشند.
دکتر حسنی مقدم تاکید کرد مدیر کل امور عشایری لرستان تدبیری اتخاذ نماید که خدمت رسانی در محل اسکان و کانون های عشایری انجام شود تا عشایر مجبور نباشند برای پیگیری کارهای اداری به پشت درب اتاق مدیران مراجعه نمایند و ما خدمت عشایر بعنوان واحدهای تولید برسیم و خدمت رسانی انجام بدهیم.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : اقتصادلرستان