مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: وسعت مناطق تحت مدیریت این مجموعه از ۶.۲۷ درصد مساحت استان در سال ۹۲ اکنون به ۱۱.۳۷ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرافلاک؛ مهرداد فتحی بیرانوند ضمن اشاره به فعالیت ۱۷ پاسگاه محیط بانی ثابت و سیار در مناطق تحت مدیریت استان اظهار داشت: ۱۴۵ هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی لرستان در این مدت به مناطق حفاظت شده و تحت مدیریت ارتقا یافته است.

وی افزود: احداث پاسگاه محیط بانی در استان از نظر تعداد ۱۰۰ درصد و به لحاظ مساحت ۲۰۰ درصد رشد داشته که نقش موثری در احیای گونه های جانوری ایفا کرده است.

وی با بیان اینکه لرستان در حوزه تنوع زیستی کشور سرآمد است اظهار داشت: به دلیل شرایط خاص توپوگرافی منطقه و گونه‌های گیاهی و جانوری منحصر بفرد، ۲۵ درصد تنوع زیستی کشور در این استان واقع شده که این موضوع بسیار کم نظیر است.

فتحی بیرانوند اضافه کرد: لرستان در قلب زاگرس واقع شده است و نقش مهمی در اکوسیستم این منطقه دارد به نحوی که از مجموع ۶ میلیون هکتار جنگل‌های زاگرس ۱.۲ میلیون هکتار آن در این استان وجود دارد.

وی اظهار داشت: اکنون هفت منطقه حفاظت شده با وسعتی بیش از ۳۲۰ هزار هکتار، ۶ منطقه شکار و صید ممنوع با وسعتی معادل ۱۳۱ هزار و ۷۴۴ هکتار و ۲ زیستگاه حساس نیز با وسعت پنج هزار و ۲۴۹ هکتار تحت حفاظت محیط زیست لرستان قرار دارند.

وی عنوان کرد: زیستگاه های سمندر لرستانی در شهرستان پلدختر تحت عنوان مناطق شادابکوه، منطقه صید و شکار ممنوع قالیکوه در شهرستان الیگودرز و زیستگاه سمندر لرستانی در بخش پاپی شهرستان خرم آباد تحت عنوان پناهگاه حیات وحش سمندر یک (وژن آب) از جمله مکان های مهمی هستند که در سال های اخیر به مناطق حفاظت شده استان افزوده شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با بیان اینکه ۳۵۸ گونه جانوری و یکهزار و ۷۵۰ گونه گیاهی اهمیت تنوع زیستی استان را نشان می دهد افزود: ۱۵۰ گونه اندمیک ( منحصر بومی) در استان شناسایی شده است که از این تعداد وزغ لرستانی، سمندر لرستانی و سه گونه ماهی کور غار به عنوان گونه های جانوری اندمیک ثبت جهانی شده اند.

انتها پیام/

  • منبع خبر : ایرنا