یک متخصص تغذیه گفت: با توجه به احتمال بازگشايي مدارس، رعايت نكات تغذيه اي در اين شرايط خاص كه با پاندمي كرونا مواجه هستيم، نقش مهمي در ارتقا سلامت و تقويت سيستم ايمني بدن و در نتيجه توان مواجهه و مقابله كودكان با كرونا را دارد.

به گزارش خبرافلاک؛ دکتر ابراهیم فلاحی متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: کودکانی که قرار است به مدرسه بروند به این دلیل که در مقطعی هستند که در سن رشد سریع به سر می‌برند نیاز به توجهات تغذیه خاص تری دارند تا بتوانند هم رشد بهتری داشته باشند و هم از نظر وضعیت تحصیلی شرایطی داشته باشند تا روی افزایش قدرت تمرکز آن‌ها تأثیر بگذارد.
وی افزود: اصولا ما در تغذیه کودکانی که در سنین ابتداییِ ورود به مدرسه هستند با بزرگسالان تفاوت‌هایی را قائل می‌شویم. این تفاوت در کیفیت پروتئین مصرفی آنهاست یعنی میزان مصرف پروتئین‌های با کیفیت بالا در کودکان باید بیش از بزرگسالان باشد به همین دلیل مصرف انواع پروتئین‌های حیوانی مثل انواع گوشتها، تخم مرغ و لبنیات می‌تواند در تامین این پروتئین مورد نیاز بسیار موثر و مفید باشد.
فلاحی عنوان کرد: اصولاً کودکانی که در این سنین به سر می‌برند باید برنامه تغذیه شان به شکلی تنظیم شود که وزن متعادلی داشته باشند یعنی نه به کم وزنی مبتلا شوند و نه از اضافه وزن رنج ببرند که این مسئله با یک برنامه ریزی صحیح غذایی قابل اجراست.
وی تصرح کرد: از نظر ما برنامه غذایی مفید است که دارای ترکیبی از همه گروه‌های غذایی به ویژه پروتئین حیوانی و مواد غذایی که سرشار از املاح و مواد مفید و ویتامین‌ها باشد. رعایت چنین رژیم غذایی می‌تواند تا حد زیادی به تعادل وزن کودکان در سن ورود به مدرسه کمک کند. همچنین منجر به افزایش قدرت تمرکز و افزایش سیستم ایمنی بدنشان خواهد شد.

این متخصص تغذیه بیان کرد: بعضی از مواد غذایی در افزایش تمرکز کودکان نقش بسیار موثری دارند. به طور کلی خوراکی‌هایی که مانع کم خونی و فقرآهن در کودکان می‌شوند می‌توانند به افزایش تمرکز کودکان کمک کنند. باتوجه به شایع بودن فقر آهن و کم خونی در کودکانی که در این سن به سر می‌برند لازم است از منابع غذایی که حاوی آهن بالایی هستند در برنامه غذایی کودکان استفاده شود. انواع گوشت‌های قرمز، جگر و منابعی مثل حبوبات و خشکبار می‌تواند به تأمین آهن مورد نیاز کودکان در این مقطع سنی کمک کند.
دکتر فلاحی گفت: ما امسال با همه گیری کرونا نیز مواجه هستیم و باید با توجه به بازگشایی مدارس از مواد غذایی برای کودکان استفاده کنیم که به تقویت سیستم ایمنی بدن آن‌ها کمک کند تا بتوانند در مقابله با این بیماری عملکرد مناسبی داشته باشند. مهمترین وعده غذایی برای دانش آموزان، صبحانه است
این متخصص تغذیه اظهار کرد: به طور کلی به خانواده‌ها توصیه می‌شود در مورد بازگشایی مدارس با توجه به شیوع کرونا، حتماً بر خوردن صبحانه در کودکشان، تاکید داشته باشند، زیرا صرف صبحانه باعث دریافت مواد مغذی مختلفی برای کودک می‌شود که به افزایش تمرکز و یادگیری درس هایش کمک می‌کند. همچنین نقش موثری در تقویت سیستم ایمنی بدن کودک دارد.

فلاحی افزود: در کودکانی که وعده صبحانه را حذف می‌کنند میزان دریافت میان وعده‌ها و مواد غذایی ناسالم مثل چیپس، پفک، بیسکویت، کیک و … افزایش پیدا می‌کند و شاهد چاقی و اضافه وزن در این گروه از بچه‌ها خواهیم بود. همچنین کودکانی که دارای چاقی و اضافه وزن هستند عملکرد سیستم ایمنی بدنشان ضعیف‌تر از سایر کودکان است. در نتیجه استعداد ابتلا به بیماری‌ها در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: توصیه ما به خانواده‌ها این است که وعده‌ای هم به عنوان ناهار در اختیار کودکان قرار بدهند تا در زمان مشخص مصرف کنند. بهتر است در وعده ناهار کودکان از غلات سبوس دار استفاده شود همچنین از میوه و سبزیجات تازه و لبنیات در وعده‌های غذایی کودکان استفاده شود. خانواده‌ها به عنوان میان وعده شیر‌های کوچک کم چرب در اختیار کودک قرار بدهند و یا دسر ساده برای او فراهم کنند تا کودک از مواد غذایی فرآوری شده مضر در اوقات گرسنگی استفاده نکند.

انتهای پیام/