درحالی که دوباره آمارها روند نزولی همه‌گیری در سراسر ایران را نشان می‌دهند برخی از کارشناسان معتقدند وضعیت رنگبندی شهرستان‌ها واقعیت همه‌گیری و شکننده بودن شرایط را به‌خوبی نشان می‌دهد.

به گزارش خبرافلاک؛ بررسی‌ آماری نشان می‌دهد اگرچه نقاط پرخطر کرونایی رفته رفته از روی نقشه ایران یکی پس از دیگری حذف می‌شوند و رنگ آبی جایگزین آنها می‌شود اما کارشناسان براین باورند که واقعیتی کاملاً نمایان در این بین وجود دارد که باید آن توجه ویژه داشته باشیم.

کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به تعداد و درصد شهرستان‌های کم خطر و پرخطر روی نقشه کرونایی ایران می‌گویند: بررسی‌های رفتاری ویروس در پیک‌های گذشته و البته میزان بالای سرایت‌پذیری ویروس دلتا کاملا شفاف نشان می‌دهد که شرایط فعلی بسیار شکننده است و درصورت بی‌توجهی و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی هموطنان احتمال بروز بحرانی تازه به نام پیک ششم بسیار وجود دارد.

این گروه تاکید می‌کنند اگرچه مسئولان وزارت بهداشت با تمام ظرفیت‌های موجود نسبت به واکسینه کردن تعداد بیشتری از جامعه گام‌های موثری برداشته‌اند اما نباید فراموش کنیم که واکسیناسیون به معنای پایان همه‌گیری نیست و همچنان تا ریشه‌کنی کامل کرونا رعایت پروتکل‌ها و فاصله گذاری اجتماعی تعیین کننده شرایط است.

در این زمینه گروه یاد شده با اشاره به وضعیت رنگبندی شهرستان‌های کشور می‌گویند: براساس آخرین آمار رسمی از سوی وزارت بهداشت از مجموع ۴۴۲ شهرستان هم اکنون ۱۶ شهرستان قرمز، ۱۹۸ شهرستان نارنجی، ۱۷۶ شهرستان زرد و نهایتاً ۵۸ شهر هم در وضعیت آبی قرار گرفته‌اند؛ اما واقعیت امر نه روی کمیت اعداد مورد نظر بلکه در بخش درصد آنها از کل نمایان خواهد شد.

به گفته کارشناسان در آمارهای اعلام شده می‌بینیم که تنها ۱۶ درصد از شهرستان‌های کشور در وضعیت پرخطر یا همان قرمز کرونایی قرار دارند که در نگاه اول می‌تواند امید بخش باشد اما درصد از کل حکایت خوشه‌هایی نیمه فعال از بیماری در گوشه گوشه ایران دارد که می‌تواند به سرعت به شعله‌هایی مخرب تبدیل شود و در عین حال همین شرایط برای درصد تعداد شهرستان آبی با سخک ۱۳٫۱۲ درصدی است.

این گروه تاکید می‌کنند این سهم تعداد شهرستان‌های آبی نیز زیاد قابل اعتماد نیست چون از مجموع ۴۴۲ شهرستان تنها ۵۸ شهرستان آنهم در نقاطی بسیار کوچک شرایط آبی وجود دارد و خبری از بهبود شرایط در کلانشهرها یا مراکز استانی نیست، درحالی که براساس رفتارشناسی قبلی ویروس می‌دانیم این کلانشهرها و شهرهای صنعتی هستند که می‌توانند محلی برای دست به دست شدن ویروس کرونا شناخته شوند و سایر نقاط ایران را با چالشی جدی روبرو کنند.

کارشناسان بهداشت و درمان در ادامه می‌گویند سهم ۴۴٫۵ درصدی شهرستان‌های نارنجی از کل شهرستان‌ها که پتانسیل تغییر وضعیت سریع را نیز در آنها می‌بینیم درکنار سهم ۳۹٫۸ درصدی شهرستان‌های دارای وضعیت زرد می‌تواند زنگ هشداری به همه باشد که بی‌توجهی و عادی انگاری در شرایط فعلی بسیار شکننده است و هرگونه عادی انگاری و بی‌توجهی به سیاست‌های ابلاغی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌تواند پیک ششم با شرایط بدتری را به کشور تحمیل کند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم