رئیس سازمان بسیج فرهنگیان لرستان گفت: فرهنگ زیربنای جامعه است و آموزش و پرورش به عنوان زیرساخت آن نیاز به اهتمام بیشتری دارد.دولت هرچه زودتر وزیر آموزش و پرورش را معرفی کند.

علی خسروی؛مسئول سازمان بسیج فرهنگیان سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان درگفت و گو با خبرافلاک اظهار داشت: فرهنگ زیربنای اجتماع ،سیاست و اقتصاد، امنیت، اخلاق و خود فرهنگ است فرهنگ را نباید به‌تنهایی بسنجیم.

وی افزود: آموزش‌وپرورش صرفاً  یک دستگاه فرهنگی نیست؛ بلکه سیستمی همه‌جانبه است که هم امنیت‌ساز است ،هم اقتصاد ساز،جامعه‌ساز واخلاق‌مدار. نباید بگوییم که با اقتصاد و سایر مسائل کاری ندارد این یک تعریف اشتباهی است که برخی فرهنگیان از دستگاه آموزش‌وپرورش می‌کنند .

خسروی عنوان کرد: اگرمی‌خواهیم غرب‌گرایی و سبک زندگی غربی درجامعه اسلامی مان نهادینه نشود باید به مقوله آموزش و پرورش نگاه جدی داشته باشیم.

وی تصریح کرد:متأسفانه نه زندگی غربی داریم و نه اسلامی . آسیب های اجتماعی و اعتیاد و مسائل مختلف از همین بی برنامه گی و نداشتن فرهنگ بوم مسلط است.

 این کارشناس فرهنگی اظهارداشت: آموزش‌وپرورش، معلمان و دانش‌آموزان مبنای  فرهنگ جامعه اسلامی ما را تشکل می دهند. دانش‌آموزان به‌عنوان نسل آینده مدیریت فرهنگی کشور، نقش اساسی درکشور ایفا می کنند.

خسروی افزود:امروزه امنیت یعنی  احساس رضایتمندی درجامعه. زمانی از امنیت  درکشوربه‌عنوان هرگونه تلاش برای جلوگیری از تعرض نظامی یاد می‌شد؛ ولی  امروزه باید رضایتمندی درجامعه ایجادشود.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: رکن آموش به عنوان پایگاه اصلی فرهنگ مغفول مانده و دولت‌های مختلف یک به یک از این خلاءها آگاه بوده و اقدامی اساس انجام نداده اند.

مسئول بسیج فرهنگیان لرستان تصریح کرد: سند ۲۰۳۰ زمانی مطرح شد که سیاست منسجم آموزش درکشوروجود نداشت؛این سند به راحتی و به دور از چشم مسئولین در آموزش‌وپرورش نفوذ کرد.چون که سیاست منسجمی در آموزش وجود نداشت و وقتی خلأ  باشد دیگران می‌آیند و آن خلأ را پر می‌کنند .

خسروی اظهار داشت:امروزه آموزش‌وپرورش درمرحله جهش قرار دارد. سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش که دولت سال ۹۰ ابلاغ کرده‌؛ آماده‌است هرچند اشکالاتی دارد و این یک سند بالادستی  لازم الاجراست.

وی افزود: متاسفانه نه تنها آموزش و پرورش بلکه خود فرهنگیان از این سند غافل مانده  اند. سیاست‌های تحول بنیادین که توسط رهبری ابلاغ‌شده ؛هم یک سند محسوب می‌شود یعنی ما ۲ سند در آموزش‌وپرورش  داریم.

خسروی عنوان کرد: با سندی که درسال ۹۲ توسط رهبری ابلاغ شد و یک مدیریت جهادی می شود تحولات نظام آموزش را پیش برد؛ چون مبنا آماده ‌است.مقام معظم رهبری  روی مباحث حوزه آموزش‌وپرورش و دانش‌آموزان و معلمان تاکید فراوانی دارند .

وی تصریح کرد: خوشبختانه جهت‌گیری دولت جدید ارزشی  و فرهنگ محوراست ؛هرچند یکی از اشکالات دولت این است که درمعرفی وزیر آموزش و پرورش قدری ناپخته عمل کرد ولی می‌شود آن را جبران کرد.

مسئول بسج فرهنگیان لرستان اظهارداشت: دولت تمام اهتمامش این باشد که وزیرآموزش‌وپرورش را زودتر معرفی کند.این خلاء نباید احساس شود.

وی افزود:خوشبختانه  بعد از ۱۰ سال شورای آموزش‌وپرورش با حضور رئیس‌جمهورتشکیل شد.ان اقدام نوید بخش اتفاقات خوب در نظام آموش است.

 خسروی عنوان کرد: همه گیری کرونا باتمام مصائب و مشکلاتی که داشت به دلیل مجازی شدن آموزش، بار آموزش فرزندان روی دوش خانواده افتاد . این اقدام باعث شد خانواده‌ها با سختی و رنج کار معلمان آشنا شوند و ارزش کار معلمان مشخص شود.

وی تصریح کرد: با مجازی شدن آموزش، والدین مستقیم وارد آموزش و تربیت کودکان شدند و نقش ایفا کردند. این سبک آموزشی درآینده درکنار آموزش حضوری موجب تحول و جهش در آموزش‌وپرورش می شود. خسروی اظهار داشت: بسیج فرهنگیان لرستان دراین راستا ،کارگروه تحول تشکیل داده‌ که براساس اسناد بالادستی یک برنامه پنج‌ساله  تدوین شود.اقدام دیگر، بررسی مسائل نظام آموزش و پرورش است تا با تشکیل کارگروه تخصصی وضعیت موجود را بسنجیم و بنابر ساختارها و مدیریت کلان کشور عمل کنیم.

انتهای پیام/

  • نویسنده : مژگان بیرانوند