رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: تعهد استان برای کشت کلزا در سال زراعی جاری پنج هزار هکتار است که بذر، کود و نهاده های مورد نیاز برای کشت این محصول تامین شده است.

به گزارش خبر افلاک؛ “اسفندیار حسنی مقدم” اظهار داشت: یکی از مهمترین سیاست های وزارت جهاد کشاورزی کشت و توسعه دانه های روغنی از جمله کلزا است تا حرکت به سمت کاهش واردات روغن تسریع شود.

وی با بیان اینکه دانه کلزا بیش از ۴۰ درصد روغن دارد افزود: ۸۴ درصد روغن مصرفی کشور از خارج تامین می شود بنابراین از کشاورزان تقاضا داریم نسبت به کشت دانه روغنی کلزا اقدام کنند.

به گقته وی این محصول نسبت به سایر کشت های آبدوست از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار است و همزمان موجب خوکفایی کشور در تولید روغن خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه کلزا نیاز آبی کمتری نسبت به محصولات آبدوست دارد ادامه داد: چنانچه کلزا در تناوب با کشت غلات و سایر محصولات قرار بگیرد باعث کاهش آفات، علف های هرز و بیماری می شود به نحوی که کشت گندم پس از کلزا ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش عملکرد دارد.

حسنی مقدم گفت: برای لرستان کشت پنج هزار هکتار کلزا است که بذر، کود و نهاده های مورد نیاز به اندازه کافی تامین شده است، کشاورزان برای دریافت آن به مراکز شهرستان ها مراجعه کنند و مدیران جهاد کشاورزی و مسوولان مراکز دهستان ها موظف هستند در اجرای تعهدات از تمام ظرفیت ها بهره بگیرند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان همچنین گفت: قابلیت کشت دانه روغنی کلزا در تمام مناطق آب و هوایی استان وجود دارد چراکه نزولات جوی، نیاز آبی این محصول را برطرف می‌کند.

امسال ۲ هزار و ۲۲۷ تن کلزا از سطح ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین کشاورزی لرستان برداشت شد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : ایرنا