نویسنده لرستانی گفت: نگارش و ثبت و ضبط مکتوب زندگی شهداء و تاریخ جنگ، بهترین روش برای ماندگاری حقایق دفاع مقدس است.

محمدتقی عزیزیان؛ مدیر انتشارات پراکنده درگفت و گو با خبرافلاک بابیان اینکه کتاب یکی از قدیمی ترین و ماندگار ترین رسانه های جهان برای انتقال مفاهیم است،اظهار داشت: شکل فیزیکی کتاب مطمئنا نسبت ‌به سایر قالب‌ها برای بیان مفاهیم دفاع مقدس و زندگی شهداء ماندگارتر است.مقام معظم رهبری می‌فرمایند “هیچ‌چیز جای کتاب را نمی‌گیرد” یعنی نه فیلم و نه سایر رسانه‌های دیداری و شنیداری به ماندگاری و قدرت کتاب نمی‌رسد.

وی افزود: این یک واقعیت است که برای ساخت یک فیلم ،عوامل و هزینه و امکانات زیادی نیاز است، ولی کتاب با تحقیق و پژوهش به‌صورت مکتوب درمی آید و با بیشترین آورده در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد.

عزیزیان عنوان کرد: برای خلق یک اثر درقالب سایرهنرها هزینه‌های تمام‌شده برای مخاطب وتولیدکننده زیاد است و به‌صرفه نیست، ماندگاری‌اش کمتر و به امکانات پخش نیاز است ولی کتاب در هر زمان و هر مکانی قابل‌دسترسی است و این سهولت خودش باعث می‌شود که محتوا راحت‌تر به دست مخاطب برسد و پیام منتقل شود.

نویسنده کتاب”برادران باغ بهشت” افزود: کتاب برادران باغ بهشت تا چاپ هفتم آن منتشرشده است.۶ دوره آن درگذشته چاپ‌شده که هر بار یک ویرایش جدید و مطالب جدیدی به آن اضافه شده‌است. این کتاب به زندگی و خاطرات ۲ تن از سرداران شهید الیگودرزی که شهدای شاخص استان هستند می‌پردازد. شهید سید جواد میر شاکی و شهید سید مصطفی ( مرتضی) میر شاکی.

عزیزیان تصریح کرد: قالب کتاب، خاطره‌نویسی است؛ در مصاحبه‌های آن با رعایت اصول و ارکان  تاریخ شفاهی،مطالب جمع‌آوری‌شده و بعد از بازنویسی و تدوین مجدداً با روزشمارهای جنگ،  جغرافیای عملیات‌های ماندگار و کتاب‌های مرجعی که در این زمینه هست مثل بحث‌هایی درباره مختصات عملیات‌ها ازنظر مکان‌ها ،موقعیت جغرافیایی، زمان‌ها، اسامی افراد و شهدا ء ، تطبیق داده شده است.

وی افزود: صحت‌وسقم مطالب تایید شده است. از لحاظ نگارش،این کتاب به قلم خاطره‌نگاری است که یک نثر سلیس روایی دارد؛ که مخاطب راحت با این متن ارتباط برقرار می‌کند.

مدیرانتشارات پراکنده اظهار کرد: سعی کردیم نکاتی را که دارای قصه هستند و فرازوفرود روایی دارند انتخاب کنیم ؛چون‌که برخی از کتاب‌های از این دست، صفر تا صد آن از خاطرات رزمنده یا یک شهید است ولی اصلا قصه ندارد و مخاطب منتظر است که به اوج روایت و داستان برسد و لی این اتفاق نمی‌افتد.

 عزیزیان افزود: مخاطب منتظر است که به گره‌ای برسد و گره باز شود ولی این اتفاق نمی‌افتد و فقط روایت صرف است درحالی‌که مثل یک فیلم سینمایی تمام جزئیات زندگی یک شخص یا سوژه را توضیح می‌دهند اما در کتاب برادران باغ بهشت انتخاب کردیم که چه خاطراتی آورده ‌شود که جنبه قصه‌ای و داستانی هم دارند یعنی فقط مستنداتی است که اتفاق افتاده و واقعیت دارد و جذاب است برای مخاطب و او را تا پایان قصه کتاب می‌کشاند.

وی عنوان کرد: این‌ یکی از تفاوت‌های اساسی کتاب برادران باغ بهشت با سایر کتاب‌هایی است که با این مضمون نوشته‌شده اند.

مدیرانتشارات پراکنده گفت: کتاب برادران باغ باغ بهشت تا چاپ هفتم آن توسط انتشارات پراکنده در قطع رقعی و در ۲۳۵ صفحه  به قلم محمدتقی عزیزیان تدوین شده است.

عزیزیان با بیان اینکه اهمیت کار برای شهدا و انتقال مفاهیم زندگی شهدا و شناسایی چهره‌های شاخص باعث آفرینش چهره‌های جدید درجامعه می‌شود اظهار کرد: ما با نگارش زندگی شهدایمان، الگوهای شاخص را به جامعه معرفی می‌کنیم و اگراین کار را نکنیم به فرموده مقام معظم رهبری “جنگ مان را اگر ننویسیم دیگران می‌نویسند و آن را تحریف می‌کنند”.

وی تصرح کرد: اگر ما چهره‌های شاخص به جامعه معرفی نکنیم ،فرزندانمان، نوجوانان و جوانان الگو ندارند و خودبه‌خود از الگوهای غربی و مبتذل پیروی می‌کنند؛ سرمشق و چهره طراحی می‌کنند و ضررش را جامعه باید تحمل کند.

عزیزیان گفت: پیروی از فرهنگی که ریشه و بافت اسلامی و اساسی ندارد قطعا به ضرر ماست و آشنایی با زندگی و سیره شهداء قطعا این آسیب را از بین می‌برد.

انتهای پیام/

  • نویسنده : بیرانوند