جشنواره استانی فانوس ویژه تولیدات هنری و سینمایی دفاع مقدس استان لرستان که توسط اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان برگزار شد برگزیدگان خود را شناخت.

به گزارش خبرافلاک؛ سرهنگ پاسدار محسن رشیدی در اختتامیه جشنواره استانی فانوس ویژه تولیدات هنری و سینمایی دفاع مقدس استان لرستان که در سالن جلسات ارشاد برگزار شد با بیان اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند اندیشه‌ای که در قالب هنر نگنجد ماندنی نیست اظهار داشت: اگر در دفاع مقدس برادرانی که به عنوان سربازان عرصه رسانه دوشادوش رزمندگان که تصاویری از رزم رزمندگان را خلق و زنده کردند نبودند امروز تفسیر و بیان واقعیت‌های دفاع مقدس بسیار سخت بود.

وی افزود: امروز نیز هنرمندان عرصه دفاع مقدس رسالت عظیمی بر عهده دارند و باید با زبان هنر و در قالب‌های مختلف رشادت‌های رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس را به بدنه جامعه و نسل‌های آینده منتقل کنند.

مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس لرستان عنوان کرد: همه ما موظف هستیم در بحث تاریخ شفاهی تلاش کنیم و اگر به این امید بمانیم که یک اداره‌ به تنهایی کلیه تاریخ شفاهی را به کتاب تبدیل کند بسیار طول می‌کشد نه سن خدمتی ما اجازه می‌دهد و نه عمر رزمندگان بر همین اساس هر کسی در هر عرصه و جایی که هست باید با دست به قلم شود و در این زمینه اقدام کند.

وی بیان کرد: متاسفه از سال سال ۹۸ تا ۹۹ در بازه زمانی یکسال ۱۵۰ هزار پدر و مادر شهید در کشور فوت کردند، آیا توانسنیم خاطرات این عزیزان را انجام بدهیم در همین راستا برگزاری این چنین جشنواره‌ها فرصتی برای انجام رسالت است و تنها مختص به هفته دفاع مقدس نیست.

۱۱۴ اثر در بخش‌های به جشنواره استانی فانوس ارسال شد

محسن مرادی دبیر جشنواره استانی فانوس نیز در این مراسم با بیان اینکه از اوایل امسال دبیرخانه این جشنواره در محل معاونت سینمایی و هنری اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان لرستان تشکیل شد اظهار داشت: این دبیرخانه از طریق رسانه‌های خبری استان و همچنین
ارتباط گیری چهره به چهره، تلفنی و پیامکی با هنرمندان استان آنها را برای شرکت در جشنواره ترغیب کرد.

وی افزود: خوشبختانه ویروس منحوس کرونا مانع فعالیت هنرمندان استان لرستان نشده و با توجه به شرایط حاد، امسال شاهد استقبال هنرمندان و رشد کیفی و کمی آثار واصله به دبیرخانه جشنواره فتنوس بوده‌ایم.

دبیر جشنواره استانی فانوس عنوان کرد: در پایان مهلت ارسال آثار به جشنواره که تاریخ ۳۰ مرداد ماه اعلام شده بود تعداد ۱۱۴ اثر در بخش‌های مختلف جشنواره به دبیرخانه ارسال که بلافاصله پس از تفکیک و جمع‌بندی، آثار در بخش‌های مختلف در اختیار داوران جشنواره قرار گرفت.

برگزیده شدن ۳۰ اثر در جشنواره استانی فانوس

وی بیان کرد: پس از پایان کار داوری آثار در نهایت تعداد ۳۰ اثر به عنوان برگزیده جشنواره استانی فانوس اعلام و آثار برتر در بخش‌های مختلف به بخش ملی جشنواره که آذرماه در خراسان رضوی برگزار می‌شود ارسال شدند.

مرادی گفت : با توجه به اینکه هنرمندان شاخصی در این دوره از جشنواره اثر ارائه داده‌اند امیدواریم نام لرستان را همچون سال‌های گذشته بر سر زبان‌ها جاری سازند.

وی تصریح کرد: هنرمندان لرستانی در چهارمین جشنواره ملی فانوس که سال گذشته در تهران برگزار شد ۷ مقام ملی کسب کردند که جای تقدیر و تشکر دارد. دبیرخانه جشنواره فانوس ضمن احترام به مقام شامخ شهدا و امام شهدا، دست تک تک هنرمندانی که در مسیر شهدا گام بر می‌دارند و تولید محتوا می‌کنند می‌بوسد و در کنار همه همرزمان هنری برای تولید آثار فاخر برای سال‌های آتی است.

دبیر جشنواره استانی فانوس در لرستان با اشاره به اهداف جشنواره خاطر نشان کرد: گفتمان سازی هنر دفاع مقدس مبتنی بر فرمایشات مقام معظم رهبری، تبدیل دانش ضمنی دفاع مقدس به دانش تصریحی با قابلیت ارائه در قالب‌های مختلف هنری، شناسایی، سنجش و تقو یت ظرفیت و قابلیت‌های هنری استان‌ها از جمله مهمترین اهداف جشنواره فانوس است.

براساس این گزارش برگزیدگان پنجمین جشنواره فانوس مرحله استانی به ترتیب زیر اعلام شدند:

بخش تئاتر صحنه‌ای
مقام اول: پژمان شاهوردی با اثر یک و بیست دقیقه بامداد
مقام دوم مشترک: محمد رضایی فرد با اثر اورکت
مقام دوم مشترک: مهدی زنگنه با اثر بازگشت
بخش نمایش خیابانی
مقام اول: پژمان شاهوردی با اثر قهرمان
مقام دوم: امیرمحمد حسنوند با اثر عتیقه
مقام سوم: آرش رضایی با اثر فلز های نفتی
بخش نمایشنامه
مقام اول مشترک: پژمان شاهوردی با اثر یک و بیست دقیقه بامداد
مقام اول مشترک: امین ابراهیمی با اثر باغ آتش
مقام دوم: ناهید گودرزی با اثر ج لد حق

مقام سوم: امیرمحمد حسنوند با اثر سفر به انتها ی شب
بخش نمایش رادیویی
مقام اول: ناهید گودرزی با اثر بهشت به وقت سقف آسمان گرفته
مقام دوم: مهدی زنگنه با اثر بازگشت
مقام سوم: ایوب ماسوری با اثر دریامرد
بخش فیلم داستانی کوتاه:
مقام اول: فاطمه محمدی با اثر داغی
بخش پادکست
مقام اول: شهرزاد مظفری با اثر بچه ها ی ایران زمین
مقام دوم: جالل قربانی با اثر حبیب
بخش نماهنگ
مقام اول: روشنک جهانگیری با اثر عاشقی در قفس

بخش مستند:
مقام اول مشترک: محسن مرادی و مهران یاراحمدی با اثر جابر
مقام اول مشترک: میثم غالمی با اثر در جستجوی یک سرباز
بخش موسیقی با کلام
مقام اول: امیررحمان خسروی با اثر عاشقی در قفس
مقام دوم: طاهر مرادی با اثر افتخار دوران
بخش سرود
مقام اول مشترک: امین رسولی با اثر میهن
مقام اول مشترک: طاهر مرادی با اثر قاب عکس
مقام دوم: مسعود پورحمزه با اثر صبح سپید
مقام سوم: امیرحسین ویسکرمی با اثر شوق شهادت
بخش آثار حجمی
مقام اول: مرتضی آرین با اثر شهید محمد جندقیان

بخش نقاشی دیجیتال:
مقام اول: آرش فروغی با اثر شهید محسن حججی
بخش عکس
مقام اول: کامین ملکی با اثر مادر و قاب شهید
بخش بیلبورد
مقام اول: سیدحسن موسوی با اثر پرچم لا اله الالله
بخش پوستر
مقام اول: سیدحسن موسوی با اثر پرچم لا اله الالله
بخش خوشنویسی
مقام اول: علی ابدالی با اثر قرارگاه حسین بن علی

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم