تجربه هشت سال جنگ تحمیلی نشان داد با اتکاء به خداوند متعال و تمسک به ارزش های دینی و خودباوری جوانان، می شود در بحرانی ترین لحظه ها نیز سربلند بیرون آمد.این تجربه مدیریتی بهترین الگو برای مدیریت این روزهای کشور است.

به گزارش خبرافلاک؛ تجربه هشت سال جنگ تحمیلی نشان داد با اتکاء به خداوند متعال و تمسک به ارزش های دینی و خودباوری جوانان، می شود در بحرانی ترین لحظه ها نیز سربلند بیرون آمد. قبل از انقلاب و در زمان حکومت پهلوی اوج نزول  ایران بود. ایران درآن زمان،کشوری کاملاً وابسته بود که همه امورش دست آمریکا و دیگر کشورهای غربی -اروپای غربی و شرقی- بود.دراین میان؛ پدیده‌ای به نام انقلاب اسلامی دردنیا سربرآورد که برای اولین‌باربعد از قرنها که جامعه اسلامی رو به انحطاط گذاشته بود،نمودار پشرفت را صعودی کرد.

دراین بین، آمریکایی که بر هرچیزایران تسلط داشت دستش قطع  و کوتاه شد بنابراین شروع به نقشه و توطئه برعلیه جمهوری اسلامی با بهانه‌های مختلف  کرد. اوج توطئه آمریکا در اولین سال های پیروزی انقلاب، تحریک صدام‌حسین به جنگ برعلیه ایران بود. مشخصات فکری صدام و دنیای عرب آن روز مهیای این تحریک شد و آمریکا بزرگ‌ترین جنایت تاریخ جنگی را رقم زد و آن‌هم علم کردن صدام علیه انقلاب نوپای ایران بود.

 اما ایستادگی و مقاومت مردم ایران دربرابر تهاجمات هوایی و زمینی صدام معادلات آمریکا را برهم زد و هشت سال ایستادگی نهایتا منجربه انعقاد قطعنامه ای شد که بیشتر شبیه سناریوی از پیش تعیین شده استکبار جهانی برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی بود.پس از جنگ جمهوری اسلامی دست به سازندگی زد و با پیشرفت و خودباوری که سرلوحه کاربود امروزه به یکی از قدرت های مهم جهان و منطقه تبدیل شده است.

   دکترعلی خسروی؛کارشناس فرهنگی و استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرافلاک اظهار داشت: غربی‌ها به خصوص آمریکا ،به‌دنبال تسلط برافکار عمومی و ضریب نفوذ رسانه‌هایشان در بین ملت ها هستند ؛ درحالی‌که در دین مبین اسلام  تسلط بر روح جامعه و قلب و تفکر مردم به اذن خداوند است. نکته‌ دیگر این‌که در فرهنگ اسلامی عمل به تکلیف واجب است و ما درحکومت اسلامی امر به معروف و نهی از منکر را داریم که با آن برقلب ها و دلها مسلط می شویم وهمین ها باعث گرایش مردم جهان به اسلام ناب محمدی (ص) است.»

 وی افزود: درمعادلات استکبار جهانی، کار رسانه‌ای و تبلیغاتی موثرترین روش تسلط براذهان است کمااینکه ما این را شاهد هستیم که درغرب اگر شرکتی بخواهد تجارت کند به دنبال ذائقه مردم است و البته ذائقه آفرینی می کند.می گوید هرچه مردم به آن گرایش داشته باشند برای من مهم است مثل استفاده‌ ابزاری از زن و مرد در تولیدات . این برایشان مانعی ندارد چون در فرهنگ رسانه‌ای آنان  جا افتاده است . درحالی‌که در فرهنگ رسانه‌ای ما چنین چیزی وجود ندارد و گناه محسوب می‌شود. ارزش های در فرهنگ اسلامی ما ، خلاف  ارزش های هنری و تبلیغات رسانه  های غربی است .

خسروی عنوان کرد: «در جنگ  تحمیلی که آمریکا با پروپاگاندا و تبلیغات رسانه ای با تحریک عراق برعلیه ما راه انداخت، ما تجهیزات و نیروی انسانی کمی داشتیم  ول چون مبانی ما ،مبانی اسلامی و اخلاقی بود نتوانست برقلوب مسلط شود.»

استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: « درباره غربگرایی و خودبرتر بینی فرهنگ غربی، زمانی من مقاله ای نوشتم در مورد اسلام متمدن و اروپای متوحش. درآن مقاله به این مهم اشاره کردم که در قرن هشتم و نهم،اسلام ابرقدرت فرهنگی و علمی دنیا بود. پس بدانیم که اگرقرار است پیشرفت کنیم بدانیم که مسئله جدیدی نیست بلکه بازگشت به قدرت گذشته مان است.

کارشناس فرهنگی بیان کرد:درآن زمان، غربی، به‌معنای امروزی وجود نداشت . تمدن اسلامی در این دو قرن ابرقدرت رسانه‌ای، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دنیا بود ؛اما متأسفانه به دلایلی که شهید مطهری رضوان‌الله تعالی در کتاب علل انحطاط مسلمین بحث می‌کند،کشورهای اسلای نزول و سقوط کردند.»

وی افزود:« امروزمی‌بینیم جنایات آمریکا با خلق داعش، طالبان و القاعده  با ابزار پول بعضی کشورهای مرتجع منطقه و با استفاده از برخی عناصر خودفروخته داخلی و غرب‌زده همچنان ادامه دارد. آمریکا به زعم خودش برنامه‌هایش برعلیه جمهوری اسلامی را پیاده کرده‌ است؛ البته نه به این معنا که موفق شده چون‌که می بینیم الان بعد از چنددهه دخالت در منطقه،اذعان به شکست درعراق و افغانستان می کند.دراین میان، خسارات زیادی به آمریکا وارد شده وهزینه‌هایی که آمریکا در این مناطق داشت این کشور را به ورطه سقوط کشانده است.»

این کارشناس مسائل فرهنگی معتقد است: « اما آنچه مورد توجه است اینکه کی غربزده‌های ما می‌خواهند از خواب غفلت بیدار بشوند؟غربی که هزاران اندیشکده‌ دارد و به قول خودشان علمشان صد و پنجاه سال از ما جلوتر است، تجهیزات نظامی دارد، مبانی روان‌شناسی و اقتصادی‌شان را به رخ ما می‌کشند که البته متأسفانه همچنان پایه تدریس خیلی از اساتید در دانشگاه‌های ماست، خودشان اعتراف به این دارند که تمدن و فرهنگ اسلامی  پیشرفت کرده و دربین ملت ها  اسلام درحال گسترش است. اسلامی که این‌همه زخم خورد، این‌همه جنایت در حقش شد ، این‌همه خون برایش ریخته شد. نتیجه این‌که روزبه‌روز گرایش به اسلام و رسیدن به اهداف اسلامی روبه افزایش است. خوشبختانه جمهوری اسلامی به نماد کامل حکومت مبتنی بر دین اسلام  واقعی تبدیل شده که موجب بیداری در سراسر جهان شده است.»

خسروی تصریح کرد: « جنایات آمریکا یکی دوتا نیست ؛مربوط به یک رییس جمهور خاص هم  نیست؛ بلکه مبنای حکومت آمریکا از نظر ما یک مبنای فاسدِ غیراخلاقی استعماری است .هر رئیس‌جمهوری هم که بیاید هیچ کاری نمی‌کند چون مبنای حکومتشان غیراسلامی است و این جنایات همچنان ادامه دارد . البته به لطف خداوند براساس وعده‌های قرآن؛ هزینه دادیم و نتیجه مطلوبی هم گرفتیم. نتیجه امروز فرهنگ غرب معلوم است و نتیجه حرکت جمهوری اسلامی هم معلوم و مشخص است .امروز آمریکا یک کشور به‌هم‌ریخته شکست‌خورده، اعتبار ازدست‌داده ، دچار بحران‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است و به پیش‌بینی مقامات معظم رهبری آمریکا مثل تایتانیک غرق خواهد شد».

در ادامه حجت الاسلام دکتر جواد صیادی، کارشناس مسائل سیاسی ضمن تبیین ابعاد مختلف دفاع مقدس،الگوی مدیریت جهادی جنگ را بهترین مدل الگوی انقلابی برای مدیریت امروزه کشور دانست و اظهار داشت: «سبک مدیریت فرماندهان جوان دفاع مقدس می تواند  الگوی تازه ای برای  مدیریت در همه ابعاد سیاسی اقتصادی و فرهنگی ، مبتنی بر ارزش ها باشد و کشور را از بن بست ها خارج کند.  

وی افزود: عملکرد ها  و شیوه‌های رفتاری سرداران و فرماندهان و اداره کنندگان دفاع مقدس، می تواند سرمشق و سرلوحه مدیران امروزی قرارگرفته و در اعتماد به جوانان و ایجاد تحول در امور اداره کشور موثر واقع شود.

 حجت الاسلام صیادی بیان داشت: به بیانی دیگر شیوه مدیریت فرماندهان دفاع مقدس را می توان نمونه بارز مدیریت جهادی دانست.  روشن  است که جهاد و مدیریت جهادی در هر مقطع زمانی لازمه موفقیت و عبور از بحران ها ست، چه در دوران دفاع مقدس که جنگ نظامی بود و چه در حال حاضر که شاهد جنگ های اقتصادی، فرهنگی و … در قالب تحمیل تحریم‌ها بر کشور یا نفوذ فرهنگی و … هستیم؛ به همین دلیل است که رهبر معظم انقلاب نیز در نام گذاری سال های اخیر بر اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی به طور ویژه تأکید می ورزند؛ بنابراین می توان با مرور و بهره‌گیری از تجارب مدیریتی دوران دفاع مقدس که نمونه بارز مدیریت جهادی است، برای حل مشکلات و مسائل امروز راه کارها یی ارائه نمود.

وی اشاره کرد: رهبر انقلاب در باره اهمیت مدیریت جهادی فرماندهان جوان دفاع مقدس می فرمایند:”از مسأله دفاع مقدس که در این کشور اتفاق افتاد، غافل نشوید؛ کار بزرگی انجام گرفت. آن جوان ها مثل شماها بودند؛ اکثر این جوان هایی که در جنگ نقش های مؤثر ایفا کردند، از قبیل همین دانشجوها بودند و خیلی‌هایشان هم جزو نخبه‌ها بودند”… آنها یک مشت جوان مؤمن بودند که در برهه بسیار حساسی آن کار را انجام دادند که اگر آن کار را نمی­ کردند، امروز بخشی از کشور رفته بود و حکومتی هم که در ایران بود، حکومت شکست خورده ضعیفِ تحقیرشده ذلیلی بود که ناچار بود هرچه دیگران می  گویند – نه بزرگ ها و گردن کلفت های دنیا، بلکه این خرده‌ریزه‌های دور و اطراف حتی  تحمل کند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: امروز یک کشور عزیز، قدرتمند و یک ملت سربلند که تصمیم‌گیرهای دنیا ناگزیرند و اقرار می کنند که نظر جمهوری اسلامی را باید در مسائل مهم و حساس جهانی ملاحظه و رعایت کنند. این به برکت آن فداکاری هایی است که آن جوان ها کردند؛ به یاد آن جوان ها باشید.»

صیادی عنوان کرد: « توجه به پیوند دانش و تجربه در جوانان متخصص و متعهد کشور اهتمام به مدیریت جهادی اهمیتی دو چندان یافته است. از این منظر بازخوانی سبک مدیریتی و جلوه‌های مدیریت جهادی به خصوص در میان فرماندهان جوان دفاع مقدس می تواند آثار و برکات فراوانی همچون زنده نگه داشتن ابعاد مهمی از میراث دفاع مقدس به منزله گنجینه ارزشمند هویت‌ساز در فضای انقلابی،ارتقای روحیه و سبک زندگی جهادی با الگوسازی از نخبگان دفاع مقدس به خصوص به نسل جوان پساجنگ داشته باشد.

وی ادامه داد: گام برداشتن در مسیر تولید سبک مدیرتی جهادی خاص کشور و ایجاد تحول در مدیریت مجموعه های مختلف اجرایی، صنعتی و تولیدی،اجرایی شدن گفتمان اقتصاد مقاومتی و

افزایش ارتقای خودباوری میان نخبگان جوان و کمک به فعال شدن ظرفیت مدیریت جوانان نخبه کشور از دیگر آثار و برکات دفاع مقدس به شمار می رود.

به گزارش خبرافلاک دفاع مقدسی که از ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ شروع شد و تا مرداد سال ۱۳۶۷ ادامه داشت، مکتبی برگرفته از مفاهیم ارزشمند اسلام ناب محمدی (ص) بود که در تمام زوایای جنگ از منظر مدیریت، دفاعی،تربیت نیرو و … شاهد اثرگذاری و موفقیت این مکتب الهی بوده ایم.

انتهای پیام/

  • نویسنده : تحریریه خبرافلاک