نویسنده جوان لرستانی گفت: ثبت و ضبط آثارهنری با موضوع شهدای شاخص لرستان یکی از ضروریاتی است که مسئولین فرهنگی استان باید به آن اهتمام ویژه ای داشته باشند.

سید مهدی موسوی درگفت و گو با خبرافلاک اظهارکرد: علاقه مند به فعالیت درحوزه شهداء هستم و اولین کارم دراین زمینه با نام خالکوبی در جشنواره یوسف مقام دوم را کسب کرد.این اثر مجموعه ای از ۹ داستان کوتاه درحوزه دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم است که قرار است به طور رسمی در آئین رونمایی از آثار دفاع مقدس دراستان رونمایی شود.

موسوی با بیان اینکه شهدای لرستانی روایت های بی نظیری برای ثبت و ضبط در تاریخ ادبیات پایداری دارند؛ افزود: جنگ تحمیلی بر مردم ما تحمیل شد.دراین هشت سال، رزمندگان با شجاعتشان و مردم با پشتیبانی که داشتند به وظایف و تکلیفشان عمل کردند ولی مسئولین فرهنگی استان دربحث ادبیات و فرهنگ و ضرورت ثبت این دلاورمردی ها و ایستادگی ها کوتاهی می کنند.

نویسنده کتاب”خالکوبی” با بیان اینکه درلرستان یا حمایتی از آثار جوانان نمی شود یا اگرهم باشد انحصار طلبی است؛ تصریح کرد: درگذشته بارها برای فعالیت به مسئولین فرهنگی و نهادهای استان مراجعه می کردم ولی متاسفانه برخی یا با مقوله هنر آشنانیستند و یا انحصار طلبی باعث عدم حمایت می شد.

موسوی افزود: خوشبختانه دریکی دوسال اخیر با رویکر جدیدی که بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس لرستان در یپش گرفته می بیینم که ازجوانان نویسنده حمایت می شود.

وی درادامه با اشاره به اینکه قالب داستان کوتاه بهترین ساختار برای بیان مفاهیم دفاع مقدس است اظهار داشت: دراستان‌های دیگر در حوزه دفاع مقدس مجموعه داستان های زیادی منتشر شده ولی در لرستان به این مقوله کم‌بها داده شده‌است.

موسوی افزود: مخاطبین وعموم مردم با داستان کوتاه بهترارتباط برقرار می کنند. پیام در قالب داستان کوتاه راحت‌تر به مخاطب القاء می‌شود و این ‌موضوع باید در استان ما بیشتر دیده شود.

نویسنده کتاب”خالکوبی” بیان داشت: من به آینده هنر نویسندگی استان امیدوارم و روزی را می‌بینم که آن‌چیزی که استحقاق هنرمندان مان در سطح ملی و بین‌المللی است را به آن برسیم.امیدوارم در قله‌های ادبیات پایداری آثاری از سرگذشت شهدای لرستان هم دیده شود.

موسوی تصریح کرد: مسئولین به جوان‌ها اعتماد کنند. درلرستان اگر کارهای شاخصی مثل بلدچی و یکی دو کار دیگر را کنار بگذاریم، از نظر آثار شاخص داستانی خیلی در کشور عقبیم. همین چند اثر شاخص هم تبلیغات خوبی برای آن شکل نگرفته است.

وی افزود: مسئولین فرهنگی استان دید پائین و نازلی نسبت ‌به داستان دارند واین دید وانحصارطلبی و بی‌اطلاعی باعث شده آنچه شایسته استان ماست به وقوع نپیوندد.

موسوی بیان کرد: لرستان ۶۳۰۰ شهید دارد که حداقل باید سه هزار کتاب شاخص دراین زمینه تدوین شود.البته کتاب با موضوع شهداء داریم ولی در سطح کیفی مطلوبی نیست.ما نیازبه آموزش صحیح و خوب با حضور اساتید مطرح ، تبلیغات و فروش آثار و عرضه و ثبت قرارداد وحمایت های از این دست داریم.

وی افزود:کنگره۶۳۰۰ شهید لرستان که درسال۱۴۰۱برگزار می شود، فرصت خوبی برای تولید آثار و تدوین زندگی نامه شهداء است. امیدواریم مسئولین ستاد بزرگداشت کنگره از تمام قالب های ادبی حوزه دفاع مقدس پشتیبانی و حمایت کنند.

گفتنی است ؛مجموعه داستان کوتاه”خالکوبی” در حوزه دفاع مقدس و مقاومت به قلم سید مهدی موسوی با حمایت بنیاد حفظ آثار و نشرارزش های  دفاع مقدس لرستان توسط انتشارات هاویر منتشرشده که قرار است همراه با ۳۵عنوان دیگردرهفته دفاع مقدس رونمایی شود.

انتهای پیام/

  • نویسنده : بیرانوند