مجید شیران؛ اولین خبرنگار لرستانی است که قبل ازعملیات فتح المبین به منطقه جنگی اعزام شد و روایت های ماندگاری از دلاورمردی رزمندگان لرستانی درتاریخ دفاع مقدس ثبت و ضبط کرد.

به گزارش خبرافلاک؛ خبرنگاران به عنوان چشم و گوش افکار عمومی نقش مهمی در جامعه ایفا می کنند و با تیزبینی و دقت و صداقت روایت های ماندگاری را درتاریخ ثبت و ضبط می کنند. دراین میان حوادثی مانند جنگ که دردل تاریخ آثار منفی برای ملت ها به بار می آورد نیز عرصه ای است که خبرنگاران درآن نقش مهمی ایفا می کنند.

جنگ هشت ساله ای که عراق بر ایران تحمیل کرد به پشتوانه استکبار جهانی و همدستی کشورهای غربی خسارات زیان باری به انقلاب تازه و نوپای ایران اسلامی وارد کرد.درکنار ثبت و ضبط خسارات و ویرانی هایی که جنگ به بارآورد،ثبت لحظات ناب جنگ توسط خبرنگاران جنگی یکی از ماندگارترین لحظات تاریخ شفاهی دفاع مقدس است.

مجید شیران یکی از این خبرنگاران است که به همراه فرزاد علیمحمدی صدابردار و حسین فریدزاده تصویر بردار برای اولین بار از لرستان پا به خاکریز جبهه گذاشت.وی در لابلای خاطراتش از جنگ به خبرنگار خبرافلاک گفت: رشادت و دلاورمردی های رزمندگان لرستانی زبانزد رزمندگان هشت سال دفاع مقدس بود. وقتی قرار شد درمنطقه دشت عباس و عین خوش توسط رزمندگان لرستانی عملیاتی صورت بگیرد به همراه دوتن از دوستان به آن منطقه اعزام شدیم. تمام تجهیزات ما یک دوربین قدیمی یورسال و یک ضبط ساده بود.ولی با همین ها هم مصاحبه های خوبی از رزمندگان ثبت و ضبط کردم که هنوز من را به آن دوران می برند.

وی افزود: یک روز قبل از عملیات فتح المبین در ۵مرداد ۱۳۶۰ با تیپ ۸۴خرم آباد به عنوان خبرنگار به منطقه اعزام شدم. در ارتفاعات شاوور و علی گریزه صحنه های بدیع از رزم لرستانی ها را ضبط کردیم و رزمندگان ما تپه ا ی از منطقه را که توسط بعثی ها غصب شده بود بازپس گرفتند.

شیران اشاره کرد: درآن عملیات که درواقع پیش عملیات بزرگ فتح المبین بود؛ فرمانده ها ن و رزمندگان شاخصی همچون سرهنگ اسکندر بیرانوند،سرهنگ حسن رضا کلانتری،شاهمرادنقدی و اسدالله حیدری شرکت کردند و من با آنها مصاحبه گرفتم. برخی از این عزیزان در عملیات بعدی که فتح المبین بود به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

وی افزود:عملیات فتح المبین، عملیاتی به وسعت همه فتح ها بود.سپاه لرستان و تیپ ۸۴  دراین عملیات حضور چشم گیری داشت و رزمندگان لرستانی با جان و دل دراین عملیات شرکت کردند.

شیران با بیان اینکه جایگاه خبرنگاران در دوران دفاع مقدس  از اهمیت خاصی برخوردار است تصریح کرد: خبرنگاران روایت گر جنگ هستند و اگرآنها نبودند، چگونه اتفاقات مهم جنگ هشت ساله و عملیات های شاخص ثبت می شدند.

وی افزود: لحظه هایی که من  از حضور رزمندگان و رزم لرستانی ها ثبت کردم قابل توصیف نیست  وقطره ای است از دریای جنگ و دوران دفاع مقدس. ما فقط گوشه ای از جنگ را روایت کردیم .

شیران در ادامه با بیان اینکه همه رزمندگان لرستانی لحظه های نابی را در دوران دفاع مقدس رقم زده اند،اظهارکرد:خلبانان لرستانی بیش از همه خوش درخشیدند.خلبان شهید غلامرضا چاغروند یکی از این افراد است که وقتی در مرز مهران به همراه کمک خلبان و تکنسین پرواز سقوط می کند و به اسارت درمی آید در برابر خواسته دشمن که توهین به امام راحل (ره) است مقاومت می کند و سرش از تن جدا می شود.این ارادت و جانفشانی شهید چاغروند هیچ وقت از ذهن تاریخ پاک نمی شود.

وی افزود: لرستان خلبانان قدری مانند شهید غلامرضا چاغروند،شهیدعلی کیارش،ابراهیم کاکاوند،روح الله ابوطالبی،حشمت رضایی، حسین چگنی و… را در دوران دفاع مقدس داشته که نامشان درتاریخ جاودانه است.

برادرِشهید حمید شیران، از شهدای پدافند هوایی ، در ادامه با بیان اینکه مردم لرستان شهدای افتخار آفرینی را تقدیم انقلاب و ملت ایران کرده است افزود: مردم لرستان از بسیج و سپاه و ارتش گرفته تا مردم عادی در طول دوران دفاع مقدس باغیرت و عزت دربرابر دشمن متجاوز ایستادگی کردند و تاریخ سرشار از این افتخار آفرینی است.

شیران با اشاره به نقش رسانه ها دربیان این حماسه آفرینی ها گفت: برپایی گرامیداشت و تکریم و تجلیل از رزمندگان و خانواده های آنان و انعکاس خبری آن توسط رسانه ها سند ماندگاری دفاع مقدس است.

وی حرفه خبرنگاری را وظیفه خطیری دانست که باید با صداقت و پرهیز از جناح بازی و حزب بازی  حقایق جامعه را بازگو کرد.

مجید شیران درپایان به بیان خاطره ای از دوران روایت گری خود پرداخت و گفت: درسال ۶۰ وقتی به جبهه اعزام شدم درحین مصاحبه با رزمندگان قبل از عملیات طریق القدس، با ستوان حسین لاویان از رزمندگان دورودی مصاحبه کردم . ۲۶سال بعد، درسال ۸۶ وقتی با اردوی راهیان نور به عنوان راوی جنگ با بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان به مناطق عملیاتی جنوب عازم شدم ، مشغول بیان روایتهای جنگ برای دانشجویان بودم که بلندگو یکی از دانشجویان را به نام “فائزه لاویان” صدا کرد .وقتی پیگیری کردم، متوجه شدم فرزند همان شهید لاویان بود که سال ۶۰با او مصاحبه کردم وهمکلامی با فرزند شهید یکی از بهترین خاطرات من در طول دوران روایت گری است.

انتهای پیام/

  • نویسنده : بیرانوند