مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان گفت: زیرساخت و تاسیسات گردشگری "دره شیرز" در شهرستان کوهدشت و "دریاچه گهر" در دورود ایجاد شده است.

به گزارش خبرافلاک، سیدامین قاسمی” افزود: دریاچه گهر نگین‌ گردشگری اشترانکوه‌ در طبیعت لرستان است که به منظور تامین روشنایی و رفاه حال گردشگران در اطراف آن،  یک نیروگاه برق ۳۰ کیلو واتی احداث شد.

وی اظهار داشت: عملیات شاخص دیگری شامل احداث منبع و خط انتقال آب در بالادست، احداث سپتیک، بهسازی مسیر، دیواره سازی رودخانه، مرمت پل و تاسیسات مسیر، اجرای سکوی پیک‌نیکی و مرمت ابنیه و سرویس‌های بهداشتی در محدوده دریاچه گهر انجام شده است.

وی ادامه داد: همچنین بهسازی مسیر اجرای زیرساخت گردشگری در آبشار چکان شامل اجرای پیاده‌ راه، سکوهای پیک‌نیکی و عملیات تکمیل زیرساخت‌های گردشگری در کمپ گردشگری ازنا نیز انجام گرفت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با اشاره به همچنین ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و ساماندهی چشمه های روستای چروش دلفان گفت: بقاع متبرکه امامزادگانی همچون امامزاده زیدبن علی(ع)، امامزاده محمد، احمد و ابراهیم در این استان ایام نوروز و تعطیلات، زائران بسیاری از سایر شهرها و استان‌های کشور دارند.

قاسمی تصریح کرد: از جمله این بقاع متبرکه، امامزاده پیر شمس‌الدین است که در ۲۲ کیلومتری غرب شهرستان چگنی قرار دارد  و در این منطقه سکوهای پیک‌نیکی احداث شد و راه دسترسی و پله‌های این بقعه مورد بهسازی قرار گرفت.

وی در خصوص عملکرد یک ساله معاونت گردشگری از نصب ۱۹۷ تابلوی راهنمای گردشگری در سطح استان خبر داد و گفت:  کار مطالعاتی و ارزیابی زیرساخت‌ها و قابلیت‌های گردشگری در محور خرم‌آباد – کرمانشاه نیز دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: طی یک‌سال اخیر در مراکز اقامتی استان شامل هتل، هتل آپارتمان و اقامتگاه‌های بوم‌گردی لرستان استان ۱۳ هزار و ۵۶۶ نفر گردشگر اقامت داشته‌ و ۱۰۴ هزار و ۶۶۲ نفر از جاذبه‌های گردشگری استان بازدید کرده اند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان لرستان اضافه کرد: همچنین به مناسبت هفته گردشگری، برنامه هایی تحت عنوان تجدید پیمان با آرمان‌های انقلاب اسلامی، زیارت شهدای گمنام و دیدار با امام جمعه شهر خرم‌آباد و تهیه و نصب بنرهای تبلیغاتی با محوریت شعار سال و گردشگری انجام می شود.

قاسمی بیان کرد: بازدید رایگان از موزه‌ها برای عموم  در ۶مهر ماه و برای اساتید و دانشجویان درهفتم مهر ماه از جمله برنامه‌های شاخص در نظر گرفته شده این هفته است.

دریاچه گَهَر یک دریاچه کوهستانی در جنوب شرقی دورود و در منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه لرستان با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا قرار گرفته‌است.

 این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروف است، به سبب نداشتن راه ماشین‌رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده‌است و سالانه  حدود ۷۰ هزار  گردشگر اقدام به بازدید از این منطقه می‌نمایند.

دره شیرز نیز نام دره‌ای در شمال غربی شهرستان کوهدشت، دهستان زردلان می باشد که به عنوان ژئو سایت ملی به ثبت رسیده‌است، این منطقه سرسبز در ۵۵ کیلومتری شهر کوهدشت و در نقطه تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان در کنار رود سیمره واقع شده‌است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : ایرنا