زنان لرستانی پشتیبان اصلی رزمندگان جبهه های جنگ درجنوب و غرب کشور بودند که به صورت خودجوش در قالب نیروهای پزشکی و امدادی ،تدارکات و تهیه اقلام موردنیاز و درمواردی سلاح به دست در تاریخ دفاع مقدس خوش درخشیدند.

به گزارش خبرافلاک؛ زنان به عنوان قشر مهمی از جمعیت کشور نقش اساسی در عرصه های فرهنگی،سیاسی و اجتماعی دارند.به طوری که تربیت نسل های متمادی بشریکی از توانایی های زن به عنوان مادر درخانواده محسوب می شود و این وظیفه نه تنها با وظایف و مسئولیت های او بلکه با روح و روان زن نیز عجین شده است.

درفرهنگ ها و مکتب های مختلف جامعه شناسی،زن توانایی های مدیریتی و اجتماعی خود را ثابت کرده است و دین مبین اسلام نیز برای زن به عنوان شخص مکمل مرد در پیشبرد زندگی اجتماعی نقش اساسی قائل شده است.تاریخ ۱۴۰۰ساله مکتب اسلام گواه حضور زنان و دختران زیادی است که نه تنها در پرورش و تربیت خانواده موثر بوده  بلکه خود به عنوان پیشرو و افراد کلیدی درتاریخ تمدن اسلامی اثرگذار بوده اند.

مقوله دفاع و پاسداری از وطن و ارزش های دینی و اخلاقی زمینه ای نیست که فقط مردان را درگیرودار بحران های سیاسی نشان دهد بلکه زنان نیز دراین زمینه خوش درخشیده اند.حوادث صدراسلام و تاریخ جنگ های مسلمین با کفار، دوران زعامت و رهبری ائمه اطهار(ع)، دوران غیبت و عصر حاضر سرشار از حضور زنان و دختران مبارز و مدافع مکتب اسلام و ارزش های اخلاقی آن است. نقش حضرت فاطمه زهرا(س) به عنوان دختر پیامبر اسلام(ص) و همسر اولین امام شیعیان و جانشین پیامبرو حضور حضرت زینب کبری (س) در جبهه حق علیه باطل در واقعه کربلا ،بارزترین گواه تاریخ درمورد حضور زنان در عرصه های سیاسی و دفاعی مکتب اسلام است.

در تاریخ معاصرعلاوه بر بی شمار موقعیت هایی که زنان مسلمان به خصوص زنان ایرانی نقش های اساسی در زمینه های اجتماعی،فرهنگی و سیاسی مکتب اسلام داشته اند، حوادثی مانند بروز و ظهور انقلاب اسلامی درایران و پس از آن جنگ تحمیلی حضور دوباره زنان را به نمایش گذاشت.زنانی که تاقبل از آن در دوران حکومت های استبدادی قاجار و پهلوی نه تنها نقش اصلی خود را از دست داده بودند بلکه با تعریف شدن نقش های جدید کذایی از سوی فرهنگ غرب، به عروسک های خیمه شب بازی تبدیل شده بودند که برای حضورشان درجامعه باید نقش های تحمیل شده را بازی می کردند.

با ظهور انقلاب اسلامی و شروع مبارزات آزادی خواهانه و استقلال جویانه مردم مسلمان ایران به رهبری امام خمینی (ره) و زنده شدن مکتب واقعی اسلام ،زنان نیز با رهنمودهای امام راحل(ره) به دنبال بازیابی نقش اصلی خود حضور چشمگیری در مبارزات برعلیه رژیم پهلوی ایفا کردند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی،با شروع جنگ تحمیلی ،زنان به عنوان پشتیبان اصلی رزمندگان جبهه های جنگ درجنوب و غرب کشور، جریان و حرکت عظیمی را شکل دادند که اگر این حرکت و جریان خودجوش نبود سختی های هشت ساله جنگ تحمیلی با تمام کمبودهای تجهیزات جنگی،ادوات نظامی، کمبود دارو و نیروهای پزشکی و امدادی ، انقلاب تازه به ثمر نشسته ایران اسلامی با چالش های جدی مواجهه می شد.

نقش زنان در دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی نقشی کلیدی و اثرگذار است.همان گونه که نقش آنان در پیروزی انقلاب اسلامی از اهمیت خاصی برخوردار است. به گفته امام(ره) «زنان همدوش مردان به پا خاستند و آزادی و استقلال خود را تقاضا کردند و شاه را محکوم نمودند و در جمعه سیاه آنچه مشهور است ششصد تن از زنان آزادۀ ما به دست عمّال شاه کشته شدند. این است درک شاه از آزادی زنان و تمدن بزرگ!».

زنان ایران اسلامی در دوران دفاع مقدس نه تنها نقش پشتیبانی،تدارکات،امدادی و درمانی را در پشت و خط مقدم جبهه ها ایفا می کردند بلکه خیلی ها اسلحه به دست گرفتند و دوشادوش مردانشان به مبارزه پرداختند.تاریخ هشت ساله دفاع مقدس سرشار از روایت های ماندگاری از حضور این شیرزنان به خصوص در مرزهای جنوب و غرب کشور است.

زنان لرستانی نیز همپای دیگر خواهرانشان در مرزها و پشت جبهه ها و حتی گاهی خط مقدم مبارزه برعلیه دشمن متجاوز، نقش بی بدیلی از خود در عرصه دفاع مقدس برجا گذاشته اند.پشتیبانی و تداراکات و تهیه و بسته بندی اقلام مورد نیاز برای رزمندگان اعزامی به جنگ، روحیه دهی به خانواده های شهداء و جانبازان،خدمات امدادی و پزشکی به مجروحان جنگی،سرکشی به خانواده های رزمندگان و حتی گرفتن سلاح به دست در میدان مبارزه فقط گوشه ای از نقش آفرینی زنان لرستانی در بحبوحه جنگ تحمیلی است.در کنار این ، بمباران شهرهای لرستان در طول این هشت سال،خانواده های زیادی را از حضور مادران و خواهران و دختران ،محروم و داغدار کرد.

مریم سپهوند؛مسئول جامعه زنان سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان با برشمردن نقش موثر زنان لرستانی در جبهه های جنگ در طول دوران دفاع مقدس با بیان اینکه تربیت فرزندان انقلابی مهمترین نقش مادران و زنان لرستانی در سال های قبل و بعد از انقلاب اسلامی است به خبرافلاک گفت: زنان لرستانی همیشه زبانزد بوده اند چه با حفظ حیا و ارزش های اخلاقی و اسلامی شان و چه نقشی را که درتربیت فرزندان انقلابی ایفا کرده اند.حضور افتخار آمیر رزمندگان لرستانی در دوران دفاع مقدس مدیون تربیت صحیح و دلسوزانه مادرانی است که خود همیشه سردمدار دفاع از کشور بوده اند.

سپهوند افزود: امروزه دختران و زنان نسل جدید با الگو گرفتن از زنان دوران انقلاب و دفاع مقدس می توانند نقش اساسی در تربیت نسل آینده و مدیریت کشور ایفا کنند. حفظ حجاب اسلامی و دفاع از ارزش های اخلاقی درکنار تربیت صحیح خانواده و فرزندان مهمترین رسالت زنان و دختران امروز لرستانی است.

بتول علیزاده،خواهر شهید حسن علیزاده از شهدای خرم آبادی نیز معتقد است زنان لرستانی با حفظ حجاب و رعایت اخلاق و ارزش های اسلامی می توانند در میادین مهم فرهنگی،ورزشی،اجتماعی و سیاسی نقش اساسی ایفا کنند.وی دراین باره به خبرافلاک گفت: نسل جدید زنان و دختران ایرانی باید این نکته را مدنظر قراردهند که شهداء ما حق زیادی برگردن ملت دارند.آنان تمام جوانی شان را درطبق اخلاص قرار دادند و در جبهه حق علیه باطل امنیت کشورمان را تامین کردند.

این خواهرشهید لرستانی معتقد است که سبک زندگی شهداء بهترین سبک و نمونه بارز سبک زندگی ایرانی –اسلامی است که زنان ما با الگو گیری از آن می توانند مدیریت خانواده و جامعه را به بهترین شکل انجام دهند.

علیزاده ادامه داد: شهدای ما در جبهه ها چنان با اخلاص و اخلاق بودند که مانند یک خانواده با هم رفتار می کردند.همدلی و هماهنگی و مسئولیت پذیری به خصوص اطلاعت از رهبری از مهمترین ویژگی های شاخص سبک زندگی شهداست.این سبک امروزه می تواند به عنوان الگوی خوبی برای نسل جوان و مدیریت کشور باشد.

فرانک منوچهر آبادی همسر جاویدالاثر رسول جلدانی از رزمندگان نیروی انتطامی دوران دفاع مقدس نیز با بیان اینکه زنان لرستانی به عنوان شیرزنان ایرانی در تمام طول تاریخ خودشان را نشان داده اند به خبرافلاک گفت: زنان ما باید الگویشان را برمبنای زندگی شهداء قرار بدهند.چرا که شهداء زندگی ساده و بی آلایشی داشتند که سرشار از اخلاص و بندگی بود.

وی افزود: رعایت حجاب و حیا درکنار سازش و مدیریت صحیح زندگی سبک زندگی اسلامی است که برای زنان امروزه بسیار راهگشاست.زندگی امروز که سرشار از سختی ها و مسائل اجتماعی و اخلاقی است با الگوگیری از سبک زندگی شهداء به خصوص زنان مبارز انقلابی می تواند فرصتی برای دختران نسل امروز باشد.

این بانوی لرستانی که سالهاست چشم به راه پیکر همسر شهیدش می باشد،معتقد است صبر و شکیبایی از نعمت های بزرگ الهی است که خداوند به ما ارزانی داشته و باصبر و استقامت می توان بر تمام مشکلات زندگی غلبه کرد.

دولتشاه بانوی جانباز ۷۰درصد خرم آبادی نیز که براثر بمباران هوایی خرم آباد توسط دشمن غاصب، یک چشم خود را از دست داده است از سختی های زندگی جانبازی می گوید. وی در گفت و گو با خبرافلاک گفت: جانبازی و معلولیت به خصوص برای زنان مصائب و مشکلات خودش را دارد ولی با عنایت خداوند و صبر و شکیبایی ۳۶سال است که فراز و فرودها زندگی را از سرگذرانده ام.

وی افزود: جانبازی من درمقایسه با رشادت و دلاوری های رزمندگان در دوران دفاع مقدس ارزشی ندارد.جوانان لرستانی دوران جنگ تحمیلی تمام جوانی و جان عزیزشان را تقدیم انقلاب و ملت ایران کردند.شهداء خالص ترین و ناب ترین انسان هایی بودند که ما درطول تاریخ کشورمان دیده ایم.

دولتشاه با بیان اینکه امروزه وظیفه دختران و زنان حمایت از رهبری و حفظ حجاب و ارزش های خانواده است تاکید کرد: خون شهدا را باید پاس داشت و راهشان را ادامه داد.زنان و دختران جوان امروزی باید بدانند برای امنیت این کشور خون زیادی داده ایم.برای حفظ این امنیت هم مردان و هم زنان نقش مهمی دارند چه با رعایت اخلاق و حجاب و ارزش بنیاد خانواده و چه با حضور در عرصه های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و علمی .»

انتهای پیام/

  • نویسنده : بیرانوند