فیلمساز موفق خرم آبادی معتقد است در طول چنددهه اخیر درلرستان هیچ کدام از مسئولین به مقوله فرهنگ و هنر به صورت عام و زمینه فیلمسازی به طور خاص اهمیت نداده واگرموفقیتی هم دراین زمینه توسط فیلمسازان جوان لرستانی کسب می شود نه مسئولین حمایت می کنند و نه رسانه های استان انعکاس مناسبی از آن در جامعه ارائه می دهند.

سید غلامرضا نعمت پور،فیلمساز جوان و موفق خرم آبادی که سیمرغ جشنواره فجر را درکارنامه هنری خود دارد در گفت و گو با خبرافلاک با بیان اینکه این هنرمندان هستند که در گرفتاری‌ها ، مشکلات و سختی‌های کشور دوشادوش مردم و حتی پیشگام‌تراز بقیه تولید فرهنگ می‌کنند، به جامعه  دلگرمی می دهند و دلسردی‌ها را از جامعه برطرف می‌کنند؛ اظهار داشت: ما در طول سال‌های گذشته، هیچ استانداری نداشته‌ایم که دغدغه فرهنگی داشته باشد و عموماً کسانی بودند که فرهنگ و هنر برایشان در رده‌های سوم و چهارم بوده و اصلا اعتقادی به آن نداشتند .درصورتی‌ که در واقع مشکلات ما در استان مشکلات فرهنگی است .

وی افزود: ما اگر این‌جا مشکل اشتغال داریم به این خاطر است که فرهنگ کار را در بین جوانانمان نتوانسته‌ایم ترویج بدهیم .نتوانسته‌ایم ارزشمند بودن کار را -هر نوع کار شرافتمندانه‌ای که باشد به‌نظرم ارزشمند است – فرهنگ‌سازی کنیم و تولید ثروت در استانمان داشته‌باشیم.اینگونه است که تولید ثروت دراستان اتفاق نمی‌افتد چون که بیشتر معضلات و آسیب های استان و به نظر من کشور دراین عدم فرهنگسازی ارزش کار و اهمیت آن درجامعه است.

کارشناس امور سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  لرستان در ادامه با اشاره به اینکه کمبودهای حوزه فرهنگ استان به خصوص عرصه فیلمسازی به دلیل عدم حمایتی  است که استانداران در طول این سال‌ها در این حوزه داشته اند تصریح کرد: هنر سینما و صنعت فیلمسازی ،صنعتی است که با بودجه سروکار دارد. برای تولید فیلم ،تجهیزات بسیار زیادی نیاز است. پس مسئولین فرهنگی ما باید بین هنر سینما و سایر هنرها تفاوت قائل شوند. این هنر،هنری است که بدون بودجه و بدون حمایت‌های مالی و فنی، افتخارات ملی و بین المللی در آن اتفاق نمی‌افتد.

 مدرس انجمن سینمای جوان خرم‌آباد ادامه داد:حتی بخش خصوصی می تواند به این عرصه ورود پیدا کند و به تولید آثار قابل قبول کمک کند و نه تنها تولید ثروت برای استان به دنبال دارد بلکه  به نوعی معرف تولیدات بخش خصوصی می شود و بخش خصوصی را هم رونق می دهد. مجموعه این‌ها دست‌به‌دست هم  می دهد تا بخشی نیرومند و فعال در عرصه هنر و فرهنگ و صنعت سینما درلرستان شکل بگیرد.

نعمت پورکه این روزها با فیلم موفق”سکوت آوا” در جشنواره های مطرح بین المللی حضور چشم گیری داشته است،عدم حمایت مسئولین فرهنگی استان را موجب دلسردی هنرمندان و فیلمسازان جوان دانست و افزود: هنرمندان و فیلمسازان وقتی به مرحله‌ای می‌رسند که سطح کارشان حرفه‌ای می‌شود وعدم حمایت ها بخش دولتی و خصوص را می بینند، ناچارمجبور به ترک استان می‌شوند. افراد معدودی  که می‌مانند به نوعی جو دیگران را هم به دوش می‌کشند.

مسئول انجمن فیلم بسیج هنرمندان لرستان افزود: اگربتوانیم این فیلم‌سازان را حمایت کنیم به شکلی که بتوانند دراستان خودشان بمانند مطمئنا خیلی مفیدترمی‌توانند به عرصه فرهنگ و هنراستان کمک کنند.  ما به همین فیلم‌سازان اندک هم که می مانند افتخار می‌کنیم چرا که با کمترین امکانات و حمایت‌ها، و بیشترین سختی‌ها و کمبودها دست به تولید آثاری ارزشمند می‌زنند که با تولیدات استان‌های بهره‌ مند مانند تهران رقابت می‌کند.

نعمت پور تصرح کرد: من به آینده سینمای استان امیدوارم .چرا که با پشتوانه غنای فرهنگی که ما درلرستان داریم ، با سوژه‌هایی بسیار متنوعی که هنوز کار نشده، ازاین معدن بزرگ فرهنگی که فعلا لایه کوچکی از آن را شکافته‌ایم ، سالیان سال می‌توانیم از آن بهره‌برداری کنیم. وی افزود: امیدوارم روزی برسد که مسئولین فرهنگی وغیرفرهنگی استان مخصوصاً استاندارآینده لرستان نگاهش نگاه هنری و فرهنگی به امور باشد و بدون شک وقتی فرهنگ یک جامعه ارتقاء پیدا می‌کند، مطمئنا بخش اقتصاد و مسائل اجتماعی هم  به دنبال آن حل می‌شود.

انتها پیام/

  • نویسنده : بیرانوند