برج های دو قولو خرم آباد که بنا بود تحول بزرگی در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شهر ایجاد کند نه تنها در بازه زمانی مقرر پیش رفت قابل توجهی نداشت بلکه بعد از گذشت 7 سال 35 درصد پیش رفت داشته و شهرداری به دنبال ابطال قرارداد و معرفی سرمایه گذار جدید است.

به گزارش خبرافلاک سال ۹۳ که کلنگ احداث برج های تجاری،مسکونی کیو معروف به برج های دوقولو کیو خرم آباد بر زمین زده شد قرار بر این شد تا ظرف مدت ۳۶ الی ۴۰ ماه پروژه مذکوربا همکاری شهرداری و شرکت معین کوثر افتتاح شود.

آغاز فعالیت های عمرانی و قرار دادن روزشمار ساخت کامل برج ها،امیدی در دل مردم شهر زنده کرد که اینبار قطعا کلنگ بر زمین زده شده تا ارتفاع ۳۰ طبقه مختص برج های دو قولو بالا خواهد رفت؛اما مدتی سپری نشده بود که تابلو روزشمارپروژه به خوابی عمیق فرو رفت و دیگر روشن نشد و روند احداث پروژه در مسیری کند قرار گرفت و این طرح عمرانی به عنوان یکی از ۱۲۵ طرح کلیدی استان لرستان که بنا بود تحول بزرگی در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شهر ایجاد کند نه تنها  در بازه زمانی مقرر پیش رفت قابل توجهی نداشت بلکه کلیه فعالیت های پروژه برای مدت ۲ سال تعطیل شد.

روال کند پروژه به اندازه ای بود که اعضای شورای پنجم شهر خرم آباد مدیرعامل وقت شرکت معین کوثر به عنوان سرمایه گذار اصلی طرح را برای ادامه پروژه فاقد اعتبار دانسته و جدای سلب صلاحیت، خواستار پرداخت ضرر و زیان شدند.

ابتدای امسال سید موسی خادمی، استاندار لرستان در سخنانی از دستگاه‌های اجرایی مرتبط با پروژه،در خواست کرد تا در جهت رفع مشکلات برج های دوقولو همکاری کنند از این رو کمیته‌ای متشکل ازمعاونت عمرانی استانداری و سایر اعضا تشکیل شد تا در بازه زمانی مشخص برای تعیین تکلیف و خروج از وضعیت کنونی اقدام شود و البته باز هم نتیجه ای حاصل نشد.

جعفرطولابی، در گفت و گو با خبرافلاک اظهار داشت: ازسال ۹۳ پروژه برج های تجاری مسکونی به عنوان طرح مشارکتی بین شهرداری و شرکت معین کوثر وابسته به بنیاد شهید در مساحتی با زیر بنا ۱۶۲ هزار مترمربع،شامل دو برج مسکونی ۳۰ طبقه ای و یک مجموعه تجاری پیش بینی شده است.

 وی افزود: شرکت معین کوثر با  سهم ۷۵ درصدی در مقابل  ۲۵ درصد سهم شهرداری، به تحویل پروژه ظرف مدت ۴۰ ماه به صورت تکمیل شده تعهد داده است اما امروز ۷ سال از این تعهد گذشته است.

فرماندار خرم آباد عنوان کرد:شرکت به تعهدات عمل نکرده است ضمن این که  در قرار داد احساس می شود حق و حقوق شهرداری رعایت نشده است با وجو اینکه  آورده شهرداری ۱۰۰ درصد در اوایل شروع به کار محقق شد اما شرکت و طرف مقابل وظایف خود را انجام نداده است.

طولابی با اشاره به طرح شکایت شهرداری از شرکت معین کوثر تصریح کرد: پروژه در مدت ۲ سال تعطیل بوده اما پرونده شکایت مفتوح و تحت بررسی است؛ شهرداری دنبال فسخ قرار داد و خلعید است و در صورت توانایی ادامه می دهد و در غیر این صورت پروژه به شرکت جدید واگذارشود.

سعید فتوحی، درگفت و گو با خبرافلاک با انتقاد از عملکرد ضعیف و عدم توانایی شرکت معین کوثر در احداث و تحویل پروژه اظهار داشت:متاسفانه از سال ۹۳ تاکنون پروژه ۳۵ درصد پیش رفت فیزیکی داشته است و ما در صدد ابطال قرار داد هستیم چون در حق شهرداری خرم آباد اجحاف شده است.

وی افزود:از شرکت مذکور شکایت شده است و ضمن مطالبات قانونی در در راستای شناسایی و معرفی سرمایه گذار جدید تلاش می کنیم.

شهردار خرم آباد خاطرنشان کرد: متأسفانه شرکت در مسیر ساخت و ساز از سمت پارک کیو ۱۰۰۰ مترمربع تعرض به معبر کرده است و بر اساس ماده ۱۰۰ دستور تخریب آن داده شده است و پروسه از مراجع قانونی پیگیری می شود.

به گفته علی صادقی، معاون عمرانی شهرداری خرم آباد عدم پیش رفت فیزیکی و روند آهسته ساخت پروژه، تجاوز به معبر و شفاف نبودن چگونگی تعیین سهام شهرداری و شرکت معین کوثر و ضایع شدن حق شهرداری از مشکلات پیش رو احداث برج های دوقولو خرم آباد بوده است وضمن مطالبات هر دو طرف شهرداری و خواسته های شرکت در نهایت تعیین تکلیف نهایی قرارداد با مراجع قضایی است و شهرداری در صدد است تا ضمن پرداخت هزینه های شرکت، ادامه احداث پروژه را از طریق مناقصه قانونی به شرکتی توانمند واگذار کند.

به گزارش خبرافلاک با توجه به مشکلات موجود در روند احداث پروژه و شکایات شهرداری از شرکت مذکور انتظار می رود متولیان و مسئولین ذی ربط استانی در راستای تعیین تکلیف هر چه سریعتر این پروژه به عنوان یکی از ظرفیت های اقتصادی،فرهنگی و اجتماعی مرکز استان اقدام نمایند چراکه امروز یکی از راه های رشد اقتصادی یک شهر و نجات ان از فقر،احداث پروژه های عمرانی و زیرساختی جذب سرمایه گذار و بکارگیری نیروی های بومی آن مناطق است.