سردار کشکولی در دیدار با اعضای شورای شهر و شهردار خرم آباد اشاره به ضرورت احیا فرهنگ کار در بین مردم شهر گفت:کلید فرهنگ و آموزش در دست شوراهاست؛ خواستن انجام کار اهمیت دارد با طراحی نظام مسائل از بخش ها و مسئله های مهم و سخت شروع کنید،سپاه همراه شماست.

به گزارش خبرافلاک ظهر امروز،اعضای ششمین دوره شورا شهر و شهردار خرم آباد با فرمانده سپاه استان لرستان دیدار کردند.
سردار مرتضی کشکولی، با اشاره به اهمیت کار شوراها در زمینه توسعه یافتگی شهرها اظهار داشت:بسیج ظرفیت ارزشمند و مناسبی برای شوراها و شهرداری هاست، بسیج محبتی به کشور ماست همین نهاد مردمی جنگ هشت ساله و بسیاری از مسائل سیاسی را حل کرده است.

وی افزود: در یک بررسی اجمالی، ۶۷۰صندوق خودگردان اشتغال زایی با ۲۱ میلیارد تومان توسط بسیج مردمی در شهرها و محلات استان تشکیل شده است، ما فقط تسهیل گر هستیم و کار تماما مردمی است و بواسطه همین  صندوق ها به فراخور نیاز محلات اشتغال ایجاد می شود.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان عنوان کرد:
کارهای عقب افتاده در شهر خرم آباد فراوان است و در این رابطه با شورا و شهرداران قبلی بسیار صحبت شده است اگر مشکل مرکز استان حل شود زمینه رفع مشکلات استان فراهم می شود.

سردار کشکولی با اشاره به ضرورت احیا فرهنگ کار در بین مردم شهر خاطرنشان کرد:فرهنگ شهر را متحول کنید، کلید فرهنگ و آموزش در دست شوراهاست؛ خواستن انجام کار اهمیت دارد با طراحی نظام مسائل از بخش ها و مسئله های مهم و سخت شروع کنیدسپاه همراه شماست تا برای مردم کار کنیم.

وی تصریح کرد:اختلاف نظرات طبیعی است اما نباید اختلافات به دعوا تبدیل شود بلکه برادری باید حفظ شود اگر به تفکر و منش برادری لطمه ای وارد شود آنگاه  زمان های مفید ضایع می شوند، خداوند در ذیل وحدت برکت می دهد ،ضمن انتقاد درست و صحیح ، نقد پذیری را رواج دهیم تا آستانه تحمل بالا رود.

فرمانده سپاه لرستان با اشاره به تلاش ۲ و نیم ساله برای نصب تمثال ۵۲ شهید در ورودی های شهر خرم آباد بیان کرد:ورودی های شهر پیشانی شهر است و زیبا سازی مهم است؛آسفالت خیابان ها و کوچه ها، تنظیف و زیبایی شهر بسیار اهمیت دارد زیبایی به انسان رشد می دهد و در مقابل بد سلیقگی ها استعداد ها را خفه می کند در روایات داریم که بوی خوش عقل را زیاد می کند لذا نظافت شهر مهم است.

کشکولی با بیان این که کارهای خوب موجب همراهی و مشارکت مردم می شود تاکید کرد:از تجربه گذشتگان استفاده کنید و ضمن تشکیل شورای اندیشه ورزی حتی با حضور منتقدین، شهر را برای انجام برنامه های متنوع فرهنگی همچون ایثار و شهادت،احیا فریضه کار کردن،کتابخوانی و تعلم،باستان گرایی و …تقسیم کنیم.

وی با انتقاد از عدم نصب المانی از ۹۰۵ دانش آموز شهید استان گفت: شهدا،فرهیختگان،دانشگاهیان،ورزشکاران و شاعران و … قله های شهر و استان ما هستند باید در دوره های مختلف با کمک کمیسیون های فرهنگی شوراها معرفی و تجلیل شوند.

لزوم ساماندهی طرح های عمرانی شهر با یاری قرارگاه خاتم الانبیا

رضا بیرانوند، در بخش دیگری از نشست اظهار داشت: مردم با برخورداری از بینش سیاسی پای صندوق آمدند ونتیجه آن انتخاب ۹ فرد، مطالبه گر مسئولیت پذیر  و پای کار بود و باوجود وحدت بین اعضا توانستیم در یک روز  شهردار و هیات رئیسه انتخاب کنیم.

وی افزود:در خواست داریم که سپاه کمک یار شورا و شهردار باشد؛ شورا و شهرداری حلال تمام مشکلات شهر نیست،باید همه با هم مشکلات را حل کنیم، ادارات در توسعه آبادانی می توانند پای کار بیایند تا مطالبات مردمی را اولویت بندی کنیم و ما از مدیران و ادارات بخواهیم .

رئیس شورای شهر خرم آباد با اشاره به برگزاری ۱۰ جلسه برای پای کار آمدن مدیران عنوان کرد:با کمک قرارگاه خاتم الانبیا، طرح های عمرانی شهر را سامان دهی کنیم؛آزاد سازی قلعه فلک الافلاک و تعریض خیابان و معابر خواسته مردم است و ادارات باید کمک یار شهرداری و شورای شهر باشند ما شورای شهرداری نیستیم ما شورای شهر در تمام امورات هستیم .

از هم پاشیدگی شیرازه مالی شهرداری خرم آباد

سعید فتوحی اظهار داشت: ما دنبال خدمت به مردم هستیم شهرداری یک نهادی عمومی و غیر دولتی و در راستای خدمت رسانی به مردم است برقراری تعاملات برای جبران عقب ماندگی های شهری ضرورت دارد.

وی افزود:بیش تر عقب ماندگی های شهری ما نشات گرفته از موضوعات مالی است و ناشی از عدم سواد و مدیریت نیست، حقیقتا شیرازه مالی شهرداری خرم آباد با بدهکاری ۳۰۰ میلیارد تومانی از هم پاشیده است.

شهردار خرم آباد عنوان کرد: طراحی جدید المان میدان شهدا،تبدیل پارک شهر به پارک مشاهیر،زیباسازی ورودی های شهر از چهار سمت الشتر،کوهدشت،بروجرد و جنوب پیشنهاد و در مسیر اجرا قرار دارد.

وی تصریح کرد:از ظرفیت قرارگاه خاتم باید استفاده شود اگر قرارگاه خاتم به کمک ما نیاید نمی توانیم کارهای عمرانی بزرگی در این شهر انجام دهیم.


قدرت اجرایی،شوراها به عنوان پارلمان های محلی

یونس امرایی، عضو شورای شهر خرم آباد بیان کرد: دلیل فاصله بین مردم، شورا و شهرداری یکی نبودن حرف و عمل است شکاف ها را ما ایجاد کردیم مردم هر جا که نیاز بوده به صحنه آمدند و اما ما تنها شعار دادیم.

وی گفت:شورا یک پارلمان محلی است که از قدرت کارهای اجرایی برخوردار است و می تواند مصوباتی  را تصویب کند براین اساس باید عمل را درست کنیم و تلاش این است بتوانیم قدم های بزرگ برداریم.

زیباسازی شهری و احیای فرهنگ اسلامی

سرهنگ ماشااله بازگیر با اشاره به آمادگی سپاه و بسیج در راستای همیاری و کمک به شورا و شهرداری اظهار داشت: باوجود ۱۰۰ هزار بسیجی و ۴۱۲ گروه جهادی، کمبود نیروی انسانی نداشته و منتظر طرح های عمرانی،اجتماعی،فرهنگی برگرفته از اتاق وضعیت شورا هستیم و در زمینه بیان اطلاعات، فرصت ها و آسیب های موجود در کوچه ها،خیابان ها،معابر، ورودی ها و  فضای فرهنگی شهر  و پای کارآوردن ادارات کمک می کنیم.

وی با اشاره به این که ما به شهری زیبا با فرهنگ اسلامی نیاز داریم افزود: ۱۰ محله کم توسعه یافته و سکونت گاه های غیررسمی با همکاری معاونت اجتماعی بسیج شناسایی شده و درصدد رفع آسیب های موجود در محلات هستیم؛امروز ۳۰ نفر از متخصصین کشاورزی در روستای چشمه علی فعالیت های جهادی انجام می دهند.

فرمانده سپاه خرم آباد عنوان کرد:  یک هزار و ۴۴۸ کوچه، ۱۳۴ خیابان،۲۲ بلوار، ۲۰۰ کوچه با عرض‌ دو متر، در خرم آباد وجود دارد؛ با کمک شهرداری منطقه سه،دو و یک شهرستان شاهد تغییر و تحول در محله های کوی علی اباد،دره اسد آبادی و پاچنار بودیم.

سرهنگ بازگیر خاطرنشان کرد:آزادی قلعه فلک الافلاک تا مدت ها بر روی کاغذ بود، سپاه خود در زمینه آزادسازی حریم قلعه  اقدام کرده است، امروز بسیج و سپاه در تمام عرصه ها پیش تاز است.

وی تصریح کرد:رفع برخی مشکلات شهری تنها با وجود شهرداری ممکن نبوده و نیاز به پای کار آمدن مدیران اداره محیط زیست است.