طی چند روز گذشته عده ای از نوجوانان و جوانان دهه هشتادی اهل خرم آباد به صورت خودجوش و مردمی با تهیه وسایل مورد نیاز در زمینه رنگ آمیزی قبور شهدا وارد عمل شدند.


به گزارش خبرافلاک نوجوانی،دورانی پر از شور و هیجان است و مقطعی حساس که فرد الگو و نمادی با ویژگی های توانمندی و تقدس را جست و جو می کند؛ با شروع جریان فکری انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس،شهدا به عنوان سمبل های شجاعت،ایثارگری و بخشش در جوامع اسلامی از جمله ایران اسلامی،یکی پس از دیگری برای نوجوانان و جوانان معرفی می شدند؛باتوجه به اهمیت موضوع ترویج فرهنگ و شهادت، در سال های پس از جنگ تحمیلی شهدا هر محل،آرمیده در گلزار شهدا هر شهرستان به عنوان الگویی ها موفق از مقاومت و ایستادگی مطرح بوده اند.

نهادها و مجموعه های فرهنگی و مردمی بسیاری در زمینه معرفی مکتب شهیدان پیش قدم بوده و در زمینه تربیت جوانان انقلابی و جهادی موفقیت های کسب کرده اند در کنار تمام اقدامات خودجوش و موثر مردمی،باز هم کمبود و نبود فعالیت ها ی ادارات،نهادها و موسساتی به عنوان مجری و متولی امورات فرهنگی به چشم می آید.

فضاسازی های مفهومی و عمیق و اثرگذار می تواند شرایطی برای تغییر و تثبیت یک تفکر در جهت مثبت و منفی فراهم کند، همچون طرح ساماندهی،یکسان سازی و  زیباسازی قبور شهدا که سال ۸۳ به تصویب رسید، نه تنها مثبت نبود بلکه بهمن ۹۷ بعد از زیارت رهبری از قبور شهدا،با مخالفت شدید ایشان روبه رو شد.

خانواده های شهدا و بسیاری از موسسات و گروه های انقلابی با این شیوه ساماندهی قبور شهدا مخالف بودند.

حال بعد از گذر سال ها و اجرایی شدن طرحی که آن فضای پر از حس و حال معنوی دوران سراسر دفاع مقدس را از بین برد، این روزها شکستگی و کهنگی،مخدوش شدن قبور شهدا مشاهده می شود، فضایی که می تواند تربیت کننده یک نسل با تفکراتی در ادامه راه و مکتب انقلاب و تمدن اسلامی باشد.

کنهگی و فرسودگی و پاک شدن خطوط قبور قطعه اول گلزار شهدا خرم آباد دل بسیاری از دلدادگان به شهیدان را به درد آورد تا این که طی چند روز گذشته عده ای از نوجوانان و جوانان دهه هشتادی اهل خرم آباد به صورت خودجوش و مردمی با تهیه وسایل مورد نیاز در زمینه رنگ آمیزی قبور شهدا وارد عمل شدند و با آرمان های والای شهیدان عهد و پیمان بستند.

جهانگیری، مسئول تیم جهادی حاضر در گلزار شهدا خرم آباد اظهار داشت:ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و انتقال این فرهنگ به نسل جوان و آینده که جنگ و شهدا را ندیدن نیاز به قانون و مصوبه و جلسات اداری ندارد.

وی افزود:کافیست بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری آتش به اختیار بود، برای شهدا قدم برداشتن کاری برخاسته از دل و عشق به شهداست.

مسئول گروه جهادی حاضر در گلزار شهدا خرم آباد عنوان کرد:این جوانان که میانگین سنی آنها ۲۵ سال است به مهمانی شهدا دعوت شدند تا بزمی عاشقانه با شهدا که امامزادگان عشق هستند را رقم بزنند.،بزمی که خوبان به آن دعوت می شوند.