دخترک بازیگوش‌تر از این حرفها است، هرچقدر که مادر اصرار دارد ماسک طرح دار گربه‌ایش را برای در امان ماندن از کرونا روی صورتش حفظ کند، با شیطنت‌های کودکانه، ماسک را برمی دارد و کش‌هایش را با انگشت تاب می‌دهد.

به گزارش خبرافلاک هنوز تعداد مسافران خودرو تکمیل نشده و راننده به درب ماشینش تکیه داده و تمام افراد در حال عبور را با دقت می نگرد که مبادا مسافری به خودروهای پارک کرده کناری مراجعه کند، با صدای بلند داد می زند: الشتر، الشتر ، رو به خانمی که ساک دستی بزرگی را با مرارت حمل می کند، می گوید همشیره الشتر می روی؟ خانم مسن خودرو را براندازی می کند و از راننده می پرسد صندلی عقب چند نفر می نشینند؟ مرد که فهمیده منظور خانم چیست می گوید آن خانم که نشسته کرایه یک نفر را می دهد، شما که تشریف بیاوری حرکت می کنیم.

زن که از چهره اش پیداست خیلی اطمینان از حرف راننده ندارد، با اکراه و برای در امان ماندن از گرمای نیمروز، به ناچار روی صندلی جلو می نشیند و ساک دستی اش را به سختی جلوی پایش جا می دهد.

دخترک و مادر هنوز در حال کلنجار برای استفاده از ماسک هستند، دخترک با شیطنت تمام روی صندلیش نیم خیز شده و در حالی که دست از صندلی جلو گرفته است با ذوق آدم های در حال عبور بیرون را تماشا می کند و گاهی هم دستش را بر دهان می گذارد و مادر عصبانی به او می گوید مگر نگفتم دستت را روی صورتت نگذار، دوست داری مثل سمانه کرونا بگیری و بیمارستان بروی؟

دخترک کمی می ترسد و ماسک را اینبار روی بینی اش جا می دهد و نگاهی به خانم مسن نشسته روی صندلی جلو می اندازد گویی می خواهد نظر او را در مورد ماسک بداند، خانم مسن که هم کلافه به نظر می رسد و هم گویی دریافته تا پایان مقصد با دخترکی شیطان و بازیگوش همسفر شده است سرش را کمی به عقب برمی گرداند و رو به دخترک می گوید: عزیزم اگر ماسک نزنی مریض می شوی، بنشین و حرف مادرت را گوش کن.

خانم مسن سرش را کمی از پنجره ماشین بیرون می برد و رو به راننده که هنوز چشمش دنبال تور کردن مسافر است با لحنی شاکی می گوید: مگر چند مسافر می خواهی سوار این ابوطیاره کنی، کرونا بیداد می کند، نمی خواهی که مریضمان کنی؟

راننده که گویی خیلی اعتقادی به کرونا ندارد با لبخندی مسافر راضی کن می گوید: ای خواهر، کرونا تا قیامت دست از سر ما برنمی دارد، نان زن و بچه ما هم در همین دو قرانی است که از مسافرکشی گیرمان می آید،  این را می گوید و آخرین مسافر را هم که پسر جوانی است همچون غنیمتی به موقع، با خوشحالی به سمت درب عقب خودرو برای سوار شدن هدایت می کند.

دخترک در حالی که با بند کفشش بازی می کند کمی خود را در آغوش مادر جمع و جور می کند و رد چشمانش دنبال تماشای پسر جوان در حال نشستن روی صندلی عقب است، اعتراض من و مادر دخترک به جایی نمی رسد و راننده پیروز این مشاجره لفظی است، پسر جوان که پیداست از این وضعیت شرم کرده است با خجالت می گوید آقای راننده اشکالی ندارد من پیاده می شوم تا خانومها هم راحت باشند.

خانم مسن این بار به میان بحث آمده و می گوید: بنشین پسرم کاری است که شده، مقصر تو نیستی، این روزها راننده ها حاضر نیستند به خاطر حفظ سلامت خودشان هم که شده یک مسافر کمتر سوار کنند.

راننده که گویی شادمان از تکمیل مسافران و رضایت دادن آنها به ماندن مسافر اضافه است در حالی که ماشین را برای حرکت آماده می کند با خنده می گوید: این الکل است، همه می توانید استفاده کنید، ماشین را قبل از نشستن همه ضدعفونی کرده ام، همه هم که خداراشکر ماسک دارید، خاطرتان آسوده باشد مشکلی برایتان پیش نمی آید، کرونا آنقدرها هم ترس ندارد، ماسک که داشته باشید همه چیز حل است.

پسر جوان که گویی تلاش دارد یخ اضافه بودن حضور خود را در ماشین با وارد شدن به بحث مسافران آب کند، در حالی که ماسکش را برای صحبت روی صورت جابجا می کند، می گوید: یک لایه پارچه به تنهایی که جان ما را نجات نمی دهد، واکسن هم مهم است که فعلا ما جوانان باید صبر کنیم.

راننده هم این بار خوشحال است که بحث مسافران به سمت موضوع واکسن منحرف شده است، باجدیت تمام وارد بحث شده و سعی می کند با پیازداغ کردن آن، موضوع سوار کردن مسافر اضافه را به حاشیه ببرد.

این تنها روایتی از یک خودروی مسافربر شخصی برون شهری بود که روزانه شاید صدها مسافر را از مبدا به مقصد جابجا می کنند و به دلیل اینکه زیر نظر مستقیم راهداری و حمل و نقل جاده ای نیستند، از قانون سوار کردن سه مسافر تبعیت نمی کنند و برخی حتی پا را فراتر از این قانون می گذارند و برای از دست ندادن مسافر، با احتساب کودکانی که در آغوش پدر و مادرشان نشسته اند، حاضر به سوار کردن بیش از چهار نفر هم می شوند بدون آنکه به سلامت مردم فکر کنند.

این روزها رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خودروهای مسافربر شخصی مسیرهای برون شهری بسیار پایین است و مسافران این وسایط نقلیه تضمینی برای در امان ماندن از کرونا و حفظ سلامت خود ندارند.

یکی از مسافران مسیر الشتر به خرم آباد در این باره به ایرنا گفت: تعداد خودروهای تاکسی کم است در حالی که هر ساعتی از روز تعداد بسیاری از خودروهای مسافربر شخصی در این مسیر حضور دارند و مسافران ترجیح می دهند برای جلوگیری از معطل ماندن از همین خودروها استفاده کنند ضمن اینکه برخی از آنها کرایه مسیر را کمتر می گیرند که مسافر وسوسه شود.

این مرد جوان که به دلیل کارش روزانه در همین مسیر رفت و آمد دارد، معتقد است پروتکل های بهداشتی آنطور که باید در این خودروها رعایت نمی شود و رانندگان تنها به زدن یک ماسک بسنده می کنند می گوید: چنانچه مسافری هم بدون ماسک باشد وی را اجبار به استفاده از ماسک نمی کنند در حالی که این موارد از سوی رانندگان تاکسی تاحدودی بسیاری رعایت می شود.

وی با تاکید بر لزوم نظارت بر فعالیت این خودروها و ساماندهی آنها به منظور حفظ سلامت شهروندان ادامه داد : متاسفانه اوایل شیوع کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و رانندگان با جدیت بیشتری پیگیری می شد در حالی که اکنون چندان توجهی به این موارد نمی شود.

یکی از رانندگانی که در این مسیر مشغول کار است می گوید: ما به خاطر سلامت خودمان هم که شده روزانه با الکل ماشین را ضدعفونی و اکثرا هم از ماسک استفاده می کنیم.

وی افزود: مگر در روز چند سرویس مسافر نصیبمان می شود که فقط سه نفر سوار کنیم؟ پول بنزین، کرایه خانه، قسط وام، خرجی زن و بچه و همین ماسک و الکل و هزار بدبختی دیگر هم که به هزینه هایمان اضافه می شود را باید در نظر گرفت.

رییس راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان سلسله نیز در این باره اظهار داشت:  ابلاغیه طرح الزام فاصله گذاری اجتماعی و سلامت محیط کار در ناوگان تاکسیرانی برون شهری که براساس آن رانندگان موظف هستند حداکثر سه مسافر را سوار کنند، همچنان به قوت خود باقیست.

محسن ملکی با اشاره به فعالیت ۱۸ دستگاه تاکسی برون شهری در مسیر الشتر – خرم آباد و بالعکس افزود: مبنای محاسبه کرایه تاکسی سه مسافر است تا ضرر رانندگان جبران شود و اگر راننده، مبنای کرایه دریافتی را بر سوار کردن سه مسافر بگذارد و چهار نفر را سوار کند، تخلف کرده و باید با وی برخورد شود.

وی با بیان اینکه نظارت بر خودروهای مسافری شخصی جزو وظایف راهداری نیست بیان کرد: اگر راننده تاکسی پروتکل های بهداشتی همچون زدن ماسک یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده را رعایت نکرده، بیش از سه نفر را سوار کند و از این ابلاغیه تبعیت نکند، مسافران می توانند ضمن یادداشت کردن شماره پلاک تاکسی مربوطه، مراتب را جهت پیگیری به اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان اطلاع دهند. 

فرمانده پلیس راه سلسله و دلفان نیز در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: رانندگان تاکسی های برون شهری باید از دستورالعمل سوار کردن سه مسافر در ابلاغ طرح الزام فاصله‌گذاری اجتماعی تبعیت کنند و براین اساس سوار کردن چهار مسافر در تاکسی تخلف است.

سرهنگ علی راست عبادی با انتقاد از عدم نظارت بر فعالیت خودروهای مسافرب رشخصی برون شهری، تصریح کرد: متاسفانه رعایت پروتکل های بهداشتی در این خودروها به دلیل عدم نظارت بسیار پایین است و هیچ قانون خاصی بر نحوه سوار کردن مسافر بر این خودروها حاکم نیست.

وی با اشاره به اعمال جریمه ۳۰ هزار تومانی رانندگان متخلف عنوان کرد: سوار کردن سه مسافر و استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده نیازمند همکاری و مساعدت مردم است و مسافران باید خودشان در تاکسی یا خودروهای مسافربرشخصی برون شهری که بیش از سه مسافر دارند، سوار نشوند و تخطی راننده را اعلام کنند که در واقع رعایت این امر نیاز به مشارکت عمومی دارد.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان گفت: استقبال از شبکه حمل و نقل مسافربری عمومی به دلیل شیوع ویروس کرونا کاهش یافته و مسوولین باید مردم را به استفاده از این ناوگان ترغیب کنند چراکه با ادامه روند کنونی، خسارت به فعالان این بخش افزایش می یابد. 

میثم قدمی افزود: همچنین باتوجه به اینکه تعدادی از رانندگان و شرکت داران حوزه مسافربری استان نیز به کرونا مبتلا شدند و جان باختند دستگاه متولی امر سلامت باید توجه بیشتری به این حوزه داشته باشند و ماسک و الکل را به قیمت کارخانه در اختیار آنها قرار دهد.

وی ادامه داد: به دلیل ضرر کرونا به شرکت های مسافربری و کاهش توان مالی آنها، نمی توانیم تامین ماسک و الکل از سمت رانندگان را برای مسافران اجباری کنیم.

قدمی اظهار داشت: پایانه های مسافربری مکان‌های پرخطری برای انتقال ویروس کرونا هستند بنابراین خدمات به مسافران بدون ماسک ارائه نمی‌شود و خودروها پس از هر سفر ضدعفونی می شوند.

وی گفت: رانندگان فعال ناوگان حمل و نقل عمومی ۶ میلیون تومان و شرکت داران این حوزه به ازای هر نفر نیروی کار بیمه شده، ۱۲ میلیون تومان تسهیلات خسارت کرونا دریافت می کنند که دریافت این تسهیلات بدون ضامن بانکی است و با سه ماه تنفس و سود ۱۲ درصد در مدت  ۲۴ ماه بازپرداخت می شود.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان گفت: ۱۲ هزار راننده و شرکت‌دار ناوگان حمل و نقل عمومی استان به دلیل کاهش تقاضای سفر ناشی از شیوع کرونا متضرر شده‌اند.

قدمی اظهار کرد: تعداد ناوگان باری لرستان ۹ هزار و ۱۶ دستگاه و ناوگان مسافربری آن یکهزار و ۱۹۴ دستگاه است و ۹۳ شرکت حمل و نقل باری و ۸۸ شرکت حمل و نقل مسافری در استان فعال هستند.

رییس پلیس راه لرستان نیز به ایرنا گفت: اگر راننده ای اقدام به سوار کردن مسافر بیش از دستورالمل ستاد کرونا نماید، متخلف تلقی می شود، پس از تایید میزان تخلفات، به اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای معرفی خواهد شد و پس از تشکیل پرونده برای تعیین رای به کمیسیون ارجاع داده می شود.

سرهنگ مصطفی دالوند افزود: برابر قانون ، رانندگان موظف به رعایت نکات بهداشتی می باشند و به دلیل شیوع ویروس کرونا سلامتی مسافران در اولویت قرار دارد، همچنین در طول سفر استفاده از ماسک از سوی رانندگان و مسافران الزامی است.

  • منبع خبر : ایرنا