در کنار عدم ایجاد کارخانه ها و مشاغل جدید، ورشکستگی و تعطیلی کارخانه های موجود استان درد دیگری است که بیکاری و مهاجرت بسیاری از جوانان این استان را در پی داشته است.

به گزارش خبرافلاک استان لرستان با وجود ظرفیت های فراوانی همچون منابع طبیعی و نیروی انسانی جوان اما هر بار در فهرست استان های با رتبه های برتر فقر و محرومیت قرار دارد؛ استانی که به دلیل نبود زیرساخت های شغلی و کمبود کارخانه ها و شرکت های صنعتی و معدنی و اقتصادی جوانان آن اعم از تحصیلکرده و غیرتحصیلکرده خانه و خانواده را رها کرده و برای کسب حداقل درآمد و تأمین معاش راهی استان های دیگر می شوند.  

در کنار عدم ایجاد کارخانه ها و مشاغل جدید، ورشکستگی و تعطیلی کارخانه های موجود بخش خصوصی این استان درد دیگری است که بیکاری و مهاجرت بسیاری از جوانان این استان را در پی داشته است.

کارخانه های بزرگی همچون ماشین سازی،صدرفولاد،پارسیلون و سیمان خرم آباد، فولاد ازنا،عظیم خودرو و سیمان کاشی بروجرد به دلایلی متعدد اعم از خصوصی سازی های غلط،ضعف سرمایه گذار،عدم موقعیت مکانی مناسب،ضعف در مدیریت،اختلاف شرکا،مجریان طرح و بانک ها هم اکنون تعطیل شده اند و متأسفانه با وجود تأکیدات مقام معظم رهبری در طول  10 سال گذشته مبنی بر ضرورت اقتصاد مقاومتی و ایجاد و حفظ کارخانه های تولیدی  در راستای افزایش تولیدات داخلی و تغییر نگاه واردات ۱۰۰ درصدی،تاکنون هیچ کدام از کارخانه های یاد شده راه اندازی نشده اند.

مهندس زینب خورشیدوند،کارمند بخش فنی شرکت ماشین سازی خرم آباد از سال  89 تا سال ۹۶ در این شرکت  به عنوان یکی از کارخانه های پر رونق و با سابقه ی استان کار می کرد و تنها زینب نبود بلکه تعداد زیادی از جوانان خرم آبادی با سواد های متفاوت سیکل،راهنمایی، دیپلم،مهندس، دکترا در بخش های مختلف این کارخانه مشغول کار بودند ، متأسفانه سال ۹۶ که شرکت تعطیل شد زینب به همراه ۵۴ نفر کادر اداری و کارگران بخش تولید، اخراج شدند و در لابه لای اشک های برخی از کارکنان، تنها نگهبانان و یک نفر امور اداری و حسابداری برای مدتی در ارتباط با شرکت باقی ماندند.

خورشیدوند می گوید: کارها به صورت پروژه ای تقبل می شد،از سود پروژه ها حقوق و دستمزد ما داده می شد و مابقی در حساب گروه امیر منصور آریا واریز می شد.

وی گفت:بعد از مدتی به دلیل مشکلات حقوقی امیر منصور آریا و زندانی شدن و بلوکه شدن اموال این گروه شرکت در مسیر تعطیلی قرار گرفت البته با کمک مسئولین وقت استانداری تلاش شد تا پروژه های دولتی به شرکت داده شود و در یک بازه زمانی کارخانه سرپا نگه داشته شود اما در نهایت تعطیل شد.

کارمند سابق شرکت ماشین سازی خرم آباد که امروز در تهران زندگی می کند ادامه داد: بسیاری از همکاران ما از جمله مدیر بخش کنترل و کیفیت شرکت ماشین خرم آباد با تحصیلات عالیه در دیگر استان ها مشغول کار و فعالیت شده اند و مهاجرت جوانان دکتر و مهندس این استان به دیگر استان ها درد بزرگی است،قطعا راه اندازی و بازگشت کارکنان قبلی شرکت به نفع استان خواهد بود.

مهندس مسلم سخاوت فارغ التحصیل رشته برق قدرت که چند سالی در شرکت صدر فولاد خرم آباد کار می کرد،دیگر جوان لرستانی است که بعد از تعطیلی شرکت صدرفولاد و نبود کاری مرتبط با رشته اش با دوری از خانواده راهی تهران می شود.

وی می گوید: قطعا سختی هایی که در دیگر استان ها تحمل می کنیم سود حقوقی  و مادی چندانی برای ما ندارد، البته همیشه جوانان تحصیلکرده لرستانی در دیگر شهرها و در انجام امورات محوله نمونه بوده اند.

سخاوت ادامه داد:اگر شرکت صدر فولاد مجددا راه اندازی شود و درصورت به کارگیری نیروهای قبلی با شوق خدمت به مردم استان و شهر خودمان برای فعالیت در شرکت حاضر می شویم.

اسد عبد اللهی، در گفت و گو با خبرافلاک اظهار داشت: مشکل شرکت ماشین سازی خرم آباد تا حدودی برطرف شده است؛ این شرکت به ورثه شخص امیر منصور آریا واگذار شده بود،از طرف آریا به  مزایده گذاشته شد در حال حاضر فروخته شده است و با دریافت تسهیلات ۴۰ میلیارد تومانی بانک پاسارگاد راه اندازی می شود.

وی افزود: کارخانه های صدر فولاد خرم آباد،سامان کاشی،عظیم خودرو، سیمان و ماشین سازی به طور کل مشکلات قضایی و حقوقی دارند و رفع مشکلات حقوقی در حیطه کار دستگاه های اجرایی نیست،به طوری که مالک اصلی فولاد ازنا در حال حاضر زندان است، تسهیلاتی از بانک صنعت و معدن گرفته شده است حدود ۴هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است  و خریدار دارد اگر دستگاه قضا موافقت کند سرمایه گذار جدید می تواند بخرد و بدهکاری بانک را پرداخت کند و ادامه کاردهد اما چون پرونده قضایی دارد ممکن است طول بکشد.

معاون اقتصادی استانداری لرستان عنوان کرد: مالکین شرکت صدر فولاد خرم آباد باهم اختلاف دارند و با وجود تعداد زیاد طلبکاران از جمله بانک ها، پروند قضایی دارد و اگر این دو شریک به توافق برسند و بدهکاری را پرداخت کنند می توانند شروع به کار کنند.

عبداللهی با اشاره به این که ۶۰ واحد تولیدی در استان که مشکل قضایی نداشتند احیا شده اند خاطرنشان کرد:بانک های سپه،ملی و شرکت آتیه دماوند، راه اندازی کارخانه  پارسیلون خرم آباد را تقبل کرده است تا در صورت توافق بانک ها به منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد تبدیل  شود از طرفی سیمان خرم آباد و سامان کاشی بروجرد در اختیار اداره ورشکستگی قوه قضاییه قرار دارند.

به گفته عبداللهی،معاون اقتصادی استانداری لرستان بخش اعظم مشکلات کارخانه های تعطیل شده خرم آباد و دیگر شهرهای استان که در سفر ریاست وقت قوه قضاییه در فروردین امسال قول راه اندازی و تعیین تکلیف چندماهه آن ها داده شد مشکلات حقوقی صاحبان و مالکانی است که در زندان به سر می برند.

 محمد رزم در گفت و گو با خبرافلاک اظهار داشت: کارخانه ماشین سازی لرستان که در خدمت ریاست قوه قضاییه از آن بازدید شد متعلق به گروه منصور آریا بوده است با توجه به پرونده محاکماتی معروف و این که این پرونده در اختیار اجرای احکام دادسرای عمومی انقلاب تهران قرار گرفته است به مزایده گذاشته شد و هلدینگ خزر خریدار این کارخانه شد و تا امروز قیمتی که متعلق به دادسرا و خانواده گروه منصور آریا بود پرداخت کرده است اکنون باید دنبال مراحل انتقال مالکیت  این کارخانه ماشین سازی از خانواده منصور آریا به هلدینگ خزر باشیم.

وی با اشاره به صحبت های مدیر کارخانه که در صورت حل شدن مشکلات  ظرف ۹ ماه کارخانه راه اندازی می شود افزود: طی جلسات متعدد با مدیران،مراحل انتقال مالکیت به برنده مزایده در حال انجام است، سه دستگاه ماشین آلات مکانیکی از کشورهای اروپایی خریداری شده و در گمرگات بندر عباس است تا دستگاه ها منتقل و در محل کارخانه مستقر شوند و این شرکت پرونده خاص قضایی و حقوقی مطلقا ندارد،غیر از گروه منصور آریا که ربطی به این پرونده ندارد؛ مکاتبات با ریاست قوه قضاییه، دادستان کل کشور، معاونت اجتماعی و قضایی دادستان کل کشور و  دادسرا انجام شده است و رفع توقیف از ماشین الات را دنبال کرده و پیگیر احیا شرکت هستیم.

رئیس کل دادگستری لرستان با اشاره به مطرح شدن برخی مشکلات زیست محیطی و عدم جانمایی مناسب کارخانه سیمان خرم آباد عنوان کرد:این کارخانه هیچ پرونده حقوقی دراستان ندارد و حکم ورشکستگی مدیر و صاحب کارخانه صادر شده است گروه و هیات تصفیه مستقر هستند پرونده کارخانه سیمان در شرکت امور ورشکستگی قوه قضاییه در مسیر پیگیری است. نیابت هایی برای اجرا داده اند و ما مجری این نیابت هاهستیم از ناحیه راه وشهرسازی در فرصت مناسب طرح اجرا نشده است  100 هکتاری که تملک شده است دنبال فسخ قرار داد هستند، با استانداری هماهنگ شده است ظرف هفته اینده جلسه ستاد تسهیل تشکیل می شود که ما بتوانیم این موضوع را بررسی کنیم.

رزم تصریح کرد: کارخانه عظیم خودرو یروجرد بخش اشترینان کارخانه عظیم و سرپایی است و نیمه فعال نه در تولید ماشین آلات بلکه رنگ امیزی بدنه و اسکلت ماشین الات و سفارش هایی که از جاهای مختلف کشور می رسد؛ پرونده عظیم خودرو در دادسرای  عمومی انقلاب تهران مطرح شد، به اتهام کلاهبرداری یا پیش فروش ماشین بدون مجوز حکمش صادر شده است ،دادگاه جزایی و دیوان عالی رای را صادر کرده و قطعی است، از نظر بند این کارخانه مشکل خاصی ندارد ارزش این کارخانه ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده ،۶۰ هزار مسقف انبار فضای کاری و۲۵۰ هکتار زمین دارد و به هر حال سرمایه ای برای استان است وکیل کارخانه دعوت شده تا از طریق دادسرا تهران پیگیری کنیم تا با مرخصی و آزادی مشروط برای  برای مدیرعامل کارخانه فعال شود مشکل خاصی ندارد و ان شاالله راه اندازی می شود.

وی خاطرنشان کرد: صاحب کارخانه فولاد ازنا در دادسرای تهران و دادگاه های مبارزه با مفاسد اقتصادی و اخلال در نظام اقتصادی و پرونده های ویژه اقتصادی مطرح است و پرونده سنگینی دارند البته مرتبط  به این کارخانه نیست و کنسرسیومی از سه شرکت درخواست کردند که  سهام کارخانه را بخرند  واما تضمین می خواهند که اگر خریدند به اتهامات مدیرعامل کارخانه،اموال توقیف نشود و نگران هستند و ظرف این هفته ستاد تسهیل کارخانه های سیمان، فولاد،عظیم خودرو و ماشین سازی و کارخانجات شن و ماسه و معدن تشکیل می شود.

رزم بیان کرد: علت تعطیلی کارخانه فولاد خرم آباد بدهکاری مدیرعامل است کارخانه دار در شهر و استان های دیگر بدهی دارد اما کارخانه مانع قضایی، حقوقی ندارد و با وجود بدهی  و مقروض بودن نمی تواند از تسهیلات استفاده کند ؛شخص  کارخانه دار گفته است، اگر سرمایه گذار خارجی ۱۵۰ میلیارد تومان تقبل کند،ظرف ۳ ماه می تواند کارخانه را فعال کند و هم چنین با هماهنگی استانداری در پرداخت بدهی  آب، برق،گاز ومالیات  با هماهنگی ادارات مهلت گرفته می شود.

وی یادآور شد: کارخانه پارسیلون یک کارخانه با ماشین الات فرسوده و از کارافتاده است که قابل رقابت با کارخانجات دیگر نبوده چراکه امروز کارخانجات خارجی ۱۵۰ تن تولید دارند کارخانه به کنسرسیومی واگذار شده است و چون طلبکار اصلی بانک ملی، سپه و شرکت آتیه دماوند بودند،طلب این ها تبدیل به سهام شده و مدیر عاملی معرفی کردند تا ضمن حسابری دقیق،درآمد و دیون مشخص شود و هیات مدیره مشخص شود و برنامه تبدیل این کارخانه به کارخانه جایگزین دارند، پارسیلون با توجه به زیرساخت قادر به رقابت با کارخانه های مشابه نیست با توجه به زیرساختی که کارخانه  دارد وتوپوگرافی منطقه صنعت جایگزینی پیشنهاد کردند.

رئیس کل دادگستری لرستان تأکید کرد:کارخانه های پارسیلون، عظیم خودر،صدر فولاد،ماشین سازی فولاد ازنا و سیمان پرونده حقوقی و مانع حقوقی و قضایی در دادگستری کل لرستان ندارند و اگر کسی مدعی است شماره پرونده اعلام نمایند تا بررسی شود؛هر هفته جلسات اقتصاد مقاومتی در دادگستری و ستاد تسهیل دراستانداری برگزار می شود و دنبال رفع مشکل هستیم.

به گزارش خبرافلاک جدای ضرورت اهتمام ویژه مسئولین در حمایت از بخش خصوصی، اما به جرات باید گفت دیگر فرصتی برای جوانان این استان نمانده است که سال ها منتظر بمانند تا مدیران و صاحبان سراسر بدهکار و مقروض کارخانه های نامبرده با تجهیزات فرسوده، مشکلات حقوقی شان حل شود و اموال کارخانه ها از توقیف خارج شوند؛ جلسات و ستادی که ماحصلش برگزاری جلسات ماه بعد است مشکل اشتغال و بیکاری جوانان این استان را مرتفع نخواهد کرد؛ امید که در دولت سیزدهم شاهد تعیین تکلیف کارخانه های تعطیل شده این استان و هم چنین تغییرو ایجاد زیرساخت های شغلی جدید برای جوانان این استان باشیم.