کارشناس خانواده با اشاره به این که در خانه زمینه شکل گیری اخلاق فردی برای ورود به اجتماع فراهم است گفت:آراستگی و زینت به اعتباری از اخلاق فردی و اجتماعی به شمار آورد،شایسته نیست انسان در اجتماع خانه نسبت به زیبایی ظاهری خود بی توجه باشد.

به گزارش خبرافلاک در پنجمین جمعه با مبحث مهم اخلاق فردی،اجتماعی و ضرورت آراستگی در محیط خانه از سلسله مباحث خانواده خوب همراه ما باشید.

مریم حسنوند در گفت و گو با خبرافلاک اظهارداشت: نخستین کانون اجتماعی که فرد با آن مواجه می شود و روزانه در تعامل با آن است جمعی متشکل از پدر،مادر،خواهر،برادر،همسر،فرزندان و دیگر بستگان است.

وی افزود: پس از خانواده، مردم جامعه هستند که انسان در تعامل و ارتباط با آن هاست و در این تعاملات دو اصطلاح اخلاق خانوادگی و اخلاق اجتماعی پدید می آید.

کارشناس خانواده عنوان کرد: خصلت اخلاقی در تامین نیاز های جسمانی و طبیعی مقدمه ای برای تامین نیازهای معنوی و رفتاری اجتماعی افراد است.

وی خاطرنشان کرد: در سبک زندگی ائمه اطهار (ع) می بینیم که چگونه اولیا ما به تغذیه،پوشاک،بهداشت،آراستگی و زینت محیط و افراد خانه،خواب و استراحت به عنوان اخلاق های فردی و رعایت آن ها در اجتماع خانه تاکید شده است.

کارشناس خانواده تصریح کرد: آراستگی و زینت به اعتباری از اخلاق فردی و اجتماعی به شمار آورد سزاوار نیست انسان در اجتماع خانه نسبت به زیبایی ظاهری خود بی توجه باشد.

وی با اشاره به تاکید بر نظافت و بهداشت بدن و محیط خانه به عنوان یک اخلاق بیان کرد: پیامبر اکرم(ص) به اصلاح موی سر و صورت،شانه زدن موها،مرتب کردن ظاهر،روغن زدن به موها،خضاب کردن،عطر زدن و حتی انگشتر به دست کردم مقید بودند و در مقابل حضرت زهرا(س) به تناسب وضع زنانه اش و با رعایت حدود شرعی،در آراستگی و زینت از پدر بزرگوار تبعیت می کردند.

کارشناس خانواده یاد آور شد:باید از سبک زندگی معصومین(ع) که همان سبک زندگی اسلامی است برای تربیت اخلاقی و رفتاری فردی و اجتماع بهره ببریم.