یکی از درس های قیام امام حسین(ع) امر به معروف و نهی از منکر است، امروز عدم رعایت بهداشت فردی و اجتماعی یک منکر است و همه موظف به دعوت یکدیگر به رعایت بهداشت به عنوان یک معروف هستیم.

به گزارش خبرافلاک از روزی که کرونا پا به چرخه حیات بشر گذاشته است جدای تمام بدی ها و صلب آرامش ها،در مسائلی برای این انسان خاکی، آموزنده هم بوده است، به عنوان مثال رعایت بهداشت فردی و اجتماعی شاید برای برخی افراد بسیار سخت به نظر برسد اما هستند افرادی که همیشه به اصول بهداشتی مقید بوده اند؛.

این که فرد قبل از خوردن و آشامیدن، دست های خود را با آب و صابون بشوید و یا هنگام صحبت کردن با طرف مقابل مخصوصا در اجتماع فاصله را رعایت کند و تمیز و ضدعفونی کردن محیط کار و خانه چندان مسائلی دشوار و دور از ذهن به نظر نمی آیند ، و به نظر رعایت این موارد بعد از ریشه کن شدن کرونا همچنان ضرورت دارد.

با این وجود،برگزاری برخی مراسمات مهم مذهبی که به عنوان یک اصل در بین جوامع اسلامی و شیعی مطرح است از ابتدای کرونا با نقدهایی همراه بوده است، دیدگاه برخی تعطیلی کامل این مراسمات بود در حالی که نه فقط در ایران بلکه در بسیاری از کشورها همایش ها،سمینارها و دیگر مراسمات در بحبوحه کرونا برگزار می شد.

رهبر انقلاب در ۲۰ مرداد امسال با توجه به شیوع گونه و موج جدیدی از کرونا در کشور در توصیه ی به مسئولین هیئات و هم چنین مردم فرمودند: مجالس عزای حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام مایه برکت و جلب رحمت الهی است ضمن این که ملت و کشور به این مجالس با برکت احتیاج دارد اما در برگزاری آنها باید شیوه‌نامه‌ها با کمال دقت و شدت مراعات شود و محبین اهل بیت(ع) اجازه ندهند، مجالس حسینی موجب گستردگی بیماری و مایه طعنه مخالفان و دشمنان شود.

بسیاری از هیئتی ها بعد از شنیدن سخنان حکیمانه رهبری با تدابیری بیشتری برای برگزاری مجالس وارد عمل شدند امروز می بینیم که بسیاری مجالس را صد درصد در محیط باز و با رعایت کامل فاصله گذاری برپا می کنند.

میثاق حیدری، اظهارداشت: در مراسم عزای سید الشهدا که هر ساله در مصلی الغدیر برگزار می شد باتوجه به شیوع بیماری کرونا تصمیم بر این شد که مراسم در فضای باز مصلی برپا شود.

وی افزود: یکی از درس های قیام امام حسین(ع) امر به معروف و نهی از منکر است، امروز قطعا عدم رعایت بهداشت فردی و اجتماعی یک منکر است و همه موظف به دعوت یکدیگر به رعایت بهداشت به عنوان یک معروف هستیم.

مسئول هیئات فرهنگی مذهبی افق ظهور عنوان کرد: ضدعفونی محیط، استفاده از پوشش ماسک بر روی صورت و هم چنین فاصله گذاری ها توسط خادمان مرتبا بررسی می شود تا خدای نکرده ،فردی به این بیماری مبتلا نشود.

حیدری تصریح کرد:اگر عزیزان علائمی از بیماری هر چند محدود به شکل سرماخوردگی در خود می بینند در مراسم حاضر نشوند چراکه ممکن است موجب انتقال آن به ده ها نفر شوند.

وی خاطرنشان کرد: مراسم عزای سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) ویژه بانوان، تا پایان دهه محرم ساعت ۱۹ عصر در فضای باز مصلی الغدیر خرم آباد برگزار می شود.