حجت الاسلام بیرانوند،کارشناس مذهبی با اشاره به نزول آیه تطهیر در شان پاکی اهل بیت(ع) گفت:روز مباهله، گواهی بر فضیلت اصحاب کساء و سندى زنده بر حقانیت دین اسلام و اهل بیت(ع) پیامبر(ص) است.

حجت الاسلام وحید بیرانوند، در گفت و گو با خبرافلاک با اشاره به فضائل و برکات روز مباهله در ۲۴ ذی الحجه اظهار داشت:
مباهله از بهل، دو معنای واگذار کردن چیزی و کسی را مورد لعن و نفرین خدا قرار دادن برای آن بیان شده است.

وی افزود:اصل ماجرا از آن جا شروع شد که پیامبر اکرم ( ص) طی نامه ای مسیحیان نجران را به آئین اسلام دعوت کرد اما آن ها حاضر به پذیرش حقانیت اسلام نشدند از این رو با گروهی برای مناظره با پیامبر(ص) وارد مدینه شدند.

کارشناس مذهبی با اشاره به آیه ۶۱ سوره آل عمران عنوان کرد:حضرت محمد(ص) با دستور پروردگار، آن ها را به« مباهله» دعوت کرد،به این صورت که هر دو با فراخوان فرزندان،زنان و جان هایشان آن ها را روبروی هم قرار داده و هر دو گروه دست به دعا بردارند و به درگاه خدا گریه و زاری کرده و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار بدهند.

بیرانوند با بیان این که حضرت علی(ع) جان پیامبر(ص) بودند تصریح کرد: پیامبر اکرم(ص)حضرت امیرالمؤمنین، فاطمه و حَسَن و حسین عَلیهمُ السلام را آورده و فرمودند خداوندا اینان اهل بیت من هستند آن ها را از هر گناه و شکی پاک گردان،آن گاه که نگاه نصاری بر ایشان افتاد و حقّیانیت آن را مشاهده کردند جُرأت مُباهله ننمودند و خواهان صلح و قبول پذیرش اسلام شدند.

وی با اشاره به نزول آیه تطهیر با این معنا و مفهوم که همانا خداوند اراده فرمود از شما اهل بیت پلیدی را برطرف فرماید و شما را پاک پاک کند.” خاطرنشان کرد: روز مباهله، گواهی بر فضیلت اصحاب کساء و سندى زنده بر حقانیت اهل بیت(ع) و دین اسلام است.