کارشناس سواد رسانه با اشاره به ضرورت ساماندهی و قانونمندی فضای مجازی به عنوان یک فضای حقیقی گفت: پایه طرح بسیار خوب صیانت از حقوق کاربران،وضع قانون در فضای مجازی و امن شدن این محیط برای کسب و کار و فعالیت است.

محمد سخایی در گفت و گو با خبرافلاک در رابطه با طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی اظهار داشت:امروزه شاهد فعالیت های متنوع اقشار مختلف جامعه در فضای مجازی هستیم؛ اقداماتی که منجر به یک نتیجه در فضای حقیقی می شود براین اساس این فضا به هیچ عنوان مجازی نیست بلکه ما با یک فضای حقیقی روبه رو هستیم.

وی افزود: زمانی که ما درمورد مجاز بودن صحبت میکنیم اساسا منظور از مجاز، غیر واقعی بودن است،یک ویژگی مهم کار و یا هر ماده غیر واقع، اثر گذار نبودن آن است یعنی در عالم واقعیت تاثیری ندارد.

مدرس و کارشناس سواد رسانه تصریح کرد: شاید عنوان فضای سایبر برای این نوع از حضور و فعالیت های اشخاص حقیقی مناسب تر باشد،تراکنش های بانکی،کسب و کار الکترونیک و ارسال و دریافت انواع کالاها، یک نوع فعالیت در فضای سایبر و حصول نتیجه در فضای حقیقی محسوب می شود.

سخایی عنوان کرد: تصور کنید یک حساب اینستاگرام، فروش یک نوع کالا را آغاز کرده است و شما از این پیج خرید می کنید، اگر محصول به هر دلیلی برای شخص خریدار ارسال نشود، فرد نمی تواند برای گرفتن حق خود اقدام کند چرا که اسامی از صاحبان این کسب و کار در جایی ثبت نشده است.

وی خاطرنشان کرد: در فضای واقعی اگر شما خریدی داشته باشید و اشتباهی صورت گرفته باشد به راحتی می توانید نسبت به احقاق حق پیگیری کنید اما در فضای رها شده مجازی این گونه نیست چراکه برای این فضا قانونی وضع نشده است.

کارشناس رسانه بیان کرد: در اتفاقات اخیر خوزستان،سازماندهی نیروها در فضای مجازی بود چون کاربران این فضا هویت نداشته و می توانند بدون نام و نشان ضمن تشویش اذهان عموم، فراخوان به تجمع و غارت و تخریب اموال عمومی داده و حتی جان هموطنان را به خطر بیاندازند چون نمایندگی از جانب این پلتفرم ها در کشور وجود ندارد.

وی یادآور شد: در طرح بسیار خوب حمایت از حقوق کاربران که وضع قانون در فضای مجازی پایه آن است می توان مجرای اطلاعات را با یک قانونمندی پیش ببریم ؛ لازم به ذکر است که طرخ مذکور جدید نیست و چندین سال است که مراحل چکش کاری را طی می کند.

سخایی تاکید کرد: بسیاری از والدین از محیط رها شده مجازی شاکی هستند چرا که شاهد آسیب های روحی و به تبع آن آسیب های جسمی فرزندان خود در این محیط هستند متاسفانه حتی مدیریت های همه جانبه پدر و مادر، پاسخگو ضربات و حملات وارده به فرزندان از جانب این فضای بی در و پیکر نیست.

وی گفت: فراهم نمودن یک محیط امن در فضای مجازی، خصوصا برای کودکان و نوجوانان یکی از ویژگی های مهم این طرح است، حدود اینترنت مشخص می شود افراد با هر سنی در هر سایت و کانالی ورود نخواهند کرد .