کارشناس مذهبی با اشاره به سابقه تاریخی امامت گفت: در روز غدیر، پیام مهم ولایت و امامت از جانب پیامبر(ص) مستقیما به مردم ابلاغ شد.

حجت الاسلام هادی امیری زاده در گفت و گو با خبرافلاک با اشاره به موضوع تاریخی امامت و ولایت اظهار داشت: در بررسی ها و پژوهش های تاریخی این نتیجه حاصل می شود که قبل از پیامبر اسلام(ص) در کتاب های تورات و انجیل ۶۰۰ سال قبل از تولد پیغمبر اکرم(ص) به امامت اشاره شده است.

وی افزود:یکی از مهم ترین دلایلی که می توان به اثبات ولایت رسید، مطرح شدن این موضوع مهم قبل از تولد امیرالمؤمنین (ع) و اهل بیت(ع) است.

کارشناس مذهبی عنوان کرد: در آیات متعدد قرآن کریم مستقیم و غیر مستقیم در ورای ترجمه و شرح آیات متوجه نزول آیات در شان امیرالمومنین (ع) می شویم.

امیری زاده با اشاره به لزوم واکاوی موضوع مهم غدیر در منابع اهل سنت و تشیع خاطرنشان کرد: رسول خدا در روز غدیر فرمودند: حاضران به غایبان برسانند که هرکسی به من ایمان آورده است،او را به ولایت علی سفارش میکنم، آگاه باشید ولایت علی (ع) ولایت من و ولایت من ولایت علی(ع) است این عهد و پیمانی بود از طرف پروردگار که به شما برسانم.

وی تصریح کرد: در بخشی از نهج البلاغه آمده است که ای مردم اگر شما در یاری حق حامی همدیگر بودید و در این مسیر سستی نمی‌کردید هیچ گاه افرادی که با شما فاصله داشتند در نابودی شما طمع نمی‌کردند و بر قوم ها مسلط نمی‌شدند.

امیری زاده بیان کرد:امام رضا علیه السلام بیان می‌کند روز غدیر روزی است ک خداوند در آن به کاتبان دستور می‌دهد که به حرمت علی(ع) به مدت سه روز خطاهای دوستداران علی (ع) را ننویسند.