امام جمعه موقت خرم آباد با اشاره به ضرورت شناخت راه و مکتب امام علی(ع) برای تبعیت از ایشان گفت: اطعام نیازمندان در روز عید غدیر موجب خشنودی خداوند و پیامبر اکرم (ص) است به اندازه توان در امر اطعام نیازمندان مشارکت داشته باشیم.

حجت الاسلام قاسم متقی نیا؛ در گفت و گو با خبرافلاک پیرامون دهه ولایت و در پیش رو داشتن عید ولایت اظهار داشت: عید غدیر،عید الله اکبر، بزرگ ترین عید از نظر مبانی دینی ما و بزرگ ترین عید خدا متعال است. عید غدیر، از نظر عید قربان و فطر،بزرگتر و با اهمیت بیشتر شناخته می‌شود.

وی افزود: موضوع مهم ولایت و امامت، به انبیا الهی و ائمه اطهار (ع) هر دو مرتبط می شود؛ یعنی تعدادی از ائمه الهی همانند حضرت ابراهیم (ع) دارای مقام امامت بودند، به طوری که خدای متعال می‌فرماید بعد از آنکه امتحان هایی را پشت سر گذاشت خدای متعال او را به عنوان امام قرار داد.

امام جمعه موقت خرم آباد عنوان کرد: خداوند ایشان را به عنوان امام معرفی کرد درحالی‌که پیامبر بود؛این به این معنا هست ک تعدادی از انبیای الهی هم مقام نبوت و امامت داشتند،بعد از پیامبر اسلام، ائمه اطهار به عنوان افرادی که دارای مقام ولایت هستند به عنوان امام از جانب خدای متعال معرفی شدند.

متقی نیا تصریح کرد:ائمه اطهار سلام الله علیها دارای مقام ولایت و امامت هستند، خصوصیات انبیا و امامت راکامل دارند؛ منهای دریافت وحی الهی با این مضمون که وحی رسالتی و نبوتی نداشته اند.

وی با بیان این که اطاعت ائمه اطهار از دیدگاه مبانی دینی واجب است خاطرنشان کرد: اطاعت از ائمه همراه با دو مقدمه معرفت و محبت و عشق است که هر دو زمینه ساز اطاعت هستند، کسی که می‌خواهد از امام تبعیت کند، باید نسبت به مقام، جایگاه،سخنان،راه و مکتب امام معرفت داشته باشد.

مدرس حوزه و دانشگاه بیان کرد:شخص نسبت به امام معرفت پیدا می کند و افزایش اطلاعات و آگاهی دارد،آنگاه علاوه بر این بحث محبت و عشق هم مطرح است، یعنی پیروان و شیعیان امام، به او عشق می‌ورزند و کسب معرفت و آنگاه اطاعت می‌کنند.

وی تاکید کرد: در امامت، اتمام دین و نعمت هر دو مطرح است، یعنی جایگاه امام از نظر ولایت جایگاه تکمیل کننده دین بوده و بر این اساس برای مسلمانان باعث شادی و نشاط است، در عید بزرگ خدا، جشن، محبت و شادی مردم با هم اهمیت دارد.

متقی نیا با اشاره به این که اطعام روز عید غدیر، خشنودی خدا،پیامبر اکرم و فاطمه زهرا( س) را فراهم می کند یادآور شد:یکی از مواردی که در عید غدیر باعث خوشحالی امت و تکمیل کننده جشن است،موضوع بسیار مهم اطعام و رساندن طعام به نیازمندان است که در مراسم های دینی،تاریخی و فرهنگ ما هم به عنوان ایرانی و مسلمان مرسوم بوده است؛هر کسی به اندازه توان در برپایی سفره طعام نیازمندان در روز عید غدیر مشارکت داشته باشد.

وی تاکید کرد:راه و مکتب امام علی(ع) را در هر برهه از زمان بشناسیم، چراکه دشمنان راه علی(ع) هنوز هم وجود دارند و تاریخ تکرار می شود، زمینه سازی برای ظهور فرزند امیرالمؤمنین که حضرت مهدی(عج) ولیعهد ماست،متعلق به امام زنده است، در زمان غیبت بهترین انجام وظیفه تبعیت از اوامر نائب امام زمان (عج) است که همان تبعیت از فقیه جامع الشرائط،ولی فقیه و ولی امر حاضر در جامعه امروز امام خامنه ای مد ظله العالی است.