کارشناس فرهنگی،اجتماعی گفت:در دهه های گذشته، هر آنچه انیمیشن های کوتاه و بلند از تلویزیون پخش شد و بسیاری از همان انیمیشن ها امروز در حال پخش از شبکه های مختلف سیما و مخصوصا برای کودک و نوجوان است حیوانات مختلف عضوی ثابت از خانواده محسوب می شدند که متاسفانه امروز شاهد بروز این معضل در بین برخی از خانواده ها هستیم.

به گزارش خبرافلاک مدتی پیش همراه با خانواده به یکی از تفرجگاه های سطح شهر رفتیم، در کنار دور همی با فرزندان ،هربار افرادی با پوشش و وسایل بازی مختلف در قالب خانواده و یا جمعی دوستانه برای گذران اوقات فراغت از کنارمان رد می شدند،در این بین آن چه که بیش از پیش به چشم می آمد، همراهی حیوانات مختلف همچون سگ، میمون و خرگوش و … با برخی از افراد بود که زیبنده مردم شهر ما نبود؛ در همین زمینه و در رابطه با علل تغییر نگاه مردم شهر مقالاتی را جست و جو می کردم که انتشار خبر سگ گردانی، نگهداری حیوانات و بروز آسیب ها در شهرهای مختلف کشور توجهم را جلب خود کرد!
راستی چرا برخی از زوج های جوان و حتی خانواده هایی با چند فرزند به پرورش و هم زیستی با حیوان های خانگی گرایش پیدا کرده اند؟
در این بین با یکی از کارشناسان فرهنگی،اجتماعی در این رابطه گفت و گویی داشتیم.

سید مجتبی نورالحسینی،اظهار داشت: تهاجم فکری و فرهنگی غرب و سبک زندگی غربی که بانیان آن از آن سیاق زندگی خسته شده اند در بروز این مشکلات بی تاثیر نبوده است.

وی افزود: رسانه های خارجی و حتی رسانه های داخلی با تغییر نگاه به دنبال برخی نفوذها، در انتشار این نوع از فکر،اندیشه و سبک زندگی موثر بودند.

کارشناس فرهنگی،اجتماعی عنوان کرد:در دهه های گذشته، هر آنچه انیمیشن های کوتاه و بلند از تلویزیون پخش شد و بسیاری از همان انیمیشن ها امروز در حال پخش از شبکه های مختلف سیما و مخصوصا برای کودک و نوجوان است حیوانات مختلف عضوی ثابت از خانواده محسوب می شدند.

نورالحسینی تصریح کرد: به جرات می توان گفت، این حجم از فیلم ها و انیمیشن ها در ضمیر کودکان و نوجوان و حتی بزرگ ترها نقش بسته است و امروز به صورت پدیده سگ گردانی و نگهداری گربه و …. بروز پیدا کردن است؛به طوری که کودکان دیروز و جوانان و میانسالان امروز این حیوانات خانگی یا وحشی را به عنوان فردی از اعضای خانواده خود پذیرا هستند و از آن ها به فرزند و نوه و….در تعابیرشان یاد می نمایند.

وی خاطرنشان کرد: حتی هزینه های بسیار گزاف نگهداری و تغذیه،آتلیه و … حیوانات را متقبل می شوند.هزینه ای که شاید نسبت به هم نوع خود با کراهت انجام دهند.

کارشناس فرهنگی، اجتماعی بیان کرد:در این بین سلبریتی ها یی که زندگی خود را با زندگی غربی تنظیم می‌کنند و متاسفانه الگویی برای برخی از افراد جامعه ما هستند نیز در ترویج این فرهنگ بی تاثیر نبوده چراکه هر بار تصاویر و کلیپ دلدادگی آن ها به گربه،سگ و حیوانات زبان بسته زنجیر شده در فضای مجازی را به نمایش می گذارند تا این چنین به جامعه القا کنند که نگهداری حیوانات یک فرهنگ و تمدن است.

نورالحسینی تاکید کرد: باید در مقابل این گونه رفتارها قانون وضع کرد،چراکه آن گاه که یک موضوعی آن غلط و اشتباه،فرهنگ شد تغییر فرهنگ به مراتب دشوارتر خواهد بود،اگرچه این تعداد اندک هستند اما برای یک جامعه شیعی که امروز چشم ملت های اسلامی به رفتار مردم این جامعه است حتی تعداد محدود و کم آن هم، زیاد محسوب می شود.

وی اذعان داشت:صدا و سیما و مراجع ذیربط و متولیان امر، مجلس و… باید در این مورد به عنوان مسئله ای که گریبان گیر برخی از خانواده ها شده و متاسفانه شاهد افزایش آن هستیم،ورود کنند، هم چنین صدا و سیما در انتشار فیلم ها و انیمیشن های مناسب کودکان و نوجوانان و حتی جوانان نهایت دقت و بررسی کارشناسانه را بعمل آورد.