احمدیان با اشاره به اهمیت پذیرش خطا و اشتباه برای ترمیم صدمات عاطفی، گفت: افرادی که توانایی بخشش و گذشت بیشتری دارند دارای عزت‌نفس بالاتر و درنتیجه قدرت خود ابرازی بیشتری هستند.

راضیه احمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرافلاک اظهار داشت: یکی از عواملی که در ارتباط بین فردی و عاطفی افراد آسیب به شمار می‌رود، عدم عذرخواهی به‌موقع است برای ترمیم صدمات عاطفی که در ارتباطات به وجود می‌آید، پذیرش خطا و اشتباه در وهله اول اهمیت دارد.

وی افزود: نحوه عذرخواهی یک هنر است و این هنر هم با تمرین کردن احصا می‌شود؛ متأسفانه عده‌ای هنوز آن‌قدر به بلوغ عاطفی در روابطشان نرسیده‌اند که از یکدیگر عذرخواهی کنند و بلافاصله این‌گونه افراد شروع به موضع‌گیری می‌کنند.

کارشناس روانشناسی عنوان کرد: گاها برخی خطاها ما مقصر هستیم و پذیرش نمی‌کنیم، در فاصله زمانی طولانی‌مدت این‌گونه رفتارها تأثیرات مخربی در روابط خواهد داشت و اثرات زیان باری برجای می‌گذارند.

وی تصریح کرد: شیوه بیان درست و کامل موجب یک عذرخواهی مؤثر می‌شود و زمانی که ما به این شیوه عمل کنیم مطمئناً پاسخ عذرخواهی را هم دریافت خواهیم کرد اما اگر عذرخواهی از فرد آزرده‌خاطر را سطحی در نظر بگیریم مطمئناً نتیجه مثبت و سازنده‌ای در روابط حاصل نمی‌شود.

احمدیان گفت: گاهی اوقات افراد به خاطر عملی که اهمیتی نداشته، عذرخواهی می‌کنند یعنی درواقع علت اصلی را فراموش می‌کنند بر این اساس لازم است که در هر مشکلی دقیقاً علت اصلی مورد تحلیل و ارزیابی قرار گیرد تا معذرت‌خواهی که انجام می‌دهیم به خاطر اصل عمل باشد و نکته مهم این است ک میزان عذرخواهی ما با میزان درجه رنج طرف مقابل متناسب باشد.

کارشناس روانشناسی بیان کرد: زمانی که احساسات طرف مقابل جریحه‌دار می‌شود بیان کلماتی همچون: ببخشید، اشتباه کردم و واژه‌هایی که به‌صورت لفظی ساده هستند مؤثر نبوده بلکه صحیح‌ترین روش این است عذرخواهی از فردی که باعث ایجاد رنجش در او شدیم همراه با پاسخی منطقی و از صمیم قلب باشد.

وی بیان کرد: وقتی‌که عذرخواهی می‌کنیم انتظار بخشش فوری از طرف مقابل نداشته باشیم و به‌طرف مقابل فرصت دهیم که ازلحاظ روحی توانایی بخشش را پیدا کند و معمولاً افرادی که توانایی بخشش و گذشت بیشتری دارند دارای عزت‌نفس بالاتر و درنتیجه قدرت خود ابرازی بیشتری هستند، افرادی که می‌توانند به‌درستی عذرخواهی و بخشش کنند حس همدلی و همدلانه و توانایی آگاه بودن و درک احساسات دیگران در آن‌ها بیشتر و در روابط غیر فردی رضایت بیشتری دارند.

انتهای پیام/