صیادی با اشاره به این که حضرت امام خمینی(ره) قوام نظام جمهوری اسلامی را منوط به شرکت در انتخابات و انتخاب فرد اصلح می داند گفت:نخستین توصیه امام راحل به مردم، باور به ضرورت حضور در صحنه انتخابات است،حضوری که در نتیجه واقعی انتخابات مؤثر است و امری تشریفاتی محسوب نمی شود.

حجت الاسلام دکتر جواد صیادی در گفت وگو با خبرافلاک با اشاره به این که حضرت امام خمینی(ره) قوام نظام جمهوری اسلامی را منوط به شرکت در انتخابات و انتخاب فرد اصلح می داند اظهارداشت:نخستین توصیه امام راحل به مردم، باور به ضرورت حضور در صحنه  انتخابات است،حضوری که در نتیجه واقعی انتخابات مؤثر است و امری تشریفاتی محسوب نمی شود.

وی با بیان این که مشارکت همه اقشار مردم در انتخابات تکلیف الهی محسوب می شود افزود:امام فرمودند:

«امروز مثل زمان سابق نیست. مثل زمان رژیم سابق نیست. رژیم سابق شما نمی توانستید، قدرت نداشتید، امروز قدرت دارید برای اینکه حفظ کنید حیثیت اسلام را و حفظ کنید مصالح کشور را و حفظ کنید استقلال خودتان را و حفظ کنید آزادی خودتان را… مراجع مسئولند، علما مسئولند،ائمه جماعت مسئولند، خطبا مسئولند، تجار مسئولند، بازرگانان مسئولند، دانشگاهی ها مسئولند… همه مسئولند. تمام قشرهای مملکت امروز مسئولند… امروز مثل زمان سابق نیست که بگویید که ما قدرت نداشتیم،  نمی توانستیم. امروز می توانید. امروز همه قدرت دست ملت است.» 

نماینده ولی فقیه در سپاه ناحیه خرم آباد عنوان کرد: حضرت امام خمینی (ره) صراحتاً دخالت و مشارکت در امور سیاسی را از تکالیف شرعی می دانستند،«نگویید که دیگران رأی می دهند. من هم باید رأی بدهم، تو هم باید رأی بدهی، آن روستایی هم که در کنار مزرعه خودش کار می کند باید رأی بدهد؛ تکلیف است. این یک تکلیف الهی است… ما مکلفیم به اینکه در امور دخالت کنیم. ما مکلفیم در امور سیاسی دخالت کنیم؛ مکلیفم شرعاً؛ همان‏طور که پیغمبر می کرد؛ همان طور که حضرت امیر می کرد… این تکلیف آقایان است که راجع به مسائل اسلامی، که پیش می آید، چه وکیل بخواهید تعیین کنید و چه ـ عرض بکنم که ـ رئیس جمهور بخواهید تعیین کنید، باید در صحنه باشید؛ عذری ندارید که در انتخابات شرکت نکنید.

دکتر صیادی با اشاره به ضرورت رعایت آداب اسلامی در انتخابات تصریح کرد: رعایت احکام و قوانین اسلامی در باب برگزاری انتخابات، توصیه مهم و کلی حضرت امام (ره) بوده است و در این رابطه فرمودند:«من از همه قشرها، از همه ملت می خواهم که آداب اسلامی خودشان را نسبت به همه امور، خصوصاً در انتخابات حفظ کنند. و مبادا خیال کنند که مبارزات انتخاباتی عبارت از این است که به دیگران بد بگویند و کار شکنی بکنند. البته دعوت به انتخاب اشخاص مانع ندارد، لکن توجه داشته باشند که همان طور که در انتخاب رئیس جمهور، به آن سلامت و به آن آرامش و به آن خوبی گذشت ـ که نمونه بود در ایران ـ من امید آن دارم که در این انتخابات هم به همان طور بگذرد. و همه با هم برادروار در یک مقصد باشیم. در یک مقصد باشید و خداوند را شاهد بدانید، و ناظر بدانید، و نهضت را لکه دار نکنید.

وی با اشاره به سنجش معیار و ملاک مورد نیاز برای انتخاب کاندیداها یا نامزدهای شرکت کننده در انتخابات خاطرنشان کرد: امام فرمودند: «انتخابات یک محکی هم برای خودتان است که ببینید آیا می خواهید انتخاب اصلح بکنید برای خودتان، یا برای اسلام؟ اگر برای خودتان باشد،  شیطانی است. و اما اگر انتخاب اصلح برای مسلمان هاست، «کی و از کجاست» مطرح نیست، از هر گروهی باشد، حزب باشد یا غیر حزب، نه حزب اسباب این می شود که غیر آن فاسد، انتخاب اصلح برای مسلمین یعنی انتخاب فردی که تعهد به اسلام و حیثیت آن داشته باشد؛  و همه چیز را بفهمد، …  اسلام تنها کافی نیست، بلکه باید مسلمانی باشد که احتیاجات مملکت را بشناسد و سیاست را بفهمد و مطلع به مصالح و مفاسد کشور باشد.

دکتر صیادی تاکید کرد: چرا امام عظیم شان انقلاب بر مسئله انتخابات تاکید می کردند چراکه انتخابات پرشور موجب استحکام پایه های نظام،نقش برآب شدن نقشه های شوم دشمنان داخلی و خارجی شده و انتخاب گزینه مطلوب رفاه، امنیت ،آسایش ، عزت ، اقتدار ، اشتغال ، حذف رانت ، عدالت ، مبارزه حقیقی با فساد ، رفع تبعیض، مسدود نمودن راه های نفوذ را به بدنبال خواهد داشت.

  • منبع خبر : خبر افلاک