طرح بسیج ملی مقابله با کرونا برای کلیه موارد از پیشگیری،درمان، نظارت و تحویل بسته های حمایتی به خانوارهای متضرر از کرونا تاکنون در حال اجراست.

به گزارش خبرافلاک اسفند ۹۸که ویروس ناشناخته کرونا وارد کشور شد، تصاویری ازعدم توانایی کشورها در مهار بیماری مخابره می شد به طوری که موجی از اضطراب ها و نگرانی ها در بین مردم من باب چگونگی مقابله با این بیماری به وجود آمده بود،اما  کمتر از یک ماه با هماهنگی و اقدامات جهادی در فروردین سال ۹۹ طرح بسیج ملی مقابله با کرونا به جهت مراقبت از تک تک خانوارها ی ایرانی آغاز شد.

طرح بسیج ملی آن چنان نتیجه بخش بود که در اواخر اردیبهشت ۹۹ بسیاری از بخش ها ی بستری بیماران کرونایی سراسر کشور خالی شد.

طرحی که دیگر کشورهای جهان خواهان دریافت جزئیات آن برای مقابله با این بیماری شدند.

شاید دربحبوحه این بیماری آنچه که در بسیاری از کشورها از جمله ایتالیا،انگلیس،فرانسه و آمریکا به عنوان مدعیان مدیریت و قدرت نمایان بود وضعیت اسفناک بیماران در پیاده روها و خیابان ها و هجوم مردم به فروشگاه های مواد غذایی و تخلیه شدن آن ها بود.

موردی که حتی یک ساعت هم در شهرها و کشور عزیزمان ایران شاهد آن نبودیم. چراکه طرح بسیج ملی مقابله با کرونا در گام های ابتدایی تا امروز که گام پنجم آن در حال اجراست برای کلیه موارد از پیشگیری،درمان نظارت و تحویل  بسته های حمایتی به  خانوارهای متضرر از کرونا از برنامه ریزی های مدون برخوردار بود.

علی زینی وند؛ در گفت و گو با سفیرافلاک اظهار داشت:گام چهارم و پنجمِ بسیج ملی مقابله با کرونا با نام طرح شهید سلیمانی با محوریت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان و با مشارکت بیش از ۳ هزار نفر از  نیروهای داوطلب  بسیج ،هلال احمر  و سفیران سلامت در سطح بیش از ۱۰۰۰ واحد بهداشتی استان اعم از مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه سلامت و خانه بهداشت به شیوه محله و خانواده محور اجرا شد و هم اکنون ادامه دارد.

وی افزود: در این طرح هزار و ۴۰ تیم رهگیری برای  پیگیری و شناسایی زودهنگام مبتلایان ، ۱۴۶ تیم مراقبت در منزل  به منظور مراقبت و درمان مبتلایان به کرونا در منزل  و تقویت روند درمان سرپایی و ۲۳۲ تیم نظارتی جهت نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی در اصناف ،ادارات، کارگاه ها و کارخانجات تشکیل شد.

مسئول طرح شهید سلیمانی دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: همچنین  با کمک تیم های حمایتی بسیج بیش از ۵۰ هزار سبد معیشتی،بهداشتی  بین  گروه های آسیب پذیر و خانواده های دارای بیمار مبتلا به کرونا توزیع شد.

زینی وند با اشاره به محقق شدن اهداف چشمگیر و مهم اجرای فاز اول این طرح در استان لرستان تصریح کرد: کاهش ۶۸ درصدی مبتلایان،کاهش ۷۸ درصدی موارد بستری و کاهش ۹۳ درصدی مرگ و میر و افزایش سه برابری نمونه گیری از افراد مشکوک، از  دستاوردهای مهم این طرح به شمار می رود.

وی خاطرنشان کرد: بیماریابی زودهنگام موجب کاهش ۴۸ درصدی کشندگی در اسفندماه  و میانگین مرگ و میر ازابتدی شیوع بیماری تاکنون را  به  1.59 درصد  کاهش داد و این آمار در حالی است که درصد کشندگی در جهان ۱٫۲ و در ایران ۲٫۶ درصد می باشد.

زینی وند با اشاره به شیوع ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در ایام تعطیلات عید نوروز وتشدید موارد بستری و مرگ و میر بیان کرد: در گام پنجم طرح عظیم شهید سلیمانی علاوه بر فعالیت تیم های حمایتی،نظارتی،مراقبتی ، واکسیناسیون نیز به عنوان مرحله ای مهم در حال اجراست و تاکنون بیش از ۵۱ هزار و ۲۳۶ دُز واکسن تزریق شده است و روزانه بالغ بر ۷۵ دُز واکسن تزریق می شود و امید که با تلاش پرسنل بهداشت و مشارکت ارگان های مربوطه و همراهی مردم در هفته های اخیر شاهد کاهش  چشمگیرابتلا ، بستری و مرگ میر دراستان باشیم.