صنایع وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح کشورمان توانایی خاصی در طراحی و ساخت انواع نفربر‌ها دارد.

به گزارش خبر افلاک ، تحرک و چابکی در میدان های نبرد یکی از عوامل اصلی و موثر در میدان های نبرد است که در پیروزی یک نیرو در صحنه رزم نیز بسیار تاثیرگذار است. به همین دلیل هم از سال های دور و آغاز نبردهای نوین در جهان مرسوم شدند. 

زره پوش کاراکال و کیا

در تعریف نظامی نفربر آمده است که نفربر نوعی خودروی زرهی جنگی برای حمل و نقل سربازان در میدان جنگ است. نفربر‌ها معمولاً تنها به مسلسل مسلح هستند؛ اما ممکن است به سلاح‌هایی همانند موشک ضد تانک هدایت‌شونده (ATGM) یا خمپاره‌انداز هم مجهز باشند. در واقع نفربر‌ها برخلاف تانک‌ها و خودرو‌های جنگی پیاده‌نظام برای جنگ مستقیم طراحی نشده‌اند؛ بلکه برای حمل ایمن نیرو‌های نظامی به خط مقدم نبرد ساخته شده‌اند و سلاح آن‌ها برای دفاع از خود است.

زره پوش کاراکال و کیا

نفربر‌ها در انواع چرخ‌دار و شنی‌دار ساخته می‌شوند. اغلب آن‌ها توان حرکت در آب با سرعت کم در حدود ۵ کیلومتر در ساعت را هم دارند که به آن‌ها قابلیت گذشتن از رودخانه‌های کوچک را نیز می‌دهد. در نفربر‌های شنی‌دار، چرخش شنی نیروی لازم برای حرکت در آب را فراهم می‌کند و نفربر‌های چرخ‌دار نیز با استفاده از واترجت در آب حرکت می‌کنند. موتور آن‌ها یک موتور دیزلی شبیه به موتور‌های کامیون‌ها یا اتوبوس‌های معمولی است. برای مثال موتور نفربر آمریکایی ام۱۱۳ رایج‌ترین نفربر غربی همان موتور اتوبوس‌های شهری جنرال موتورز است.

زره پوش کاراکال و کیا

نفربر‌ها علاوه بر کاربرد اصلی آن‌ها که حمل و نقل نیروست کاربرد‌های دیگری هم دارند که از این میان می‌توان به نفربر‌های توپ دار، راکت‌انداز، خمپاره‌انداز، ضدهوایی‌های خودکششی و یا آمبولانس اشاره کرد.

زره پوش کاراکال و کیا

نفربرهای ایرانی و نمونه‌های متفاوت 

ارتش ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از تجهیزات و تسلیحات خارجی عمدتا شرقی استفاده می‌کرد که نفربر‌ها نیز یکی از آن‌ها بودند. نفربر‌های مشهور جهان همچون BTR۶۰ و M۱۱۳ نیز از جمله نفربر‌های مورد استفاده در ارتش پیش از پیروزی انقلاب اسلامی است. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی به علت تحریم‌های جهانی علیه ایران اسلامی پشتیبانی نظامی غرب از ایران قطع و با آغاز جنگ تحمیلی نیز فشار بیشتری در حوزه تامین قطعات بر ایران وارد شد.  

برهه جنگ تحمیلی با همه سختی‌ها به اتمام رسید و مسئولان دفاعی کشورمان که در جنگ تحمیلی با سختی‌های فراوانی رو به رو شده بودند به این فکر افتادند تا همه تجهیزات و تسلیحات خود همچون تانک، اسلحه، بالگرد‌ها و بسیاری دیگر را بومی سازی کنند. به همین دلیل هم وزارت دفاع با ورود به عرصه طراحی و ساخت انواع تسلیحات و تجهیزات در حوزه نفربر‌ها نیز اقدام کرد؛ حاصل این ورود محصولاتی مهمی همچون نفربر‌های رخش، هویزه، طلائیه و بسیاری دیگر بود که در ادامه با دو نفربر جدید آشنا می‌شویم.

زره پوش کاراکال و کیا

نفربر کیا چه ویژگی‌های مهمی دارد؟

نفربر زرهی کیا یکی از نفربر‌های بومی ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح است که نخستین بار در نمایشگاه تجهیزات پلیس (ایپاس ۹۸) رونمایی و در معرض دید همه قرار گرفت. این نفربر زرهی از انواع نفربر‌های چرخدار است که با ظرفیت حمل ۶ سرنشین می‌تواند در هنگام لزوم با بیشینه سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند. وزن نفربر کیا در حدود  ۱۰ تن قادر است تا در شعاع عملیاتی ۴۰۰ کیلومتری فعالیت کند.  

زره پوش کاراکال و کیا

این نفربر ۶۵۰ سانتی متر طول، ۲۵۳ سانتی متر عرض و ۲۵۰ سانتی متر ارتفاع دارد و از یک قوای محرکه  ۲۴۰ اسب بخاری ۶ سیلندر با یک جعبه دنده ۵ سرعته است. دیگر ویژگی نفربر کیا را می‌توان استفاده از سیستم‌های اپتیک و تعبیه نمایشگر داخلی برای رصد محیط پیرامون نفربر دانست که یکی از قابلیت‌های مهم در هنگام حضور در ماموریت‌های مرزی است.

زره پوش کاراکال و کیا

بدنه‌ای که در مقابه اشرار مسلح مقاوم است

جمهوری اسلامی ایران مرز‌های گسترده‌ای دارد که باید حفظ و حراست شوند، چراکه بسیاری از دشمنان ایران اسلامی سال هاست که سعی دارند تا با نا امنی در مرز‌های کشورمان امنیت و اقتدار ایران اسلامی را از بین ببرند. لازمه حفظ و ارتقای امنیت مرز‌های کشورمان نیز استفاده از تجهیزات به روز و مدرن برای حفاظت از مرزهاست. نفربر زرهی کیا یکی از این تجهیزات است که طبق اعلام وزارت دفاع توانایی مقاومت در برابر گلوله‌های اشرار در مرز‌های کشورمان را دارد.  

زره پوش کاراکال و کیا

بدنه نفربر زرهی کیا در مقابل گلوله‌های ضد زره کالیبر ۷.۶۲*۵۴ مقاوم است که بیشترین استفاده را توسط اشرار و قاچاقچی‌ها در مرز‌های کشور دارد. می‌توان بر روی این نفربر تیربار‌های ۱۲.۷ میلی متری نیز نصب کرد و تیربارچی می‌تواند از دریچه مخصوص دشمن را هدف قرار دهد. البته در طراحی این نفربر برای برای نفرات نشسته در خودرو نیز دریچه تیراندازی تعبیه شده است.  

زره پوش کاراکال و کیا

نفربر کاراکال، گربه سیاه اشرار و قاچاقچیان

نفربر کاراکال نیز دیگر نفربر ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح کشورمان است که ۵۷۰ سانتی متر طول، ۲۳۰ سانتی متر عرض و ۲۴۰ سانتی متر ارتفاع دارد. این خودرو با وزن ۵ تن از یک موتور ۱۴۰ اسب بخاری ۴ سیلندری استفاده می‌کند که می‌تواند این نفربر را تا حداکثر سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت و برد عملیاتی ۵۰۰ کیلومتر به پیش ببرد. جعبه دنده این خودرو ۵ سرعته و ظرفیت سرنشینان آن نیز ۶ نفر اعلام شده است.  

زره پوش کاراکال و کیا

حفاظت نفربر کاراکال نیز سطح حفاظتی BR ۶ اعلام شده که در استاندارد‌های بین المللی سطحی از مقاومت در برابر گلوله‌های کالیبر ۵۱*۷.۶۲ است. می‌توان گفت این سطح از حفاظت می‌تواند عمده تهدیدات بر علیه ناجا را در ماموریت‌های غیر مرزی در اکثر نقاط کشور خنثی کند.

کاراکال و کیا؛ گربه سیاه اشرار در مرز‌های کشور + تصاویر

کیا و کاراکال؛ حافظان جان مرزبانان ایران اسلامی

نفربرهای زرهی کیا و کاراکال به عنوان دو محافظ جان مرزبانان ایران اسلامی نقش تعیین کننده ای در حفاظت از جان نیروهای مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران دارد. به نظر می رسد که نیروی انتظامی نیز خودروهای بیشتری از این نوع نفربر را در اختیار بگیرند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان