مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم‌پزشکی لرستان گفت: اهدای عضو زنده یاد "شهاب الدین سیفی" پرستار جوان خرم‌آبادی به چهار نفر زندگی دوباره بخشید.

به گزارش خبر افلاک ، فاطمه امانی مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم‌پزشکی لرستان گفت:  جوان ۲۳ ساله در خیابان ۶۰ متری خرم آباد دچار تصادف و پس از کمای عمیق وارد مرحله مرگ مغزی شد.

او اظهار داشت: خانواده وی در همان اولین ساعات مرگ مغزی، ماموریت و ماهیت زندگی بخشی این پرستار را تکمیل و با اهدای اعضای وی موافقت کردند.

مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم‌پزشکی لرستان ادامه داد: اعضای وی در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران هدیه شده و قرار است فردا دوشنبه همزمان با نیمه شعبان، مراسم خاکسپاری وی در روستای “ده پیر” برگزار شود.

امانی با بیان اینکه از نیمه دوم سال گذشته تاکنون خانواده حدود ۳۰ نفرمرگ مغزی در استان با پیوند اعضا موافقت کرده اند ادامه داد: بر اساس آمار، هر ۲ ساعت یک نیازمند پیوند عضو جان خود را از دست می‌دهد و درهر ۱۲ ساعت یک نفر نیازمند پیوند عضو نجات پیدا می‌کند.

او  تصریح کرد:” کلیه” از اصلی‌ترین اعضای بیماران است به طوری که بیش از ۶۰۰ نفر بیمار دیالیزی استان همچنان چشم به راه پیوند اعضا هستند و در هفته چهار روز و هربار سه تا چهار ساعت را برای دیالیز می‌گذرانند.

مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم‌پزشکی لرستان گفت: به طور معمول هشت ارگان هر فرد دچار مرگ مغزی قابل پیوند است که این رقم در برخی موارد با احتساب بافت و نسوج بیشتر می‌شود، اما رضایت گیری از برخی خانواده‌ها همچنان به دلیل شرایط خاصی که دارند سخت است و اعضایی که می‌تواند جان بیمارانی را نجات دهد دفن می‌شود.

امانی با تشکر ازخانواده‌های افراد اهداکننده اظهار داشت: عمل پیوند در بیمارستان‌های دولتی و کاملا رایگان انجام می‌شود و خانواده‌هایی که برای اهدا عضو رضایت می‌دهند هیچگونه مبلغی دریافت نمی‌کنند.

او اضافه کرد: بیمارستان‌ها موظف هستند علاوه بر انجام رایگان اعمال پیوند، تا جای ممکن ازهزینه‌هایی همچون مراقبت‌های ویژه فرد اهداکننده که برخی موارد از ۵۰ میلیون تومان بیشتر می‌شود صرفنظر کنند چراکه این در مقابل اقدام انسانی آنان ناچیز است.

مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم‌پزشکی لرستانهمچنین تصریح کرد: اخذ کارت اهدای عضو کار بسیار زیبایی است، اما تنها ملاک برای اهدای عضو نیست بلکه در هر شرایطی رضایت خانواده افراد برای اهدای عضو امری واجب و ضروری است.

امانی گفت: افراد می‌توانند به سامانه مرکزی دریافت کارت اهدا عضو به نشانی www.ehda.center. مراجعه و یا از طریق سامانه کد دستوری *۳*۳۲۳۴# و یا ارسال کد ملی از طریق پیامک به شماره ۳۴۳ جهت ثبت‌نام کارت اهدای عضو اقدام کنند.

 

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان