نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ معتقد است که با تغییر قانون، سربازی اختیاری به جای سربازی اجباری در کشور اجرایی شود.

به گزارش خبر افلاک نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، درباره فرهنگ خدمت سربازی گفت: سربازی در دوره‌ای متولد شد که جامعه ما در شرایط خاص فرهنگی و اجتماعی قرار داشت که متاسفانه دهه هاست که شکل سنتی سربازی در کشور ما رایج است.

وی افزود: خدمت سربازی نیاز کشور را تامین می‌کند و طبیعی است که باید به نیاز‌های کشور توجه شود، اما شاهدیم این خدمت بعضا آسیب‌هایی را هم به جوانان ما وارد می‌کند که مهمترین آن آسیب فرهنگی است، یعنی در بهترین فصل عمر، جوانان ما باید ۲ سال را به صورت اجباری در خدمت سربازی به سر ببرند و در بسیاری از موارد آنگونه که باید از استعداد و تخصص جوانان ما استفاده نمی‌شود.

شجاعی علی آبادی تاکید کرد: با جمعی از نمایندگان در تلاشیم که اصلاحاتی را در موضوع سربازی داشته باشیم که متناسب با شرایط کشور و جوانان باشد و از این آسیب‌های فرهنگی جلوگیری شود. به عنوان مثال سن ازدواج افزایش یافته و در نظر سنجی‌های رسمی، یکی از دلایل اصلی که جوانان برای ازدواج در سن بالا اعلام کرده اند، بحث سربازی بوده است.

نیازمند اصلاحات اساسی در خدمت سربازی هستیم

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ اظهار کرد: جوانی فصل انرژی و استعداد است و بسیاری از جوانان ما در رشته‌های مختلف تحصیلات عالی دارند، اما در بسیاری از موارد از این استعداد‌ها استفاده نمی‌شود.

او تاکید کرد: ما نیازمند اصلاحات اساسی و بنیادین در خدمت سربازی هستیم، در بسیاری از کشور‌های جهان سربازی اجباری وجود ندارد، بنابراین مطلوب این است که ما به سمت سربازی اختیاری حرکت کنیم که اگر جوانی احساس کرد می‌تواند در این سنگر قرار گیرد و به کشور خدمت کند داوطلبانه در سربازی حاضر شود و حقوق او متناسب با خدمتی که انجام می‌دهد، باشد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان