رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: هفت فقره جواز تاسیس واحد بسته‌بندی زعفران در استان صادر و تاکنون سه نام تجاری (برند) در این راستا ثبت شده است.

به گزارش  خبر افلاک ،اسفندیار حسنی مقدم ،رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: ” طلای سرخ، لاهور و نازنین” نام‌های تجاری ثبت شده زعفران در لرستان هستند.

او ادامه داد: سطح زیر کشت زعفران لرستان ۴۲۰ هکتار با تولید یکهزار و ۴۰۰ کیلوگرم محصول است که با توجه به کیفیت محصول استان نسبت به سایر نقاط کشور، خواهان توسعه کشت زعفران در این منطقه هستیم.

او  با بیان اینکه کشت زعفران به دلیل آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز در همه شهر‌های لرستان انجام می‌شود اظهار داشت: پیاز زعفران در سال اول و دوم کشت، پس از آن در سال دوم ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرم پرچمگیری می‌شود و تا سال سوم میزان برداشت تا ۲کیلوگرم است.

حسنی مقدم با اشاره به اینکه متوسط برداشت زعفران در هر هکتار پنج تا هشت کیلوگرم است گفت: زعفران سالانه در خردادماه و شهریورماه کاشت می‌شود و محصول لرستان از نظر کیفیت بسیار مرغوب است.

او  افزود: سودآوری زعفران ۱۰برابر کشت گندم است و باتوجه به نیاز کم این محصول به آب و همچنین قابلیت کاشت در زمین‌های غیرقابل کشت، کشاورزان می‌توانند با کسب آگاهی از نحوه کاشت، داشت و برداشت به کشت این محصول پررونق مشغول شوند.

او  تصریح کرد: پارسال نخستین زنجیره ارزش تولید زعفران در شهرستان سلسله لرستان ایجاد شد تا علاوه بر کسب سهم این محصول در سبد صادراتی کشور و رونق اقتصادی زعفرانکاران، برندسازی و بازاریابی حرفه‌ای آن در دستور کار گیرد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان