متقی نیا با بیان اینکه باید گلوگاه‌های فساد در دستگاه‌های اجرایی بسته شود، گفت: پیشگیری و ریشه‌کن کردن فساد بزرگترین و مهمترین مسئولیت سران سه قوه است.

حجت الاسلام قاسم متقی نیا در گفتگو با خبرافلاک با اشاره به ضرورت مقابله با مفاسد اقتصادی اظهار داشت: پیشگیری، مبارزه و ریشه کن کردن فساد به عنوان یکی از مسائل بسیار مهم، راهبردی و تاثیرگذار در سالم سازی و رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی ایران مطرح است.

وی افزود: بر اساس ریل گذاری و رهنمودهای امامین در اهداف و آرمان های انقلاب، هیچگونه تسامحی در مبارزه با فساد قابل پذیریش نیست، به عبارتی مبارزه با فساد به جهت پیشگیری وبرخورد با فاسدان حد و مرزی ندارد.

امام جمعه موقت خرم آباد عنوان کرد: پیشگیری و ریشه کن کردن فساد بزرگ ترین و مهم ترین مسئولیت سران سه قوه قضائیه، مقننه و مجریه است، بنابراین تعقیب مفاسد اقتصادی جز مسئولیت های ذاتی سران سه قوه است، البته فساد اقسام و انواعی دارد و بخشی از آن فساد اقتصادی و مالی است.

وی با بیان اینکه پیشگیری و مبارزه با فساد کاری جهادی است، بیان کرد: هیچ کار جهادی بدون دشواری نیست ومبارزه با فساد هم دشواری های خاص خود را دارد ضمن اینکه این نوع از مقابله نباید دچار رنگ و بو و موانع سیاسی شود.

متقی نیا تصریح کرد: برای پیشگیری از فساد در سازمان ها و بخش های مختلف، پیش قدمی مسئولان ضروری است و این نوع از مبارزه نیاز نیست همراه با جنجال و هیاهو باشد، ایجاد جنجال و هیاهو به جای کمک به مقابله بهتر، مانع مبارزه با فساد می شود.

وی با اشاره به اینکه ایجاد جنجال غیر از روشنگری است، خاطرنشان کرد: راه سالم روشنگری و شفافیت، از مسیرجنجال جداست؛ در این زمینه بی توجهی به گلوگاه های فساد مالی علت اصلی به وجود آمدن فساد است،
در تمام بخش های اداری یک گلوگاه های فساد مالی وجود دارد که باعث می شود افراد مبتلا به این فساد شوند بنابراین دستگاه ها با نظارت و مراقبت می توانند از بروز فساد، پیشگیری کنند.

امام جمعه موقت خرم آباد با اشاره به نقش عمده دستگاه قوه قضائیه در پیشگیری از بروز مفاسد مالی و اقتصادی یادآور شد: اگر گلوگاه های فساد مالی به موقع مورد نظارت قرار بگیرند افراد کمتری فاسد خواهند شد؛ در هیچ یک از ارکان نظام نباید فساد تحمل شود چراکه فساد ابزار دشمن است و در نظام ما راهی ندارد، کسی که به فساد دامن بزند و عملکرد فساد گونه داشته باشد سرباز دشمن است و در جبهه دشمن کار می کند.

وی با اشاره به ضرورت مقابله مردم با فساد در مسیر درست مطالبه گری و روشنگری به دور از هر گونه تهمت تأکید کرد: کار اصلی مقابله با فساد را دستگاه های حاکمیتی باید انجام دهند؛ با فساد، اثر کار و خدمات خوب نظام هدر می رود مادامی که با فساد مبارزه نشود کار خوب کم تاثیر می شود، روسای سه قوه باید در مبارزه با فساد آن گونه همراه با شجاعت اقدام کنند که خود و زیرمجموعه آن ها مرعوب فاسدان نشوند بلکه فاسدان مرعوب فضای مطالبه گری و مبارزه با فساد شده و احساس ترس و وحشت داشته باشند.

متقی نیا به اهمیت مبارزه با بروز و نفوذ فساد مالی و اقتصادی درتشکیلات و دستگاه های دولتی اشاره کرد و افزود: اگر گلوگاه های فساد مالی  درست نشود قوه قضائیه تنها با معلول مبارزه می کند و این مبارزه مثل این است که تنها گوشه ای از باتلاق فساد گند زدایی شود درحالی که این باتلاق خود زمینه ساز رشد و تکثیر فساد است.

وی اظهار داشت: مبارزه با فساد به عنوان یک واجب و تکلیف الهی بر عهده همه آحاد جامعه به خصوص مسئولان مملکتی است و این جز ذات انقلاب اسلامی است؛ امر به معروف و نهی از منکر مصداق اکملش همین مبارزه با فساد است؛ در برنامه ریزی، برنامه نویسی و در پیچ و خم های تخصیص بودجه در دولت از ابتدا باید زمینه فساد زایی از بین رود، دستگاه های نظارتی در خود سازمان ها مثل حراست ها و بازرسی ها دقیق تر، بیشتر و فعالتر از گذشته نظارت کنند.

امام جمعه موقت خرم آباد عنوان کرد: از دیدگاه اهداف انقلاب و رهنمودهای امام انقلاب، مبارزه با فساد باید بدون توجه به نسبت ها، مسئولیت ها و موقعیت اشخاص انجام بگیرد؛ فاسد و خیانتکار و کسی که مرتکب جرم مالی اقتصادی شده فرقی نمی کند نسبتی با کسی داشته یا نداشته باشد، مسئولیتی دارد یا ندارد با هر مفسد اقتصادی در هررده ای و مسئولیتی و در هر جایی و هر  مکانی باید مبارزه شود.

انتهای پیام/