عضو کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس یازدهم جزئیات جدید از محتوای طرح شفافیت آرای نمایندگان ارائه داد.
به گزارش خبرافلاک جواد کریمی قدوسی در گفت‌وگو با خانه ملت، در تشریح جزئیات طرح شفافیت آرای نمایندگان گفت: در راستای اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس که ناظر بر شفاف‌سازی آرا و مذاکرات کمیسیون‌ها است طرحی تهیه شده که توسط ۱۷۶ نفر از نمایندگان به امضاء رسیده و به کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس واصل شده است.
وی ادامه داد: اعضای کمیسیون آیین‌نامه پس از برگزاری چند جلسه به‌منظور بررسی طرح شفافیت آرای نمایندگان در نهایت به کلیات آن رای دادند سپس کار گروهی به منظور برگزاری جلسات کارشناسی به ریاست این‌جانب تشکیل شد.
عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی عنوان کرد: سه جلسه منظم با حضور تعدادی از اعضا کمیسیون، مرکز پژوهش‌ها، معاونت قوانین، معاونت نظارت و چند موسسه دیگر برگزار و نظرات آن‌ها اخذ شد.
تا ۲ هفته آینده سرنوشت طرح شفافیت آرا نمایندگان مشخص می‌شود
کریمی قدوسی افزود: در کارگروه ابعاد مختلف طرح شفافیت آرای نمایندگان مورد بررسی قرار گرفت که پس از جمع‌بندی در دستور کار کمیسیون آیین‌نامه قرار دادیم.
وی ابراز کرد: با توجه به تصویب کلیات طرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین‌نامه داخلی کارگروه وارد بررسی جزئیات این طرح شد و تاکنون یک جلسه برگزار شده، با برگزاری دو الی سه جلسه دیگر تا دو هفته دیگر سرنوشت این طرح مشخص و برای بررسی به صحن ارجاع خواهد شد.
آرای نمایندگان در بررسی طرح‌ها و لوایح رسانه‌ای می‌شود
عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه مجلس در خصوص تغییرات طرح شفافیت آرای نمایندگان گفت: اولین مورد اعلام نتایج رأی‌گیری و آرای نمایندگان در بررسی طرح‌ها و لوایح است بر این اساس اسامی نمایندگانی که رأی موافق، مخالف و ممتنع دادند همان روز توسط سامانه اطلاع‌رسانی مجلس منتشر شده و در دسترس رسانه‌ها و عموم مردم قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: از آنجا که در قانون پیش‌بینی‌شده که جلسات غیرعلنی می‌تواند مصوبات غیرعلنی داشته باشد در اصلاحات چنین موضوعی پیش‌بینی شد تا در صورت نیاز نمایندگان پیشنهاد آرا غیر شفاف داده و در صورت تصویب رأی‌گیری به صورت غیر شفاف انجام شود.
اسامی نمایندگان غیرفعال در رأی‌گیری‌های مجلس منتشر می‌شود
کریمی قدوسی یکی دیگر از تغییرات طرح شفافیت آرای نمایندگان را شفافیت در رأی اعتماد نمایندگان به وزرای پیشنهادی اعلام کرد و افزود: این موضوع دارای نظرات موافق و مخالف بود اما به‌طور کلی آرا در صحن شفاف می‌شود و نتایج رأی‌گیری در اختیار عمومی مردم قرار می‌گیرد.
وی تأکید کرد: اسامی نمایندگانی که در رأی‌گیری مشارکت نمی‌کنند منتشر می‌شود که تأثیر مثبتی بر کارآمدی صحن مجلس خواهد داشت.
مذاکرات کمیسیون‌ها از پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس پخش می‌شود
عضو کمسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس در گفتگو با خانه ملت، یکی دیگر از تغییرات طرح شفافیت آرای نمایندگان شفافیت مذاکرات در کمیسیون‌ها دانست و بیان کرد: کمیسیون‌ها اساس کار کارشناسی در طرح‌ها، لوایح، تحقیق و تفحص و بسیاری از مسائل هستند اما تاکنون مذاکرات، عملکرد، برگزاری جلسات آن‌ها شفاف نبوده لذا در طرح پیشنهادشده که دستور کار کمیسیون ها یک هفته قبل به اطلاع مردم برسد.
وی ادامه داد: به عنوان نمونه اگر کمیسیون امنیت ملی سوال از وزیر امور خارجه درباره تحریم‌ها یا مسائل برجام داشته باشد مردم می توانند در آن ساعت از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس وارد کمیسیون امنیت شده و به مذاکرات گوش دهند.
کریمی قدوسی عنوان کرد: در طرح شفافیت آرای نمایندگان همه اعضای کمیسیون ها در یک روز حق اظهار نظر دارند و می‌تواند هرکدام سه دقیقه صحبت کنند در این صورت به همه وقت می‌رسد.
مشروح مذاکرات کمیسیون ها مانند مشروح مذاکرات مجلس بعد از یک ماه چاپ می‌شود
وی افزود: با این کار در یک روز ۲۹۰ نماینده در موضوعات تخصصی کمیسیون مطبوعشان نظر خواهند داد و پس از انتشار مشروح مذاکرات مردم نظرات کارشناسی نمایندگانشان ارزیابی خواهند کرد.
عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت از انتشار اطلاعات میزان حضور، غیبت های موجه وغیر موجه، مرخصی نمایندگان خبر داد و تصریح کرد: مذاکرات کمیسیون ها مانند مذاکرات مجلس حداکثر بعد از یک ماه چاپ می شود و در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.
وی تاکید کرد: تحقق شفافیت در کار آمدی مجلس وکمیسیون ها، نظم حاکم، نقش نمایندگان، ارتباط با بدنه های کارشناسی تاثیرگذاری چشمگیر خواهد داشت که این مواد در طرح شفافیت آرای نمایندگان گنجانده شده که در دستور کمیسیون آیین نامه قرار گرفته و به زودی به صحن مجلس خواهد آمد.
کریمی قدوسی درباره انتقادات برخی نمایندگان به عدم شفافیت رای اعتماد نمایندگان به وزرای پیشنهادی، گفت: در طرح شفافیت آرا نمایندگان، تعیین شده تا حتی آرایی که روی برگه رای نوشته می شود نیز شفاف شود که از جمله این آرا که روی برگه نوشته می شود، می توان به رای اعتماد وزرای پیشنهادی اشاره کرد.
آرای نمایندگان در رای اعتماد به وزرا باید شفاف باشد
وی ادامه داد: علت مخالفت نمایندگان با شفافیت رای اعتماد به وزرا این بود که اگر رای آن ها شفاف باشد و آن وزیر فردا رای بیاورد در صورتی که به وی رای نداده باشیم برای حل مشکلات شهرستان حوزه انتخابیه همکاری نمی کند. در مقابل این استدلال وجود داشت نماینده ای که رای خود را شفاف می کند ممکن است از قدرت بیشتری در پیگیری مشکلات مردم در آن وزارتخانه برخوردار باشد.
وی ادامه داد: در صورت طرح چنین موضوعی ممکن است از آن اشکال بگیرند و به شفافیت آرا رای ندهند در حالی که در همان رای اعتماد به کابینه می بینیم عده ای موافق و مخالف صحبت می کنند و رای نمایندگان به صورت علنی مشخص می شود که طبیعی است؛ اما اصرار بر این است جز در مسائل امنیتی در همه موضوعات مانند رای اعتماد به کابینه دولت شاهد شفافیت باشیم.
کریمی قدوسی تاکید کرد: رای گیری ها باید به صورت شفاف باشد و در این چند دوره رای خودم را شفاف کردم به صراحت گفتم به کدام یک ار وزرا رای دادم و به مابقی رای ندادم.
وی با بیان این که طرح شفافیت آرا باعث تقویت جایگاه مجلس می شود خاطرنشان کرد: اگر وزیری رای نیاورد دیگر مخالفت نمایندگان پای حساب گروکشی، کینه، انتقام نمی گذارند.