مدیرکل کمیته امداد لرستان با اشاره به شناسایی ۱۴ هزار حامی در لرستان، گفت: تعداد فرزندان در قالب ایتام و محسنین تحت حمایت کمیته امداد لرستان مجموعاً ۱۰ هزار ۳۴۲ نفر هستند.

جاسم محمدی‌فارسانی،مدیرکل کمیته امداد لرستان با بیان این‌که پیش‌بینی می‌شوددر سال جاری جمع‌آوری زکات در لرستان به بیش از ۳۱ میلیارد تومان برسد، اظهار کرد: در شش ماهه اول امسال بیش از ۲۰ میلیارد تومان زکات در بخش‌های مختلف کسب درآمد شده است.

او تصریح کرد: نزدیک به ۱۲ میلیارد تومان فطریه عام، ۵۱۱ میلیون تومان فطریه سادات، ۴۹۵ میلیون تومان کفاره غیرعمد، ۳۸۳ میلیون تومان کفاره عمد، بیش از ۴ میلیارد تومان زکات مستحبه، بیش از ۳ میلیارد تومان زکات واجب و … به‌صورت نقد و کالا جمع‌آوری شده است.

محمدی‌فارسانی موضوع موضوع بااهمیت در بحث زکات را نحوه توزیع آن دانست و اضافه کرد: معمولاً ۶۰ درصد زکات برای استفاده در امور محرومین و مستضعفین و ۴۰ درصد آن نیز در پروژه‌های عام‌المنفعه هزینه می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد لرستان با بیان این‌که امسال با توجه به شرایط موجود بیش‌از ۹۰ درصد زکات جمع‌آوری شده به محرومین و فقط ۱۰ درصد به پروژه‌ها اختصاص یافت، به انتظار شورای زکات استان از دستگاه‌ها و وجود ۱۵۰ روحانی مستقر به همراه ۱۱۰ روحانی طرح هجرت در دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد و افزود: امیدواریم برای ترغیب و فرهنگ‌سازی زکات قرارداد‌هایی برای روحانیون در دستگاه‌ها تنظیم شود، اما تاکنون فقط ۲۹ قرارداد منعقد شده است.

او با بیان این‌که بحث ایتام و محسنین از برنامه‌های مهمی است که کمیته امداد دنبال می‌کند، خاطرنشان کرد: مجموعه امداد از سال‌های قبل به‌دنبال حامی برای این افراد بوده است.

محمدی فارسانی با بیان این‌که تعداد فرزندان در قالب ایتام و محسنین که تحت حمایت کمیته امداد لرستان هستند مجموعاً ۱۰ هزار ۳۴۲ نفر است، به طرح محسنین اشاره کرد و ادامه داد: کسانی‌که والدین آن‌ها به‌علت بیماری‌های صعب‌العلاج، کهولت سن، زندانی بودن و …. نمی‌توانند به‌درستی از آن‌ها سرپرستی کنند در قالب طرح محسنین تحت حمایت قرار می‌گیرند که تعداد افراد تحت حمایت این طرح در لرستان ۴۳۱۳ نفر است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) ضمن اشاره به تعداد ۶۴۰۰ نفر در قالب ایتام تحت حمایت کمیته امداد لرستان، گفت: سال قبل با وجود سیل گسترده، خیران از سراسر کشور و تعداد قابل توجهی نیز در خارج از کشور به فرزندان ایتام و محسنین کمک کردند.

او با بیان این‌که ۱۳ تا ۱۴ هزار حامی شناسایی شدند که به‌صورت ماهانه مبالغ مورد نظر خود را به حساب فرزندان معنوی خود واریز کردند، عنوان کرد: سال ۹۸ مردم و خیران داخل و خارج از کشور، مبلغی حدود ۲۸ میلیارد تومان در راستای ایتام و محسنین در قالب وجه نقد و کالا به کمیته امداد کمک کردند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان به طرح پیشنهادی کمیته امداد به رئیس‌جمهوری اشاره کرد و افزود: در طرح پیشنهادی کارمندان دولت با پرداخت مبلغ ماهیانه برای فرزندان ایتام و محسنین در شرایط گرانی، تورم، کرونا و … در مسیر خیر قرار خواهند گرفت که در صورت همکاری عزیزان، با توجه به جمعیت بیش‌از ۵۳ هزار نفری کارمندان استان، از محل کارمندی اتفاقات خوبی برای فرزندان نیازمند خواهد افتاد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران