غیبی، کارشناس بهداشت و درمان با اشاره به این که «استرس» تشدید کننده بیماری کرونا است گفت: مردم برای جلوگیری از شیوع و گسترش این بیماری از حضور در هرگونه تجمع و مهمانی خودداری کنند.

به گزارش خبرافلاک مهدی غیبی؛ جانشین شبکه بهداشت و درمان خرم آباد اظهار داشت: مردم  از برگزاری و حضور در هرگونه تجمعات و مهمانی ها پرهیز کنند چرا که بیماری با قدرت سرایت بالا شیوع می یابد.

وی افزود: با توجه به روند افزایشی شیوع بیماری کووید ۱۹ در مهرماه و پیش بینی ادامه همه گیری در ماه آینده تمامی افراد باید از لحظه خروج از منزل ماسک استفاده کرده و همه خود را مسئول سلامت یکدیگر بدانند.

کارشناس بهداشت و درمان با اشاره به ضروت شست و شوی مداوم دست ها هر یک ساعت یکبار به مدت ۳۰ ثانیه عنوان کرد: توصیه اکید کادر درمان و بهداشت بر عدم حضور مردم در تجمعات و خصوصا مهمانی ها با هر عنوانی است و در این راستا پروتکل های بهداشتی به خوبی رعایت شود.

وی با بیان این که فضای آزاد عاری از هرگونه تجمع استفاده از ماسک را کاهش می دهد بیان کرد: هر دو نفر هنگام روبه رو شدن با هم حتما از ماسک استفاده کنند و درصورت عدم دسترسی به آب و مایع شست و شو در محیط بیرون از مواد ضدعفونی کننده مناسب دست استفاده شود.

غیبی با اشاره به اهمیت رعایت پروتکل های بهداشتی در منزل و بیرون از خانه خاطرنشان کرد: اگر فردی در محیط خانه علائم اولیه شامل سردرد، بدن درد، سرفه های خشک، بی حالی، تب و از دست رفتن حس بویایی و شنوایی را داشت جهت ویزیت توسط پزشک به مراکز ۱۶ و۲۴ ساعته غربالگری بهداشت و درمان مراجعه کنند.

وی تصریح کرد: تا دریافت نتیجه آزمایشات فرد مشکوک به کرونا باید در منزل تحت قرنطینه قرار گرفته و از منزل خارج نشوند و در صورت مثبت بودن  کرونا،  ۱۴ روز قرنطینگی صددرصدی در خانه را همراه با اصول خود مراقبتی انجام دهند.

کارشناس بهداشت و درمان گفت: هموطنان ترجیحا و تا جایی که امکان دارد از منزل خارج نشوند و برای اموراتی همچون خرید، تنها یک نفر از اعضای خانواده مسئول خریده شده و خریدهایی انجام شود که قابلیت ضدعفونی را داشته باشند.

وی عنوان کرد: استرس ناشی از این بیماری بار روانی بسیاری به افراد جامعه وارد می کند اما افراد مبتلا با حفظ خونسردی و رعایت پروتکل ها می توانند دوره ی بیماری را پشت سر بگذارند چراکه استرس می تواند موجب تشدید علائم بیماری در فرد شده وگاهی منجر به بستری در بیمارستان می شود براین اساس اگر افراد دچار حالت های روحی  و پریشانی ناشی از کرونا شدند حتما به روانشناسان در مرکز بهداشت مراجعه نمایند.

انتهای پیام/