بازار لوازم یدکی خودرو علی الخصوص در طی یک سال گذشته با اوضاع نابه سامانی مواجه شده است، اگر این روزها برای خرید لوازم یدکی خودرو سری به بازار زده باشید قطعا متوجه افزایش افسار گسیخته قیمت ها شده اید و این در حالی است که کالاهای قاچاق و بی کیفیت چینی هم در این بازار فراوان شده است.

به گزارش خبرافلاک بالا رفتن قیمت ارز، تورم، کرونا و… از جمله مشکلاتی است که این روزها بسیاری از صنایع را دچار رکود کرده است. یکی از بازارهایی که شدیدا تحت تاثیر این عوامل قرار گرفته، بازار لوازم یدکی خودرو است.

بازار لوازم یدکی خودرو علی الخصوص در طی یک سال گذشته با اوضاع نابه سامانی مواجه شده است، اگر این روزها برای خرید لوازم یدکی خودرو سری به بازار زده باشید قطعا متوجه افزایش افسار گسیخته  قیمت ها شده اید و این در حالی است که کالاهای قاچاق و بی کیفیت چینی هم در این بازار فراوان شده است.

فعالان صنفی لوازم یدکی خودرو معتقدند؛ نبود نظارت بر زنجیره تولید تا عرضه و همچنین گرانی قیمت ارز سبب بحرانی شدن وضعیت این بازار شده و در این وضعیت مردم باید تاوان این جهش قیمت‌ها را بپردازند.

طبق مشاهدات میدانی خبرنگار عصر همدان برخی از قطعات بیش از ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته اند و این در حالی است که قطعات تقلبی و بی کیفیت بازار لوازم یدکی را بدون هیچ سر و صدایی تسخیر کردند و حتی گاهی اوقات بازرسان هم نمی توانند اصل و فرعشان را تشخیص دهند.

دراین خصوص یکی از فروشندگان لوازم یدکی خودرو در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه این روزها بازار لوازم یدکی اوضاع خوبی ندارد و شاهد یک رکود در این بازار هستیم، گفت: با گران شدن قیمت ارز از طرفی قطعات ماشین های خارجی بالا رفته و از سویی دیگر  قیمت قطعات داخلی افزایش یافته چون کارخانه های تولید کننده باید قطعاتشان را با قیمت بالاتر بخرند و همه اینها باعث شده قدرت خرید مردم کاهش یابد.

به گفته این فروشنده عواملی همچون کرونا هم در تشدید وضعیت بحرانی بازار لوازم یدکی خودرو موثر است و مردم چون دیگر کمتر بیرون و سفر می روند چندان برای خرید لوازم یدکی اقدام نمی کنند.

همانطور که اشاره شد این روزها شاهد افزایش کالای قاچاق و تقلبی که از لحاظ قیمت فرقی با اصل ندارد هستیم و این امر سبب ایجاد مشکلاتی برای تعمیرکاران خودرو شده است. به طوری که به گفته علیرضا نیک آیین، ریبیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تعمیرکاران قربانی تقلّب هستند و با توجه به اینکه قطعات ، بی کیفیت هستند کیفیت کار تعمیرکاران را زیر سئوال  رفته است.

نیک آیین با بیان اینکه کمبود عرضه در بازار لوازم یدکی وجود دارد، معتقد است که کیفیت قطعات هم کاهش داشته است و برخی از کارخانه های قطعه ساز به علت نیامدن مواد اولیه، قطعات کنار رفته از خط تولید را وارد بازار کردند.

در خصوص بررسی دقیق تر ایجاد چنین مشکلاتی در بازار قطعات لوازم یدکی خودرو سید کاظمی، سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو در گفتگو با خبرنگار عصر همدان، با بیان اینکه سه سال پیش بازار قطعات خودرو یک بازار پرفروش، دارای فراوانی از لحاظ کمیت کالا وسطح رقابت بین همکاران بود و می شود گفت دردسر هایی که در بقیه اصناف وجود دارد در صنف ما کمتردیده می شد افزود: از سال ۹۶ تا اواخر ۹۸ با وجود نوسانات نرخ ارز، تحریم ها، سیل سال ۹۷ و بقیه مشکلات به سختی بازار را ثابت نگه داشتیم تا اینکه قیمت سوخت افزایش پیدا کرد که باعث رکود بزرگی در این صنف شد.

وی ادامه داد: با این تغییر مردم نمی توانستند از خودروهایشان استفاده کنند چون میزان سهمیه بنزین کاهش پیدا کرده بود و در مقابل قیمت آن به شدت بالا رفت.

شرایطمان با شیوع کرونا و عدم واردات بسیار سخت شد

سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا شرایط را برای صنف لوازم یدکی بسیارسخت کرده است ادامه داد: تعطیلی تمام اصناف از اسفند ۹۸ و برخورد این همه گیری با تعطیلات نوروز، باعث خلل در توزیع کالا و کمبود قطعه برای مصرف کننده شد با پیگیری هایی که از سازمان صمت و صدا و سیما داشتیم توانستیم دراردیبهشت ماه مغازه ها را باز کنیم و به علت نیازی که فروشگاه ها و مردم داشتند فروش خوبی داشته باشیم.

کاظمی با شکایت از عدم واردات قطعات اساسی اظهار کرد: ما همان در خواستی که از اسفند ماه از دولت داشتیم الان هم تکرار می کنیم با توجه به شیوع این ویروس بسته شدن مسیر واردات مواد اولیه و کالا های ضروی باید برای چند ماه آینده این صنعت چاره اندیشی کنیم.

سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو با بیان اینکه بیشتر بنادری که با ما در ارتباط بودند و مشکلی از لحاظ حریم در تبادل کالا با این بنادر نداریم ما را به خاطر مشکل ویروس کرونا از ورود و خروج منع کردند تصریح کرد: در گذشته حداقل می توانستیم کالاهای اساسی که نیاز حتمی کامیون ها و اتوبوس های ما بود یا مواد اولیه  تولیدات را از این طریق وارد کنیم اما با این وضع فشار مضاعفی روی کمبود و در نتیجه گرانی اجناس و قطعات وارد شده است.

افزایش افسار گسیخته نرخ ارز، اجازه هر گونه کنترل بازار را از ما گرفته است

وی با اشاره به اینکه رشد افسار گسیخته نرخ ارز اجازه هر گونه کنترل بازار را از ما گرفته است ادامه داد: الان با کمبود و گرانی رو به رو هستیم اما با صراحت به عنوان عضو اتحادیه لوازم یدکی با چند هزارعضوی که دراین اتحادیه داریم می گویم به هیچ عنوان در گرانی ها خودمان را مقصر نمی دانیم و از هر اتهامی مبرا هستیم چون ما از قبل همه مشکلات و کمبودها را اعلام کردیم و بابت گرانی های ناشی از آن هشدارهای لازم را دادیم همچنین از وزارت خانه های مطبوع مثل وزارت صمت و وزارت خارجه درخواست کردیم که با کشورهایی مثل عمارات که امکان واردات هست مذاکره شود تا بتوانیم حداقل قطعات اساسی را وارد کنیم.

دولت، سازمان صمت و گمرک باید یاریمان کنند

کاظمی در ادامه با بیان اینکه تمام تلاش ما بر ثابت نگهداشتن بازار است عنوان کرد: تا قبل از بیماری کرونا با تمام مشکلات ساختیم و به هر زحمتی بازار را اداره کردیم اما تورم شدید عدم حمایت دولت باعث بی نتیجه ماندن این تلاش ها می شود

وی با بیان انتظار اعضای صنف از دولت و وزارت صمت برای یاری در واردات کالا های اساسی تاکید کرد: اگر از سوی مسئولان یاری نشویم نمی توانیم پاسخ گوی مردم باشیم

سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو خصوص همکاری گمرک با بیان اینکه ورود کالا به بازار قیمت ها را می شکند خاطر نشان کرد: این ارگان در شرایط سخت با حذف کاغذ بازی ها، کالاهای بلوکه شده در انبار را آزاد و ما را یاری می کرد اگردر حال حاضر قطعات خودرو در این ارگان انبار شده خواهش ما بازهم همکاری و یاری است.

کاظمی در پایان با بیان اینکه صنف لوازم یدکی خودرو مثل دیگر صنوف ایرانی و شاید جلوتر از آنها همیشه همراه مردم هستند و سعی در جبران کمبودها دارند افزود:هر گونه احتکار و واسطه گری در این صنف را رد کرد و می دانم چیزی درانبارها نمی ماند و همه در اختیار مردم است.

وضعیت نامناسب بازار لوازم یدکی خودرو در همدان

در ادامه جهت بررسی بازار لوازم یدکی خودرو در همدان یکی از استان های غربی کشور گفتگویی با محمود اهور، رییس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل همدان صورت گرفت.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل همدان با اشاره به اینکه وضعیت بازار لوازم یدکی خودرو مناسب نیست گفت: با توجه به افزایش قیمت روز افزون دلار در کشور و اینکه سهم اعظم بازار لوازم یدکی خودرو کشور در اختیار کالاهای وارداتی است، متاسفانه افزایش قیمت کالاها امری طبیعی است.

تحریم وارد کننده ها از سوی برخی تصمیم گیرندگان گمرک کشور از دلایل افزایش قیمت لوازم یدکی

وی تاکید کرد: با افزایش روز افزون قیمت دلار و تحریم وارد کننده ها از سوی برخی تصمیم گیرندگان گمرک کشور شاهد گرانی قطعات هستیم.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل همدان ادامه داد: تصمیم گیرندگان گمرک کشور بر این باور هستند که با ترخیص سریع کالا از گمرک بازرگانان و وارد کننده ها تشویق به واردات بیشتر و در نتیجه افزایش قیمت ارز در کشور می شود.

وی با بیان اینکه اغلب کالاهای موجود در بازار از کشور چین وارد می شود افزود: عمده لوازم موجود در بازار از تهران، شیراز، اصفهان و سهمی اندک از تبریز تهیه، ولی اغلب از کشور چین وارد کشور می شوند.

اهور افزود: متاسفانه کالاهای چینی وارد شده به کشور از کیفیت پایینی برخوردار هستند که موجب بروز مشکلات می شوند.

وی با تاکید بر اینکه سهم کالاهای اصلی در بازار کمتر از ده درصد است، افزود: علت این امر تحریم کشور است، که سبب شده اغلب کالاهای موجود چینی و بی کیفیت باشند و به نوعی می توان گفت کالاهای شبیه سازی شده هستند.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل همدان عنوان کرد: کالاهای موجود در بازار که گاها دارای آرم تولیدی در کارخانجات ایرانی هم دارند از چین به صورت کامل یا قطعه قطعه وارد و در کارخانه مونتاژ می شوند.

وی در ادامه با اشاره به گرانی لاستیک گفت: لاستیک خودروهای سبک به صورت ثبت نام در سایت کارخانه و تحویل از نمایندگی ها به راحتی قابل دسترس است.

اتمام تاریخ انقضاء لاستیک های حواله ای

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل همدان ادامه داد: اما کامیونداران برای خرید لاستیک باید از طریق اداره راهداری و دریافت حواله اقدام کرد، که آن هم با وجود لاستیک زیاد در انبارها به صورت قطره چکانی صورت می گیرد.

وی عنوان کرد: لاستیک هایی که با حواله فروخته می شود دو نوع است، که یکی جفتی ۳ میلیون و هشتصد هزار تومان و دیگری جفتی ۷ میلیون و هشتصد هزار تومان است.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل همدان ادامه داد: لاستیک با قیمت ۳ میلیون و هشتصد هزار تومان نزدیک دوسال است که در انبارها دپو شده و با توجه به اینکه عمر مفید لاستیک بعد از تولید چهار سال است، مصرف کننده راغب به تهیه لاستیک با کیفیت تر است.

اهور ادامه داد:  لاستیک های سواری دولتی از لحاظ کیفیت هیچ فرقی با لاستیک قیمت آزاد ندارد و قالب کارخانه یکی می باشد.

وی در پایان تاکید کرد: باتوجه به قیمت های لوازم یدکی مردم در هنگام خرید حتما فاکتور با مشخصات کامل قطعه و قیمت دقیق تهیه کنند که در صورت بروز مشکل اتحادیه بتواند قاطعانه با فروشنده خاطی برخورد نماید.

به گزارش عصر همدان، باتوجه به اهمیت نظم ناوگان حمل و نقل و باربری کشور، امید است وضعیت تولید و توزیع قطعات یدکی خودرو روز به روز پیشرفت داشته باشد در این مسیر از دولت مردان و مسئولان مربوط انتظار می رود در راه حل مشکلات تلاشگران این حرفه نظیر مبارزه و نظارت برعدم واسطه گری، حمایت روز افزون برای تامین نیازهای تولید کنندگان، ایجاد شرایط مناسب برای واردات اقلام مورد نیاز و جلوگیری از کاغذ بازی ها و مراحل اداری پیچیده نهایت همت خود را بگمارند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : عصر همدان