۳۵ دفتر تشکل دانشجویی لرستان در نامه‌ای خطاب به مجمع نمایندگان استان نوشتند: نمایندگان مجلس برای مقابله با طراحی آمریکا جهت بهره‌گیری از مکانیسم ماشه، با طرحی سه فوریتی مصوب کنند که در صورت اعمال مکانیسم ماشه، ایران از برجام خارج می‌شود.
به گزارش خبرافلاک ۳۵ تشکل دانشجویی لرستان در نامه‌ای خطاب به مجمع نمایندگان استان پیرامون واکنش متقابل مجلس شورای اسلامی ایران در قبال مکانیسم ماشه نوشتند: در بزنگاه تاریخی امروز، بر مجلس فعلی فرض است برای مقابله با طراحی آمریکا جهت بهره گیری از مکانیسم ماشه، با طرحی سه فوریتی مصوب کنند، در صورت اعمال مکانیسم ماشه، ایران از برجام خارج شده و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و کلیه بازرسی‌ها را متوقف خواهد کرد.
در این نامه آمده است:
همانگونه که مستحضرید، پنج سال از انعقاد نتایج مذاکرات ایران وکشور‌های ۱+۵ درقالب قطعنامه ۲۲۳۱ به انضمام برجام می‌گذرد. آنچه که مشخص است، طبق این قطعنامه، مهر ماه امسال باید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران لغو شود. اما این موضوع، مطلوب آمریکا نبوده، و در پی آنست با فعال کردن مکانیسم ماشه، ایران را از حداقلی‌ترین عواید برجام محروم کند.
آمریکا علیرغم خروج از برجام، ادعا دارد به جهت عضو هیأت موسس برجام بودن، طبق بند‌های ۱۰ و ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ توان فعال کردن مکانیسم ماشه را دارد.
مطابق بند‌های ۳۶ و ۳۷ برجام، که به سازوکار حل اختلاف در برجام پرداخته است، در صورت حل نشدن اختلاف در کمیسیون مشترک برجام، اختلاف به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع می‌شود؛ آمریکا نیز برهمین اساس، شکایت خود را مستقیما در شورای امنیت ثبت کرده تا فرایند نتیجه گیری خود را سریع‌تر نماید.
اکنون شواهد حاکی از آن است، که درخواست آمریکا ثبت شده و اروپا علی رغم مخالفت ظاهری با این امر، توان مقابله با فرایند موردنظر آمریکا را ندارد.
چرا که برای پنبه شدن رشته‌های آمریکا در طراحی مورد نظرش، باید یکی از اعضای شورای امنیت قطعنامه‌ای پیشنهاد داده، تا ضمن برشمردن آمریکا به عنوان کشور خارج شده از برجام، حق اعمال اینگونه تصمیم گیری‌ها را از آمریکا بگیرد. حال آنکه در صورت چنین امری، آمریکا با استفاده از حق وتو، با این انگاره مخالفت خواهد کرد!
متاسفانه طبق ننگین نامه برجام، با فعال شدن مکانیسم ماشه در تاریخ ۳۰ شهریور، قطعنامه‌های پیش از قطعنامه ۲۲۳۱ علیه ایران بر خواهد گشت وعجیب آنکه حتی با بازگشتن همه‌ی تحریم‌های پیشین و مصوب شدن آن‌ها در سازمان ملل، برجام از بین نرفته و طبق بند ۱۲ قطعنامه ۲۲۳۱ جمهوری اسلامی باید مانند گذشته به تعهدات خویش پایبند باشد!

آری حاصل آنچه پیشینیان عالی جنابان طی بیست دقیقه، با بی توجهی تمام به منافع ملی در صحن مجلس به تصویب رساندند، چنین بلّیه‌ای را برکشور تحمیل کرده است.نمایندگان محترم؛ پر واضح است، در پنج سال گذشته، هدف اصلی برجام، یعنی رفع کلیه تحریم ها، هیچ چیزش محقق نشده است.

در عوض نگاه و تفکر برجامی دولت، با شرطی کردن اقتصاد کشور در هفت سال گذشته وعدم اهتمام به توان درونی، ویرانه‌ای را پدید آورده است که این روز‌ها سخت ملت را شکنجه معیشتی می‌دهد و غول بی شاخ و دم نقدینگی، تورم افسار گسیخته را بر سر سفره مردم نشانده است.
نمایندگان محترم؛ امروز آزمون حساس مجلس فعلی در جلوه گری کنشگری فعالانه نسبت به مسائل حیاتی کشور و مردم، یا برخورد منفعلانه وپرت بودن از مسائل و موضوعات مهم کشور می‌باشد.
در پنج سال گذشته عدم واکنش متقابل ایران در قبال بدعهدی ها و سواستفاده‌های استکباری طرف مقابل ازبرجام، حاصلش آن شده، که کمترین بهره‌ای از برجام بر سفره ایرانیان ننشسته است.
در بزنگاه تاریخی امروز، بر مجلس فعلی فرض است برای مقابله با طراحی آمریکا جهت بهره گیری از مکانیسم ماشه، با طرحی سه فوریتی مصوب کنند، در صورت اعمال مکانیسم ماشه، ایران از برجام خارج شده و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و کلیه بازرسی‌ها را متوقف خواهد کرد.
قطعا انتظار افکار عمومی لرستان از عالی جنابان نقش آفرینی موثر در قبال این مساله مهم بوده، چرا که گره گشایی از معیشت ملت، که بی شک اولویت امروز کشور میباشد، با عدم برخورد متناسب ولازم در این مورد حیاتی، در کوتاه مدت عملا به محاق خواهد رفت.
حال که زمزمه‌هایی از انجام برخی کنش‌ها در سطح مجلس در این باره شنیده می‌شود، انتظار می‌رود نمایندگان لرستان پیش قراول حساسیت نسبت به عزت و حیثیت ملی و احقاق حقوق ملت باشند.اسامی امضاءکنندگان این نامه:
۱_بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان
۲_جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان
۳_بسیج دانشجویی دانشگاه آیت الله بروجردی
۴_بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد خرم آباد
۵_بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور واحد خرم آباد
۶_بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد دورود
۷_بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد بروجرد
۸_بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور واحد دورود
۹_ بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد الیگودرز
۱۰_ بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد دلفان
۱۱_بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان خرم آباد
۱۲_ بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد ازنا
۱۳_بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کوهدشت
۱۴_بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان
۱۵_بسیج دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی دورود
۱۶_بسیج دانشجویی دانشگاه فنی وحرفه‌ای پسران خرم آباد
۱۷_ تشکل پیروان ولایت دانشگاه آزاد
۱۸_بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور دلفان
۱۹_بسیج دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی دلفان
۲۰_بسیج دانشجویی اقماری دانشگاه لرستان واحد دلفان
۲۱_بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی دورود
۲۲_بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان الیگودرز
۲۳_بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور الیگودرز
۲۴_جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد
۲۵_بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد الشتر
۲۶_بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور الشتر
۲۷_بسیج دانشجویی اقماری دانشگاه لرستان واحد الشتر
۲۸_بسیج دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی واحد الشتر
۲۹_بسیج دانشجویی دانشگاه پرستاری پلدختر
۳۰_بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد پلدختر
۳۱_بسیج دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه‌ای پسران دورود
۳۲_بسیج دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی پلدختر
۳۳_بسیج دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی کوهدشت
۳۴_بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور کوهدشت
۳۵_بسیج دانشجویی اقماری دانشگاه لرستان واحد کوهدشت
انتهای پیام/
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجو