مدیر کل بهزیستی لرستان  گفت: یکی از برنامه های مهم سازمان مقابله و پیشگیری از عمل خودکشی است که در این راستا سازمان بهزیستی با  سامانه ۱۴۸0 در زمینه های پیشگیری از خودکشی و کاهش اضطراب ،برای خانواده های آسیب پذیر خدمات مشاوره ا ی تلفنی ارائه می دهد.

کرم یاری؛ مدیر کل بهزیستی استان لرستان در گفت و گو با خبرافلاک با اشاره به افزایش آمار خودکشی در جهان اظهار داشت: برنامه سازمان بهداشت جهانی تا سال ۲۰۳۰ کاهش ۷۱ درصدی خودکشی بوده است که متاسفانه با کاهش سن خودکشی آمار در حال افزایش است.

وی افزود: افراد مبتلا به بیماری های اعصاب و روان از جمله افسردگی و اسکیزوفرنی(روان گسیختگی )  با سنین بالا بیشتر در معرض خودکشی هستند اگرچه امروزه خودکشی در بین  دانش آموزان مشاهده می شود.

یاری با بیان این که بیشترین خودکشی ها در سنین ۱۵تا ۴۵ سال اتفاق می افتد عنوان کرد: موارد ژنتیکی ،ناهنجاری های اجتماعی و مشکلات اقتصادی ،فرهنگی می تواند زمینه  ساز بروز خودکشی در یک جامعه باشد.

مدیر کل بهزیستی استان لرستان خاطرنشان کرد:یکی از برنامه های مهم سازمان مقابله و پیشگیری از عمل خودکشی است که در این راستا سازمان بهزیستی با  سامانه ۱۴۸۰ در زمینه های پیشگیری از خودکشی و کاهش اضطراب ،برای خانواده های آسیب پذیر خدمات مشاوره ا ی تلفنی ارائه می دهد.

وی عنوان کرد: خانواده هایی که در بین فرزندان و اقوام خود زمینه  بیماری ها ی اعصاب و روان دارند در صورت بروز مشکل جدی می توانند به صورت فوری با  کد ۱۲۳ اورژانس اجتماعی تماس بگیرند  تا از طریق کارشناسان مجرب ما راهنمایی و در صورت نیاز به مراکز مشاوره ی خصوصی و مطب روان پزشکان ارجاع داده شوند.

یاری با اشاره به بروز سالانه ۲۰ میلیون اقدام به خودکشی در جهان تصریح کرد: تقریبا یک بیستم این آمار موجب مرگ شده است ؛ بنابراین ضرورت دارد خانواده و فردی که  اقدام به خودکشی کرده است را تحت نظر و مراقبت و حمایت قرار بدهیم.

وی تأکید کرد: دستگاه های مختلفی در جامعه متولی نظارت و بررسی موضوع خودکشی به عنوان یک معضل و پدیده اجتماعی هستند و در کارگروه اصلی شامل دانشگاه علوم پزشکی خاصه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ،سازمان بهزیستی و معاونت سیاسی امنیتی استانداری و دستگاه های حمایتی نقشی اساسی در مقابله و مبارزه با خودکشی دارند.

انتهای پیام/

مصاحبه کننده:یاسر بسطامی