بیرانوند، مسئول طرح و برنامه جهاد کشاورزی خرم آباد گفت: 12 هزارهکتار سطح باغات گردو استان است و سالانه 17 هزارتن گردو در لرستان برداشت می شود.

به گزارش خبرافلاک ایرج بیرانوند اظهار داشت: سطح باغات گردو استان ۱۲ هزارهکتار است و سالانه ۱۷ هزارتن گردو در لرستان تولید می شود.

وی با اشاره به توسعه باغات در اراضی شیبدار افزود: از مهمترین برنامه‌های دولت و وزرات جهادکشاورزی توسعه باغات مثمر و استفاده از گونه های بادام، انجیر، انگور، پسته، زیتون، زرشک و گل محمدی در اراضی شیبدار است که علاوه بر بهره برداری از اراضی ملی و استفاده بهینه از منابع خاک، آب و کمک به فرسایش و ذخیره آب می‌تواند در اشتغالزایی و افزایش سطح درآمد مردم نقش مهمی داشته باشد.

مسئول طرح و برنامه جهاد کشاورزی خرم آباد با اشاره به اینکه با توسعه باغات در اراضی شیبدار زمینه رونق تولید در مناطق کوهستانی و بخش کشاورزی فراهم می‌شود عنوان کرد: طرح توسعه باغات در اراضی شیبدار با مشارکت مردم و ۵۰ درصد نهاده ها توسط دولت تأمین می شود که علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک، حفظ و احیای منابع طبیعی و جلوگیری از تصرف اراضی، پیشگیری از تغییر کاربری‌های نامناسب زمین‌های کشاورزی و ملی، استفاده از روان آب‌های سطحی، استفاده از آب سبز با هدف افزایش بهره وری در باغ های دیم و صرفه جویی در مصرف آب، حفاظت از آب و خاک و اجرای عملیات آبخیزداری، رونق صنعت توریسم و جذب گردشگران را به دنبال دارد.

وی بیان کرد: در کشور سالانه ۱۶ میلیارد تن فرسایش خاک داریم که با توسعه باغات در اراضی شیب‌دار شاهد به حداقل رسیدن این میزان فرسایش خاک هستیم.

بیرانوند تصریح کرد: توپوگرافی و اکوسیستم لرستان و میانگین بارندگی سالانه قابلیت توسعه باغات شیبدار در لرستان را می‌طلبد و دولت با حمایت بیشتر می‌تواند علاوه بر رونق تولید زمینه‌ اشتغال و افزایش سطح درآمد روستائیان را محقق سازد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیرافلاک