علیرغم گذشت 16 ماه از سیل ویرانگر لرستان اما هنوز اعتباری برای مرمت آثار تاریخی خسارت دیده پرداخت نشده است.

به گزارش خبرافلاک آثار تاریخی در هر شهر بیانگر فرهنگ و تمدن، هنر گذشتگان و یادگارهای دوران گذشته است که با معماری منحصر به فرد و بی نظیری ساخته شده اند، بناهایی که قدمت آنها گاه به بلندای تاریخی برمی گردد.

استان لرستان دارای جاذبه های تاریخی بسیار زیادی است، از قلعه فلک الافلاک گرفته تا پل و خانه های تاریخی که اوج ذوق و هنر گذشتگان در خلق این آثار مشهود است و امروز هر یک از این آثار با قدمت چندین قرن چشم هر جویای هنر را به خود جلب می کند.

زیباترین پل های تاریخی دنیا را می توان در گوشه گوشه استان لرستان مشاهده کرد، بیش از ۱۰۰ پل تاریخی در استان وجود دارد که برخی از آنها ثبت ملی شده و قدمت برخی از آنها به بیش از هزار سال می رسد.

پل دختر، پل کشکان، پل شکسته، پل گاومیشان، قلعه حاتم از مهمترین پل های استان لرستان با معماری تاریخی و منحصر به فرد هستند که پل شکسته تنها پل سنگی دنیا محسوب می شود که دیدن این پل خالی از لطف نیست.

علاوه بر پل های تاریخی، آثاری همچون قلعه فلک الافلاک در صدر آثار تاریخی دیده می شود، قلعه ای زیبا که با دیدن این قلعه، نام لرستان در اذهان حک می شود.

قدمت این قلعه به دوران ساسانیان برمی گردد که بر فراز شهر خرم آباد قرار گرفته و سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی از این قلعه بازدید می کنند و هر قسمت از این قلعه را در قاب دوربین های خودبه یادگار، ثبت می کنند.

خسارت سیل به آثار تاریخی لرستان

خانه های تاریخی از دیگر آثاری بوده که در استان لرستان جایگاه ویژه ای دارند، خانه هایی که معماری ایرانی اسلامی را می توان در ساخت آنها دید مانند مجموعه طباطبایی ها که در شهر بروجرد قرار دارد و بسیاری از این خانه ها ثبت ملی شده اند.

اما مرمت مستمر و نگهداری از این آثار تاریخی موضوعی است که کوچکترین غفلت از آن، قامت بناهای تاریخی را خم می کند، بناهایی که گاه با نشستن گرد غفلت، ذره ذره جلوی چشمان نابود می شوند.

علیرغم نگهداری مستمر از این آثار، حوادثی مانند سیل و زلزله و یا بارندگی  می تواند عمر این بناها را کوتاه کند، حوادثی که استحکام بناهای تاریخی را سست می کند و کمبود اعتبارات برای مرمت و نگهداری از این بناها مشکلی است که یادگار گذشتگان را به فنا می دهد.

کمبود اعتبارات، موضوعی تکراری است به طوری که بسیاری از بناهای تاریخی به دلیل کمبود اعتبارات از بین می روند و یا آنقدر از استحکامات آنها کم می شود که با یک حادثه و یا بارندگی اندک، کلا تخریب می شوند.

خسارت ۵۰ میلیاردی به بناهای تاریخی

بر اثر سیل فروردین ماه سال گذشته در استان لرستان بیش از ۱۰۰ اثر تاریخی در استان دچار خسارت شدند که طبق آمار بیش از ۵۰ میلیارد تومان به بناهای تاریخی آسیب وارد شد.

۱۶ ماه از سیل می گذرد اما دریغ از یک ریال اعتبار برای مرمت آثار تاریخی، بخت بناهای تاریخی با سیل فروردین سال گذشته چنان سیاه شد که هنوز بعد از ماه ها رنگ خوشبختی و خوشی به چشم ندیده است.

بسیاری از بناهای تاریخی در حسرت اعتبار برای ادامه زندگی مانده اند، اعتباری که به پابرجا بودن بناهای تاریخی می انجامد اما گویا قرار است عمر این بناها در نبود اعتبارات کم شود.

مرمت ۴۰ اثر تاریخی لرستان در سال جاری

زهرا بهاروند معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان  اظهار داشت: با توجه به تعدد آثار تاریخی استان لرستان و نیاز مرمتی تمامی آثار سالانه با توجه به میزان اعتبار تخصیص یافته مرمت هایی بر روی بناهای تاریخی سطح استان صورت می ‌گیرد.

وی افزود: با توجه به اندک بودن میزان اعتبارات، بیشتر مرمت ها به صورت رفع خطر و به صورت مرمت های اضطراری است تا حفظ و نگهداری از بناها صورت گیرد.

بهاروند تصریح کرد: در سال جاری حدود ۴۰ فصل مرمت بر روی بناهای سطح استان انجام شده، همچنین مرمت سه بنای تاریخی سطح استان به اتمام رسیده است.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: مرمت در سه اثر تاریخی باشگاه افسران خرم آباد، حمام موشله وحمام جور الیگودرز انجام شده و در آینده نزدیک کاربری های مرتبط با حوزه تاریخی فرهنگی در آنها لحاظ خواهد شد.

اعتبار جبران خسارت سیل پرداخت نشد

وی با اشاره به تامین اعتبارات مورد نیاز برای مرمت آثار تاریخی بیان کرد: بناهای تاریخی سطح استان علی رغم اینکه به صورت مستمر دارای اعتبار هستند و مرمت های آنها انجام می شود اما نیازمند اعتبارات بیشتری جهت نگهداری و مرمت هستند.

بهاروند از عدم تخصیص اعتبار سیل به بناهای تاریخی خبر داد و افزود:  درسیلاب ۹۸ نیز خسارات زیادی به آثار تاریخی خصوصا پل های تاریخی در مسیر سیلاب وارد شد که میراث فرهنگی با توجه اعتبارات مستمر و‌ اندک سالانه خود اقدام به رفع خطر اضطراری کرد.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان تصریح کرد: اما این میزان اعتباری که تاکنون هزینه شده، به هیچ عنوان پاسخگوی رفع خطر صد درصدی از خسارات سیل نمی باشند و برای مرمت آثار تاریخی خسارت دیده از سیل نیاز ب اعتبارات بیشتری است.

وی اظهار داشت: با توجه به مکاتبات و مراجعات حضوری فراوان در این زمینه تا به حال اعتباری در راستای جبران خسارات وارد شده سیل به آثار تاریخی اداره کل تخصیص نیافته است.

بهاروند عنوان کرد: امیدوارم در سال جاری با نگاه و دید ویژه به آثار تاریخی و ارزشمند استان اعتباراتی جهت مرمت و حفاظت اختصاص یابد و این سرمایه های ارزشمند مردمان سرزمینمان به خوبی به نسل های آینده انتقال یابند.

انجام مرمت های اضطراری

سید امین قاسمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در این راستا گفت: پل ها و آثاری که در بافت تاریخی قرار دارد در سیل آسیب دیدند البته مرمت اضطراری بر روی تعدادی از پل ها و بناهای تاریخی لرستان که نیازمند مرمت اضطراری بودند با هدف جلوگیری از تخریب آنها انجام شده است.

وی افزود: ضروری است که اعتبارات مورد نیاز برای مرمت بناها و پل های تاریخی اختصاص یابد تا مرمت آنها انجام شود.

قاسمی تصریح کرد: آثار تاریخی لرستان بین سه میلیون تومان تا پنج میلیارد تومان خسارت دیده اند که با تخصیص اعتبارات و اولویت بندی می توان مرمت این آثار تاریخی را انجام داد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان افزود: میزان خسارت آثار تاریخی بین صفر تا ۵۰ درصد بوده که تخصیص اعتبارات برای نگهداری و مرمت این آثار ضروری است.

لزم همت مسئولان برای جذب اعتبارات سیل

به هر هال بی توجهی به آثار تاریخی کاملا مشخص است، با گذشت ۱۶ ماه از سیل هنوز اعتباری در این راستا تخصیص داده نشده و با یک حادثه مانند زلزله و یا بارندگی، باید منتظر اتفاقات ناگواری برای این یادگاری های قدیمی بود.

یادگاری هایی که با تلاش به دست ما رسیده اما به دلیل بی توجهی و غفلت ممکن است به دست آیندگان نرسد و نسل های بعدی تنها آثار تاریخی را در قاب عکس ها مشاهده کنند.

برنامه ریزی و تخصیص اعتبار برای مرمت آثار تاریخی کار سخت و پیچیده ای نیست، کمی همت مسئولان را می طلبد که پیگیر باشند تا بتوانند این آثار ارزشمند را از آوار تخریب نجات دهند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیرافلاک