یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه تصمیمات سازمان بورس در جهت متعادل شدن رشد بازار سهام بود؛ گفت: سرمایه گذاری در بازار سرمایه قطعا با نگاه بلند مدت سودآور است و مردم می‌توانند در مدت 5 سال دو برابر سایر بازارهای موازی سود بدست بیاورند.

به گزارش خبرافلاک احمد اشتیاقی مدیرعامل کارگزاری بانک آینده  در خصوص وضعیت این روزهای بازار سهام و انتقاد به تصمیمات سازمان بورس، اظهار کرد: شاخص بورس زمانی که با رشد شتابان از عدد دو میلیون واحد عبور کرد، در حال ایجاد حباب بود که این موضوع به صلاح بازار و دولت نبود.

تصمیمات سازمان بورس جهت کنترل بازار بود

وی افزود: هدف تصمیمات دولت و سازمان بورس در جهت توقف روند رشد بازار (منفی شدن) نبوده بلکه دنبال جلو گیری از رشد شتابان بی‌دلیل بود. بازار سهام به رشد شتابان عادت کرده بود و وقتی این رشد متوقف شد، شاهد کاهش خریدها و افزایش عرضه‌ها بودیم.

این فعال بازار سرمایه گفت: برخی افراد با صعود شاخص به قله ۲ میلیون واحد، سود خوبی کسب کرده و اقدام به فروش و سودسازی کردند؛ از طرفی هم با توجه به روند رشد، بازار در حال گران شدن بود که در آینده عواقبی بیش از وضعیت حال داشت و تصمیمات سازمان بورس جهت کنترل و جلوگیری از این وضعیت بود.

اشتیاقی با اشاره به اینکه شاخص از عدد دو میلیون واحد به محدوده یک میلیون و ۷۰۰ هزار الان عقبگرد داشت، بیان کرد: با این اصلاح امروز همه آه و فغان می‌کنند؛ حالا فرض کنید شاخص تا سه میلیون واحد می‌رفت که این رشد پشتوانه لازم را نداشت و اگر اصلاح شدید صورت می‌گرفت؛ اتفاقات ناگواری رخ می‌داد.

وی ادامه داد: تصمیمات دولت و سازمان بورس در خصوص متعادل کردن روند رشد بورس و شاخص خوب بوده و هنوز اتفاق بدی رخ نداده زیرا بازار به شرایط خوب بنیادی رسیده و اگر شاخص بی‌دلیل رشد می‌کرد در آینده دچار مشکل می‌شدیم.

عدد یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد کف حمایتی بازار است

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده با اشاره به تصمیمات حمایتی سازمان بورس اظهار کرد: بازار در شرایطی کنونی کف و سقفی برای خودش ساخته که عدد یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد کف و سقف هم فعلا رشد تا ۲ میلیون واحد است و احتمالا تا دو ماه آینده در همین محدوه قرار دارد و با این وضعیت بازار از نظر بنیادی مشکل نداشته و نگرانی هم وجود ندارد.

اشتیاقی تصریح کرد: تصمیمات حمایتی که سازمان بورس گرفت در راستای حمایت از تقاضای بیشتر در بازار است البته تصمیمات قبلی در جهت افزایش عرضه بود و امروز این روند معکوس شده و هدف ایجاد تعادل در بازار است.

وی تصمیمات حمایتی ناظر را خوب توصیف و عنوان کرد: امیدوارم اتفاق خوب رخ دهد و بازار بتواند در تعادل قرار گیرد و معامله در این شرایط انجام شود؛ زیرا بازار دچار هیجان بود و افراد در صف خرید و فروش قرار داشتند.

کارشناس بازار سرمایه گفت: رشد شاخص تا جایی که بنیاد داشته باشد، مورد تایید است که این رشد در ماه‌های گذشته مشکلی نداشت ولی زمانی که از عدد ۲میلیون واحد عبور کرد و هدف‌ سه میلیون واحد را می‌زد، بازار به فضای هیجانی می‌رسید که می‌بایست تصمیمات در جهت عرضه بیشتر گرفته شود که گرفته شد و درست هم بود.

اشتیاقی اضافه کرد: اکنون سازمان بورس تصمیمات درست و خوبی برای حمایت گرفته البته نمی‌تواند بازار را با این تصمیمات هدایت کرد ولی  هدف تصمیم گیرنده این بود که مردم دچار خرید سهام حبابی نشوند.

وی افزود: الان افراد تازه وارد نسبت به این کاهش، معترض هستند در حالی که فقط شاخص ۲۵ درصد عقب نشینی داشته و اگر میزان بعد از رشد بی دلیل رخ میداد و بیشتر می‌بود و اتفاق بدی را رقم می‌زد.

سخنی با تازه واردها/ روند بازار تا پایان مهر ماه چه وضعیتی است؟

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده گفت: افراد تازه وارد نباید فکر کند که بازار همیشه صعودی باشد البته وضعیت در حال حاضر هم بد نیست زیرا از نظر بنیادی سطح حمایت خوبی برای شاخص وجود دارد که امیدواریم این سطح را حفظ کند.

اشتیاقی با بیان اینکه سرمایه گذاران نباید بترسند، بیان کرد: تازه واردها نباید دنبال نوسان‌گیری باشند و با نگاه سهامداری و سرمایه گذاری باید اقدام کنند؛ با این نگاه مشکل ایجاد نخواهد شد؛ همچنین نباید انتظار سودهای عجیب و غریب و بازدهی خیلی زیاد داشته باشند.

وی با این توصیه که افراد ناآشنا با بازار سرمایه بهتر است از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری اقدام به سرمایه گذاری کنند؛ گفت: اگر افرادی که تجربه و سواد مالی را ندارند، اقدام به خرید و فروش سهم کنند ممکن است تحت تاثیر هیجانات و فضای مجازی (که هدف‌های بالایی را بدون هیچ منطق و عدله‌ای  ارائه می‌دهند) دچار زیان شوند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: بازدهی بازار سرمایه قطعا در بلند مدت بیش از بازارهای موازی است و به ضرس قاطع به مردم می‌گویم اگر  ۵ سال در قابل سهامداری با خرید سهم ارزنده اقدام به سرمایه گذاری کنند؛ قطعا بیش از بازارهای موازی (دو برابر) سود کسب خواهند کرد به شرطی که مولفه‌های سرمایه گذاری رعایت شود.

اشتیاقی در مورد روند آینده بازار تا پایان سال، گفت: فضای سیاسی و بین الملل را باید رصد و تحلیل کرد زیرا بر بازار تاثیر گذار است البته نمی‌تواند به صورت قطعی بازار را تا پایان سال پیش بینی کرد ولی تا پایان مهر ماه در همین محدوده کف و سقف در نوسان است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛