مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس لرستان با اشاره به پخش ۱۰۰ فیلم دو دقیقه ای در صداوسیما گفت: مستند شهید غلامی یاراحمدی از جمله شهدای مدافع حرم  و شهید جابر بیرانوند از شهدای نیروی انتظامی لرستان تولید می شود.

به گزارش خبر افلاک، سرهنگ محسن رشیدی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس لرستان ، در جمع خبرنگاران و بااشاره به کارکرد لرستان در دوران دفاع مقدس اظهار داشت : در ابتدای جنگ ، استان لرستان ، جزء اولین استان ها بوده است که عشایر آن با سلاح های خود در جنگ حضور داشتند در حالی که سازماندهی مناسبی نداشتند.

وی افزود: در حالی که دشمنان با آمادگی صد در صد به مقابله با کشور ما برخاسته بود ند افرادی به طور خودجوش و با سلاح های سازمانی و جیره خود ، به میدان آمدند و دفاع کردند.

رشیدی عنوان کرد: لرستان هنوز لشکر و تیپ جداگانه ای نداشت و بعد از تشکیل لشکر ۷ ولیعصر و تیپ امام حسن ، وارد آنها شدند با تشکیل تیپ ۵۷ لرستان و بعدها لشکر ۵۷ ، لشکر ۸۴ ، ۴۱۱ بروجرد ، تیپ حنین ، سپاه بوکان و… هم شکل گرفتند ، این درحالی بود ‌که لرستانی ها علاوه بر استان لرستان ، سه استان کرمانشاه ، خوزستان و ایلام را هم پشتیبانی می کردند.

وی خاطرنشان کرد: در بخش دانشجویی ، ۱۰۸ ، در بخش دانش آموزی ، ۹۵۰ شهید و در بخشهای مختلف سپاه،  ارتش ، ادارات و… نیز شهید داشته ایم در حالی که در بعضی کشور ها فقط ارتش باید وارد میدان جنگ شود.

رشیدی با اشاره به عمق کار رسانه ها و تداعی و پوشش مناسب جنگ توسط آنها تصریح کرد : امروز هم رسانه ها به خوبی وارد میدان شده اند ، به عنوان مثال در بحث مدافعین سلامت و معرفی و تبیین کار آنها برای مردم جامعه ، موفق عمل کرده اند.

وی بیان کرد: لرستانی ها در عملیاتهای مختلف حضور چشمگیر داشته اند ؛امروز در معرفی آثار شهدا کار زیادی انجام نداده ایم و با توجه به وسعت حضور لرستانی ها در جنگ ، آثار ارائه شده در این زمینه ، بسیار کم است و بخوبی برای جامعه ترسیم نشده است.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار با تاکید بر نقش موثر رسانه ها در جمع آوری آثار شهدا ، تاریخ شفاهی رزمندگان و… یادآور شد : باغ موزه ی دفاع مقدس ، که چند سال از آغاز ساخت آن می گذرد بالاخره روزی افتتاح می شود ، ولی تولید محتوا برای آن ، بسیار مهمتر در خود باغ موزه است.

رشیدی ادامه داد : در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت،  مستند شهید غلامی یاراحمدی از جمله شهدای مدافع حرم  و شهید جابر بیرانوند از شهدای نیروی انتظامی لرستان تولید می شود و همچنین ۱۰۰ فیلم دو دقیقه ای برای پخش در صداوسیما ، توسط بنیاد حفظ آثار در حال تولید است.

وی با بیان اینکه در باغ موزه دفاع مقدس ، باید آثاری در همه حوزه های بسیج ، سپاه ، هنرمندان ، هلال احمر و اقشار مختلف مردم وجود داشته باشد گفت : امیدواریم گروه های جهادی که برای مناطق محروم کار می کنند در زمینه محتوا سازی و جمع آوری آثار شهدا به ما کمک کنند و رسانه ها هم ، همانطور که بخوبی برای مدافعان سلامت کار کرده اند ، در کنار ما نیز باشند.

انتهای پیام/