جمعی از هیئات در اقدامی خودجوش بسته هایی شامل تربت کربلا و گلاب نذر کردند تا محبین و دوستداران اهل بیت علیه السلام در منزل و خانه خود سنت دیرینه گل مالی  را بجا آورده و در سوگ شهدای کربلا عزاداری کنند.

به گزارش خبرافلاک همزمان با فرارسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ، مردم هر دیار با آیین و رسوم کهن مختص همان شهر عزاداری می کنند.

آیین گل مالی از دیرباز ، هنگامه فوت و از دست دادن عزیزان در بین مردم لرستان مرسوم بوده است و به عنوان یکی از سنت های عزاداری مردم لرستان و شهرستان خرم آباد شناخته شده است.

از همین رو مردم جای جای لرستان  روز عاشورا مصادف با شهادت امام حسین (ع) سرور آزادگان و حق طلبان جهان در کنار خیمه ها حوضچه هایی را با دیواره کوتاه آجری آماده می کنند و با خاک رس متبرک به تربت امام حسین (ع) و گلاب گل را تهیه کرده و در مصیبت عظمای سومین امام شیعیان و شهدای کربلا سر،صورت،و لباس های مشکی خود را گل مالی می کردند. دسته های عزاداری شامل هیئات سینه زنی و زنجیرزنی بالباس های خاکی و پای برهنه در خیابان ها راه می افتادند و در وصف تک تک شهیدان کربلا نوحه می خوانند و بر سرو سینه می زنند.

امسال با وجود بیماری مسری کووید ۱۹ و تصمیم ستاد استانی مقابله با کرونا برگزاری این آیین در لرستان و خرم آباد ممنوع اعلام شد؛ نظر تمامی مسئولین هیئات و مداحان سطح شهر هم انجام دستورالعمل های بهداشتی برای حفظ سلامت عزاداران حسینی بوده است هیئات عزاداری در فضاهای باز و با رعایت فاصله چند متری بین شرکت کنندگان همراه با ماسک و ضدعفونی هرشب فرش ها و موکت ها انجام می شود آن چه بیش از هر چیز نمایان است شوق و علاقه بیشتر مردم برای عزاداری سرور شهیدان است بطوریکه سال های گذشته بسیاری از صاحبان تکیه های محلات از روز پنجم محرم تکیه ها را برپا می کردند اما امسال  چند روز قبل از ماه محرم تکیه ها و حسینیه ها برپا شدند.

بسیاری از هیئات و قرارگاه های مردمی از جمله هیأت متوسلین به باقرالعلوم علیه السلام و قرار گاه مردمی امام خامنه ای مد ظله العالی بسته هایی شامل تربت کربلا و شیشه های گلاب آماده و بین عزادارن توزیع می کنند تا محبین و دوستداران اهل بیت علیه السلام در منزل و خانه خود سنت دیرینه گل مالی  را بجا آورده و همراه و همنوا با اسرای کربلا در سوگ شهدای کربلا عزاداری کنند.

دکتر عطا حسن پور؛ باستان شناس لرستانی در گفت وگو با خبر افلاک، با اشاره به قدمت هزارساله و دیرینه گل مالی ، در بین مردم لرستان ، اظهار داشت: از قدیم الایام در لرستان مرسوم بوده است که در مرگ عزیزان ، خود را به نشانه ی هم سطح بودن با میت و اینکه بعد از مرگ تو ، من خاکی بیش نیستم ، برای تسکین درد و غم ، به خاک و گل ، آغشته می کردند که این حکایت از یک حس وابستگی بین انسان و خاک و اینکه هستی و نیستی انسان از خاک است ، دارد.

وی افزود : در قرن پنجم هجری یعنی از حدود هزار سال پیش ، فردوسی حکیم در شاهنامه نیز اشعار وزینی در مرگ سیاوش ، رستم و… که بعد از مرگ آنها ، بستگان ، خود را به خاک و گل آغشته می کردند ، سروده است.

استاد دانشگاه عنوان کرد : در لرستان در قرن چهارم هجری و در دوران حکومت بدربن حسنویه که یک حاکم شیعه مذهب بود و در قرن پنجم در دوران حکومت آل بویه ، این شیوه عزاداری سنتی در لرستان، مرسوم بوده است و همانگونه که در مرگ عزیزانشان، خود را به گل آغشته می کردند ، در عزای سیدالشهداء هم ، همانطور بوده اند.

وی خاطرنشان کرد : مردم لرستان، در عصر روز تاسوعا ، از کوهپایه های اطراف ، جایی که خاکش روبه سفیدی می رود ، خاک را تهیه و الک کرده و با تربت امام حسین و گلاب ، مخلوط می کنند تا گل رقیقی بدست آید و سپس حوضچه هایی با گل و آجر ، درست میکنند و در روز عاشورا ، خود را به گل آغشته می کنند که این گل باید تا ظهر روز عاشورا بر سر و بدن باشد و ظهر عاشورا آن را می شویند .

روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی لرستان ، با بیان اینکه در سال ۱۳۸۸ ، آیین گل مالی لرستان را با شماره ۵۳ در فهرست میراث معنوی کشور ثبت ملی کرده ایم تصریح کرد: در سال ۱۳۹۵ نیز ، جایگاه ولایت ، واقع در باغ گلستان ، را که محلی برای عزاداری مردم است ، نیز در فهرست میراث ناملموس و معنوی کشور ، ثبت شد.

حسن پور با بیان این که  در دوران پهلوی اول و دوم ، دهها توریسم که به لرستان سفر کرده بودند ، در آثار خود ، به آیین گل مالی لرستان اشاره کرده اند یادآور شد:” بارون دوبد ” ، از جمله سیاحان روسی بوده است که در دوران قاجار، به لرستان سفر کرده و در آثار خود به این آیین اشاره کرده و علاوه بر آن ، بسیاری از مورخان ، سیاحان و… در آثار خود ، از این سنت دیرینه نام برده اند.

وی تأکید کرد : امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و اینکه حتی رهبر معظم انقلاب هم خود را تابع دستورات وزیر بهداشت و ستاد ملی کرونا دانسته است ، برای رعایت حال عمومی جامعه ، مصلحت بوده است که برگزار نشود، که این حتی ذره ای از عشق مردم لرستان به امام حسین (ع) نمی کاهد و با یکبار برگزار نشدن ، به فراموشی سپرده نمی شود.

انتهای پیام/