مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان با بیان این که کودک کار کودکی است که بصورت مستمر یا بخشی از روز ، در خیابان کار می کند و از تحصیل و اوقات فراغت بازمانده است  گفت: باید با همکاری نهادهای ذی ربط  برنامه ریزی لازم پیرامون پرداخت تسهیلات به  کودکان کار و خانواده هایشان در نظر گرفته شود.

به گزارش خبر افلاک،  مریم پورسرتیپ، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان امروز در کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده  اظهار داشت : به موجب آیین نامه ی سال ۸۴ هیات وزیران در مورد کودکان کار، متولی اصلی رسیدگی به موضوع کودکان کار در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ، اداره کل بهزیستی است که مسئولیت هماهنگی سایر دستگاه های همکار در این حوزه و ساماندهی این کودکان را بر عهده دارد.

وی سایر دستگاه های همکار را ، دانشگاه علوم پزشکی، شهرداری، آموزش و پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دادگستری، سازمان مدیریت، تامین اجتماعی، بیمه سلامت و … عنوان کرد و افزود : طبق دستورالعمل، هر کدام از این دستگاه ها در این زمینه وظایفی دارند و انتظار می رود  با بهزیستی ، همکاری داشته و بصورت ویژه به مسایل کودکان که به حوزه کاری شان مرتبط است بپردازند.

مدیرکل امور اجتماعی با اشاره به اینکه کودک کار فقط کودکان در سر چهاراه ها نیستند بیان کرد: کودک کار کودکی است که بصورت مستمر یا بخشی از روز ، در خیابان کار می کند و از تحصیل، اوقات فراغت، کودکی کردن و … باز می ماند و  برنامه ریزی و سیاستگذاری در این خصوص ، در اولویت برنامه های ما قرار دارد.

پورسرتیپ خاطرنشان کرد : اداره کل بهزیستی موظف است بصورت مستمر ، وضعیت همکاری دستگاه ها، نحوه ی ساماندهی کودکان و میزان پیشرفت کار را به کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده ارائه کند.

 

وی در خصوص کودکان بازمانده از تحصیل بالای ۱۵ سال یادآور شد : اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید  برنامه ریزی لازم را در خصوص پرداخت تسهیلات به این کودکان و خانواده هایشان به عمل آورد.

مدیرکل امور اجتماعی ، ضمن تشکر از سازمان های مردم نهادی که به صورت تخصصی در حوزه کودکان کار ، فعالیت می کنند گفت : لازم است دستگاه ها با جدیت بیشتر ، کار کنند و ضمن بهره گیری از ظرفیت خیرین و سمن ها با اهتمام بیشتری موضوع را پیگیری کنند.

انتهای پیام/