مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان با انتقاد از ضعف محتواسازی در مورد آثار شهدای استان گفت:بودجه هاي قطره چكاني، احداث بزرگ ترين و تنهاترين مركز فرهنگي دفاع مقدس را  با روندي كند روبه رو كرده و در مسير كلنگي شدن قرار داده است.

به گزارش خبرافلاک سال ۸۶ بود که طرح احداث باغ موزه و مرکز فرهنگی دفاع مقدس لرستان بیان شد؛باغی که قرار بود رزم و مقاومت و ایستادگی غیور مردان و شیر زنان لرستانی را به نمایش بگذارد؛مرکزی که می توانست نمایشگاهی از فرهنگ دفاع مقدس مردمان سرزمین لرستان را شهر به شهر در معرض دید نسل امروز و آیندگان قرار دهد تا اینکه کلنگ احداث این مرکز سال ۸۹ به زمین زده شد اما اینبار هم، قصه قدیمی و پردرد پروژه های نیمه کاره استان تکرار شد، آن جایی که اعتبارهای قطره چکانی، اطراف باغ موزه را حصار ی ۱۰ ساله  کشید و اجازه انتشار عطر خاطرات شهیدان را نداد.

 

سرهنگ محسن رشیدی ؛ مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان، در گفت وگو با خبر افلاک  با اشاره به ضرورت جمع آوری آثار شهدا و رزمندگان استان اظهار داشت: این امر به عنوان یکی از دغدغه های مهم بنده است و امیدوارم بتوانیم با سرعت مضاعف این آثار را جمع آوری کنیم و زیبایی های جنگ را به تصویر بکشیم.

وی با انتقاد از مسکوت ماندن جمع آوری آثار شهدا افزود: تاکید مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب بر مسئله دفاع مقدس ،مبنی بر اینکه برای برداشتن گام های استوار آینده ، باید گذشته را شناخت نشانگر این است که ما هنوز گذشته خود را جامع و کامل نشناخته ایم لذا باید حقایق دفاع مقدس ، به درستی کشف و احصا شوند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس با ابراز ناراحتی از روند کند احداث باغ موزه دفاع مقدس و در مسیرکلنگی  واقع شدن مرکز و ساختمان مذکور  عنوان کرد : احداث این باغ موزه ۱۰ سال است که شروع شده  ولی فقط ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بودجه آن قطره چکانی تخصیص می یابد.

سرهنگ رشیدی خاطرنشان کرد : استاندار قول داده است که تا پایان سال ۹۹ ، پروژه هایی که ۸۰ تا ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند به بهره برداری برسند و معاون عمرانی استاندار هم نوید تخصیص بخشی از بودجه ملی را به این بنا داده است که امیدواریم ، قولشان عملی شود.

وی باغ موزه دفاع مقدس را یکی از مطالبات عمومی مخصوصا برای نسل جوان عنوان کرد و با انتقاد از ضعف محتواسازی در مورد آثار شهدای استان تصریح کرد : متاسفانه تنها ۱۵۰ کتاب در زمینه دفاع مقدس به چاپ رسیده است و ما در کنار ساخت باغ موزه،  باید محتوای آن را هم مد نظر قرار دهیم که امیدواریم خانواده شهدا ، نویسندگان استان ، خیرین و… هم در این زمینه همکاری کنند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس لرستان بیان کرد:  پیش بینی ما این است که باغ موزه تا خرداد ۱۴۰۰ ، به بهره برداری برسد و در این زمینه با نمایندگان استان در مجلس هم مکاتبه کرده ایم.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشرارزش های دفاع مقدس لرستان تأکید کرد: یکی از اهداف بنیاد استفاده از تمام ظرفیت های استان ، نویسندگان ، افراد صاحب فکر و اندیشه دربیان معارف جنگ است امیدواریم سایر دستگاه ها و ادارات هم به نوبه خود در تحقق این هدف ، سهیم باشند و همکاری کنند.

سرهنگ رشیدی گفت : در زمینه نصب  تندیس ها و سردیس های شهدا و سرداران بزرگ استان در بلوارهای سطح شهر و مبلمان شهری ، با شهرداری صحبت کرده ایم که امیدواریم محقق شود و سایر دستگاه ها هم همکاری کنند.

وی با بیان اینکه استان لرستان سرداران و شهدای زیادی تقدیم انقلاب کرده است ولی ما در زمینه معرفی شهدای استان به عنوان شهید شاخص، کم کاری کرده ایم یادآور شد : در جلسه ای که با نماینده ولی فقیه در استان داشتیم ، مقرر شد قسمتی از بودجه فرهنگی استان به نشر معارف دفاع مقدس اختصاص یابد.

رشیدی،  کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید استان را که در سال ۱۴۰۰ برگزار می شود فرصت  مناسبی دانست که از  ظرفیت های مختلف استان ، دستگاه ها و … استفاده  شود تا باغ موزه دفاع مقدس هرچه زودتر به بهره برداری برسد.

به گزارش خبرافلاک یکی از آموزه های مهم مراکز فرهنگی دفاع مقدس در هر استان تبیین فرهنگ مقاومت و ایستادگی ،مدیریت جهادی و عمل انقلابی است و کاش در بین تمامی پروژه های استان برای تنها مرکز فرهنگی به عنوان بزرگ ترین سرمایه گذاری در مسیر تربیت یک نسل هیچ گاه حرف کمبود و یا نبود اعتبار به میان نمی آمد ؛ جلوی هشت شهید مهمان و آرام گرفته بر بالای تپه مزین به نام شهدا شایسته نبود چراکه آن ها با تمام نداشته ها ، دشمنِ تا بن دندان مسلح را جلوی چشم جهانیان بی اعتبار کردند و امروز نظاره گر دغدغه و تلاش و پلک روی هم نگذاشتن مسئولین فرهنگی استانمان هستند.