بیرانوند، مسئول طرح و برنامه جهاد کشاورزی خرم‌آباد گفت: بیش از 30 درصد تکثیر ماهیان سردآبی کشور در استان لرستان تولید می‌شود.

به گزارش خبرافلاک ایرج بیرانوند اظهار داشت: شیلات لرستان ۱۳ درصد تولید ماهیان سرد آبی کشور را به خود اختصاص داده و بیش از ۳۰ درصد تکثیر ماهیان سردآبی کشور مربوط به این استان است.

وی افزود: شیلات لرستان در حال حاضر دارای رتبه اول در زمینه تکثیر ماهیان سردآبی در بین استان‌های غیر ساحلی و رتبه اول تولید آبزیان پرورشی در بین استان‌های غیر ساحلی است، همچنین با داشتن ۱۱ مرکز تکثیر حدود ۱۰ درصد مزارع سردآبی کشور را در خود جای داده است.

مسئول طرح و برنامه جهاد کشاورزی خرم آباد عنوان کرد: مجتمع پرورش ماهیان سردآبی عمارت شهرستان دورود، مورزرین الیگودرز، سیلاخور دورود، چم چیت دورود، دوآب سلسله، انارود پلدختر، فیروز آباد الیگودرز، در حال تولید و بهره برداری بوده و حدود ۱۰ مجتمع پرورش ماهی درحال مطالعه در دستور کار قرار گرفته است.

وی بیان کرد: حدود ۶۲۰ مزرعه پرورش ماهی سردآبی، ۲۵ مزرعه پرورشی گرم آبی و ۱۱ مزرعه تکثیر ماهیان سردآبی در استان فعال است و اشتغالزایی خوبی به همراه داشته است.

بیرانوند تصریح کرد: کلید توسعه شیلات در گرو رشد و توسعه فرآورده‌های جدید از محصولات شیلاتی است چرا که این نوع صنایع از ارکان اصلی افزایش تولید، ارزش افزوده، بهره وری و ایجاد اشتغال است از این رو با هدف استفاده بهینه از تولیدات آبزیان استان، ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی شیلاتی به منظور حفظ و بهبود کیفیت، در دسترس قرار دادن محصول، تنوع در محصولات مطابق با ذائقه مصرف‌‌کنندگان، کاهش ضایعات، ایجاد ارزش افزوده، ایجاد اشتغال و در نهایت افزایش سرانه مصرف آبزیان در استان امری ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: پرورش ماهیان در قفس یکی از اولویت‌های اداره شیلات است با وجود تعداد سدهای ساخته شده و یا در حال احداث مانند سدآب سرده، سدکمندان، سدمروک، سد ایوشان، سدرودبار، سددهکرد، سدحوضیان و سد بختیاری، پرورش ماهی قزل‌آلا پشت سدهای احداثی یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های شیلاتی استان است که با هدف استفاده بهینه از توانمندی‌های بالقوه منابع آبی و افزایش میزان تولیدات ماهی در واحد حجم منابع آبی، ایجاد اشتغال برای افراد بومی و افزایش درآمد آنان در حال بررسی است.

مسئول طرح و برنامه جهاد کشاورزی خرم آباد خاطرنشان کرد: در صورت اجرای کامل این طرح‌ها با حمایت دولت می توان شاهد رونق اقتصادی چشم گیری در سطح استان بود؛ پرورش ماهی در قفس یکی از روش‌های متداول است که تولید بیشتر، هزینه های کمتردر مقایسه با دیگر روش‌های پرورشی در محیط طبیعی و نزدیک بودن طعم و مزه آبزیان با ماهیان طبیعی رودخانه و دریا از مزایای مهم آن است.

وی گفت: هدف از پرورش ماهی در قفس استفاده بهینه از پهنه آبی استان بدون تخریب محیط زیست، هزینه تولید کمتر، کاهش هزینه‌ای ساخت استخر، کانال‌های آبرسانی، پمپاژ آب و عدم انجام عملیات هوادهی از مزایای پرورش ماهی در قفس است که در این راستا استان به سرمایه گذاری وسیع نیاز مبرم دارد.

بیرانوند اظهار داشت: توسعه مزارع پرورش ماهیان خاویاری، توسعه و افزایش تولید در واحد حجم مزارع سردآبی و افزایش راندمان تولید از راهبردهای مورد نظر شیلات است.

وی افزود: احداث واحدهای تولید ماشین آلات آبزی پروری؛ مکانیزاسیون تولید و ادوات مکانیزه، پمپ‌های هواده، پمپ‌های برگشت آب، فیلترها و دستگاه‌های اکسیژن ساز در دستور کار قرار داشته که همه این موارد نیاز مبرم به اعطاء اعتبارات ویژه، تسهیلات خط ویژه مکانیزاسیون، صندوق توسعه ملی و حمایت و مساعدت دولت است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفيرافلاك