قرار گیری ۸ هزار جوان لرستانی در صف وام ازدواج صدای برخی از مسئولان را نیز درآورده و حتی آنها نیز معتقدند برخی از بانک ها اقدامات لازم را برای پرداخت سریع وام ازدواج به جوانان انجام نمی دهند.

به گزارش خبرافلاک ازدواج امری پسندیده و سنتی حسنه در هر جامعه ای به شمار رفته و منتج به تشکیل خانواده و صلابت اجتماعی می شود.
امری که متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل افزایش فشارهای معیشتی، معضلات اجتماعی از قبیل بیکاری و نبود سرمایه کافی به یک آرزو برای بسیاری از جوانان تبدیل شده است.
چرا که در شرایط کنونی هزینه تشکیل خانواده به شدت بالارفته و در نتیجه اشتیاق جوانان نیز به ازدواج بر اساس آمارها و اطلاعات کاهش قابل توجهی یافته است.
در این میان پرداخت وام ازدواج در میان این همه مشکلات تسکینی برای جوانانی است که دل به دریا زده و به دنبال ازدواج کردن هستند.
اکنون نیز به هر فرد ۵۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره ازدواج پرداخت می شود.
اما مشکل جایی دیگر است، بر اساس آمارها و اطلاعات موجود در لرستان اکنون بیش از ۸ هزار نفر در صف دریافت وام ازدواج قرار دارند.
آماری که نشان می دهد که ادارات، بانک ها و مسئولان ما با واژه ازدواج آسان آشنایی چندانی ندارند و در همین ابتدای کار ۸ هزار جوان لرستانی را گرفتار دریافت وام ازدواج با بروکراسی های اداری خود کرده اند.
قرار گیری ۸ هزار جوان لرستانی در صف وام ازدواج صدای برخی از مسئولان را نیز درآورده و حتی آنها نیز معتقدند برخی از بانک ها اقدامات لازم را برای پرداخت سریع وام ازدواج به جوانان انجام نمی دهند.
حال در نظر بگیرد با توجه به این میزان بروکراسی ادارای که در همین ابتدای زندگی مشترک در جلوی پای جوانان لرستانی ایجاد می شود چگونه این افراد که به دنبال ازدواج هستند می توانند اقدام به تشکیل خانواده کنند.
البته ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که برخی از بانک ها همچون بانک ملی بیش از تعهد خود نیز اقدام به پرداخت تسهیلات ازدواج به جوانان کرده اند اما باید بپذیریم برخی دیگر از بانک ها عملکرد مناسبی نداشته و بسیاری از متقاضیان را در صف های طویل انتظار خود قرار داده اند.
انتظار می رود مسئولان استان هر چه سریعتر وارد عمل شده و زمینه را برای برطرف کردن این مشکل مهیا کنند چرا که ۸ هزار جوان لرستانی در این شرایط بسیار دشوار اقتصادی چشم امیدشان برای آغاز زندگی مشترک به دریافت تسهیلات ازدواج بوده تا شاید بخشی از هزینه های سرسام آور زندگی را بتوانند تامین کنند.البته یکی دیگر از مصائب دریافت وام ازدواج تقاضای چند ضامن توسط برخی بانک هاست این در حالی است که بر اساس مقررات برای دریافت تسهیلات ازدواج داشتن یک ضامن کافی بوده در نتیجه انتظار می رود دستگاه های نظارتی وارد عمل شده و در صورت مشاهده این موضوع با افراد متخلف برخورد کنند.
به هر حال عملکرد برخی از بانک ها و دستگاه های اجرایی استان در راستای پرداخت تسهیلات ازدواج مناسب نیست و مطمئنا تداوم این وضعیت مشکلات جوانان را چند برابر می کند.
حال باید دید صف طولانی دریافت کنندگان وام ازدواج در لرستان کوتاه خواهد شد و یا جوانان این دیار باید همچون سایر موضوعات در گیر و دار بروکراسی اداری باقی مانده و چندین ماه در انتظار دریافت وام ازدواج بمانند؟
منتظر اقدام عاجل مسئولان برای حل این مشکل و کوتاه شدن صف دریافت تسهیلات ازدواج در لرستان هستیم.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری اقتصاد ایران از خرم آباد